20-тина пожари активни во Делчевско во изминатата ноќ

Силниот ветар за само два часа предизвика огнени пламени да се шират од оџаци, депонии, трансфрматори. Гореле оџаци во селата Вирче, Габрово, Стамер, Звегор, но и низ Делчево. Семејната куќа на Сугареви во Старо Делчево за влакно избегнала голема кататрсофа. Ветерот кој дуваше со брзина од 8 метри во секунда за два часа се закануваше да направи катастрофа. Доколку не се смирел силниот ветер ќе била прогласена и вондредна состојба, информираат конадирот на ТППЕ Делчево, Јонче Атанасовски. Освен пожарите низ населените места, делчевските пожарникари вчера с е бореа и со шумски пожар на месноста Полена во с. Вирче на границата со соседна Бугарија, каде била зафатена борова шума, смрека и сува трева на површина од 70 хектари. По немирната ноќ, следува апелот од пожарникарите-навреме да се чистат оџаците и да не се палат стрништа.
| | веќе видена | слични

Дваесетина пожари синоќа предизвикаа паника во делчевско. Според информациите на силниот ветар кој вчера беснеел предизвикал огнени пламени да се шират од оџаци, депонии, трансфрматори. Гореле оџаци во селата Вирче, Габрово, Стамер, Звегор, но и низ Делчево. Ветерот кој дуваше со брзина од 8 метри во секунда за два часа се закануваше да направи катастрофа. Доколку не се смирел силниот ветер ќе била прогласена и вондредна состојба, информираат конадирот на ТППЕ Делчево, Јонче Атанасовски, пренесе Канал 77. Пожарниокарите вчера се бореле и со шумски пожари. Апелираат граѓаните да внимаваат и да се чистат оџаците и да не се палат стрништа.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 70 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

20-тина пожари активни во Делчевско во изминатата ноќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: