Панорамска куќа со извонреден видик и локација

Оукланд, Калифорнија е место каде што се сместени едни од најимпресивните домови во САД. Една од нив е т.н. Панорамска куќа којашто освојува со извонредниот видик и локација. Сместена е на околу 1.800 метри надморска висина и има отворен поглед кон целиот град. Применет е концептот на отворен простор во којшто се сместени кујна, дневна соба и трпезарија. Кривата линијата на покривот ја следи природната линија на самото земјиште на планината каде е сместена. Подот и плафонот се изработени од дрво, што му дава посебен шмек и топлина на целиот дом. На овој начин куќата останува во хармонија со природниот пејзаж.
| | веќе видена | слични
4 копии
8 копии

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски вчера приреди ифтар вечера На ифтар вечерата присуствуваа претставници од Градот Скопје, членови на Советот на Град Скопје, претставници од јавните претпријатија, културните институции и средните училишта коишто се во надлежност на Град Скопје, како и претставници од повеќе општини во Скопје и Скопскиот регион. Ифтар е прекинување на Рамазанскиот пост после зајдисонце кај лицата од муслиманска вероисповед, поточно тоа претставува вечера за време на Рамазанскиот пост.
| | веќе видена | слични
2 копии

На ифтар вечерата присуствувале претставници од Град Скопје, членови на Советот на Град Скопје, претставници од јавните претпријатија, културните институции и средните училишта кои се во надлежност на Град Скопје, како и претставници од повеќе општини во Скопје и скопскиот регион. Ифтар е прекинување на Рамазанскиот пост по зајдисонце кај лицата од муслиманска вероисповед, поточно тоа претставува вечера за време на Рамазанскиот пост.  /МИА
| | веќе видена | слични

Ифтар е прекинување на Рамазанскиот пост по зајдисонце кај лицата од муслиманска вероисповед, поточно тоа претставува вечера за време на Рамазанскиот пост. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по повод рамазанските пости вечерва приреди ифтар вечера.На ифтар вечерата присуствувале претставници од Град Скопје, членови на Советот на Град Скопје, претставници од јавните претпријатија, културните институции и средните училишта кои се во надлежност на Град Скопје, како и претставници од повеќе општини во Скопје и скопскиот регион.Ифтар е прекинување на Рамазанскиот пост по зајдисонце кај лицата од муслиманска вероисповед, поточно тоа претставува вечера за време на Рамазанскиот пост.
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 257 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 62 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Панорамска куќа со извонреден видик и локација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: