Самитот на Еврозоната без големи очекувања

Германскиот канцелар Ангела Меркел предупреди дека не треба да се имаат преголеми очекувања од утрешниот самит на Еврозоната. На него претставниците на земјите членки ќе разговараат за втор пакет за спас на Грција за да се спречи кризата да се прелее во поголемите економии како Шпанија и Италија. Во јавноста се појави доверлив документ според кој на самитот ќе се побара воведување данок за банките. Другите опции вклучуваат намалени камати на новите заеми за Грција и 30 годишен план за нивно исплаќање.
| | веќе видена | слични
9 копии

Атина Претседателите на држави и на влади на 17-те членки на еврозоната синоќа по деветчасовни напорни преговори донесоа заедничка одлука за преземање мерки за помош на Грција, која е зафатена од сериозна финансиска криза, јави дописникот на МИА од Брисел. „Остануваме посветени и ќе ги вложиме сите напори за да и се обезбеди финасиска стабилност на еврозоната, помагајќи и на нејзината членка Грција“, изјави председателот на Европската унија Херман Ван Ромпуј. Во нацрт-спогодбата се наведува дека е постигната согласност „за разработување на инвестициониот план Маршал за Грција“ и се додава дека тој план треба да создаде услови за забрзување на темпото на растот на грчката економија, со што ќе и се помогне на државата да излезе од кризата. Главен елемент на усвоените мерки е новата спасувачка финансиска програма за Грција. Лидерите од еврозоната не ја наведуваат точната сума на новата помош, а сумата одобрена минатата година изнесуваше 110 милијарди евра. Новата помош, според некои експерти, може да изнесува ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос денеска изјави дека синоќешната одлука на лидерите на еврозоната да го одобрат вториот пакет финансиска помош за официјална Атина го оцени како „големо олеснување“ за нејзината економија. Венизелос, исто така, вети дека и натаму ќе инсистира на примената на непопуларните мерки за штедење со цел да се постигне примерен буџетски суфицит, почнувајќи уште од следната недела, пренесуваат американските медиуми. Државите членки на еврозоната и ММФ вчера на вонреден самит во Брисел на Грција и ветија нов пакет со помош вреден 159 милијарди евра, покрај првиот пакет од 110 милијарди евра што беше одобрен во мај минатата година. Од соопштувањето на одлуката за помошта, клучниот индекс на Атинската берза нарасна за дури три отсто на 1,250,18 поени, додека високите трошоци за задолжувањето, заради кои Грција не можеше да се задолжува на странките пазари, за десетгодишните обврзници опаднаа за повеќе од 100 базични поени на 16,5 отсто.
| | веќе видена | слични

Министрите за финансии од еврозоната одлучија - Грција ќе добие втор заем од ЕУ и ММФ. Проценките покажуваат дека заемот ќе се движи меѓу 70 и 110 милијарди евра Презадолжената Грција да се спаси од банкрот со заем од 70 милијарди евра и итно да се донесе програма за замена на најризичниот грчки долг со рок на достасување до 2019 година со должнички обврзници со 30-годишен рок на достасување, што ќе и даде простор на Грција да дише, е едно од сценаријата за кои вчера дебатираа министрите за финансии од еврозоната на самитот кој се одржа во Брисел. Министрите дебатираа и за тоа грчкиот долг да се замени со нискокаматни обрзници, што значително ќе ја подобри кредитната состојба на Грција, како на домашна, така и на меѓународна сцена, мерка која треба да ја зголеми стабилноста на фискално-монетарниот систем во еврзоната. Се разговараше и за можноста Грција да продолжи да ги спроведува мерките за штедење и процесот на приватизација, кои за Грција треба да значат заштеда на повеќе од 120 милијарди евра во ...
| | веќе видена | слични

Засега е избегнато ширењето на финансиската криза од Грција кон другите земји од евро-зоната. Вклучен и приватниот сектор. Лидерите на земјите од евро-зоната постигнаа согласност за вториот пакет финансиска помош за Грција, со што треба да се избегне ширењето на финансиската криза и во други земји од европската монетарна унија. Овој пат и приватни банки ќе учествуваат во спасувањето на Грција од Покажавме дека нема да се колебаме во одбраната на нашата монетарна унија и заедничката валута. банкрот. Станува збор за 109 милијарди евра наменети за Грција од Меѓународниот монетарен фонд и од земјите на евро-зоната. Лидерите исто така донесоа одлука за зајакнување на фондот за спас на еврото, со кој треба да биде спречена идна финансиска нестабилност на евро-зоната. По ваквата одлука веднаш реагираа берзите со пораст на вредноста на еврото и благ раст на европските берзи. Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј изјави: „Покажавме дека нема да се колебаме во одбраната на нашата монетарна ...
| | веќе видена | слични

Баросо: Случајот Грција е единствен, на ниедна друга држава нема така да и се помогне Челниците на 17 те земји од еврозоната на вчерашниот вонреден самит во Брисел постогнаа договор за нов пакет помош за Грција во вредност од околу 159 милијарди евра во кој ќе учествува и приватниот сектор, се наведува во завршната декларација на самитот. На заедничката конференција со претседателот на Советот на Европската Унија Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо, грчкиот премиер Јоргос Папандреу им се заблагодари на европските лидери за помошта што и ја дадоа на Грција. - Ние сме горд народ, народ кој напорно работи и единствена работа која ја бараме е право да направиме промени, рекол Папандреу. Тој истакнал дека неговаат цел е спроведување длабоки и сеопфатни економски реформи. Осенувајќи го самитот како значаен за Грција и Европа, Папандреу истакнал дека на него е договорена долгорочна програма за раст на грчката економија- таканаречен Маршалов план за Грција. Ван ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жан-Клод Трише претседателот на Европската централна банка го поздрави донесувањето на новата програма за финансиска помош за Грција во износ од 160 милијарди евра, соопштија француските медиуми. -Новата програма за помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд е решавачка за стабилизирањето на државните финансии на Грција, изјави Трише по средбата на врвот на еврозоната. Претседателот на ЕЦБ изрази задоволство од фактот дека учеството на приватниот сектор во програмата за помош е ограничено само на Грција и не се предвидува за други земји. Во последните месеци банката изразуваше загриженост во врска со ваквиот придонес, гледајќи во него опасност за влошување на должничката криза, забележуваат агенциите. Европските финансиски пазари се смирија по одлуката донесена на средбата на врвот на еврозоната, со брз раст на основните показатели. Раст почна да забележува и курсот на еврото во однос на доларот, соопштија агенциите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Челниците на 17-те земји членки на евро зоната, кои се состанаа на вонредниот самит во Брисел, постигнаа договор за новиот пакет помош за Грција во вредност од близу 159 милијарди евра, во кој ќе учествува и приватниот сектор, се наведува во завршната декларација на самитот. Помош од европските влади и Меѓународниот монетарен фонд ќе изнесува 109 милијарди евра додека приватниот сектор ќе партиципира со 49,6 милијарди евра. Учеството на банките и другите инвеститори се проценува на 37 милијарди евра, со дополнителни 12,6 милијарди евра со програма за откуп на долгот. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу по завршетокот на самитот на лидерите во евро зоната во Брисел, тој изјавил дека Грција “конечно има програма да реши, на долг рок, проблемот со својот долг“. На заедничка конференција за новинари со претседателот на Советот на ЕУ Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо по завршување на маратонскиот состанок во Брисел, Папандреу им се заблагодарил на европските лидери ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција конечно има програма со која на долги патеки може да го реши долгот, оцени грчкиот Премиер Јоргос Папандреу по вонредниот самит на лидерите на еврозоната во Брисел, на кој на Грција и е одобрен нов пакет помош од 159 милијарди евра. „Ние сме горд народ, народ кој што работи напорно и единствената работа која што ја бараме е правото да направиме промени“, изјави Папандреу. Притоа тој истакна дека целта на неговата влада е да спроведе длабоки и сеопфатни економски реформи. Во пакетот помош од 159 милијарди евра, 109 милијарди ќе бидат обезбедени од европските влади и Меѓународниот Монетарен Фонд, додека приватниот сектор ќе учествува со 49,6 милијарди евра. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

- Остануваме посветени и ќе ги вложиме сите напори за да и се обезбеди финасиска стабилност на еврозоната, помагајќи и на нејзината членка Грција, изјави председателот на Европската унија Херман Ван Ромпуј. Во нацрт-спогодбата се наведува дека е постигната согласност „за разработување на инвестициониот план Маршал за Грција“ и се додава дека тој план треба да создаде услови за забрзување на темпото на растот на грчката економија, со што ќе и се помогне на државата да излезе од кризата. Главен елемент на усвоените мерки е новата спасувачка финансиска програма за Грција. Учесниците на самитот донесоа одлука за нова тригодишна програма за финансиска помош на Грција во износ од 158,6 милијарди евра и дополнителни мерки за стабилизарање на финансиските системи на еврозоната. - На средбата беа усвоени мерки за локализирање на грчката финансиска криза, со што нема да се дозволи нејзино пренесување во други земји, изјави Ромпуј, на чија иницијатива беше одржан самитот. Во рамки на новата програма ЕУ и Меѓународниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 211 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 179 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 81 | | | веќе видена

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од ...
сите 71 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самитот на Еврозоната без големи очекувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: