Опасни азиски стршлени пристигнуваат и на Балканот ?


Опасни азиски стршлени пристигнуваат и на Балканот ? Азискиот стршлен, кој лета со брзина од 60 км/ч и неговиото отровно осило можат да предизвикаат шок или смрт и кој ги напаѓа пчелите и луѓето, се заканува да се рашири низ цела Европа. Џиновскиот црн стршлен, има потекло од Азија и од почетокот на годината во Кина од неговите убоди починале 42 лица, додека во болница, поради последици на шок , се нашле 1.600 лица. Овој опасен инсект веќе се одомаќинил во Франција, каде што се забележани шест смртни исходи поради неговиот мошне отровен убод. Постои голема опасност азиските стршлени од Франција да се рашират и по другите држави во Европа. Неодамна било забележано нивно присуство во Словенија. Појавата на азискиот стршлен во некогашната ју-република ја пријавил пчелар од Пивка, во западниот дел на државата. Азискиот стршлен може да нарасне и до осум сантиметри должина, двојно е поголем од домашните стршлени и претставува голема опасност. Присуството на овие инсекти во Франција за првпат било ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Џиновскиот црн стршлен кој оваа година во Кина усмрти 42 лица, а 1600 завршиле во болница, веќе стигнал до Франција, од каде се заканува да се прошири и низ останатите земји на Стариот континент. Неодамна вакви стршлени се забележани во Словенија, а сега се вели дека ги има и во Хрватска. Станува збор за многу опасни инсекти кои можат да достигнат должина до 8 см, дупло поголеми од нашите стршлени и претставуваат голема закана.
| | веќе видена | слични

Џиновскиот црн стршлен, кој на почетокот од оваа година во Кина усмрти повеќе од 49 и ранија околу 1600 луѓе од кои најмалку 37 од нив се наоѓаат во критична и тешка состојба и се во болница. Веќе се одомаќини во Франција, од каде им се заканува и на останатите европски земји, а неодамна бил откриен и во Словенија! Смртоносните азиски стршлени се сериозна закана за Европа. Во Франција, се забележани шест мртви, како резултат на нападот на роеви стршлени, известува Индипендент. Опасен е и за луѓето, и тоа не само за оние кои се алергични на убод од инсекти.Нивниот отров може да предизвика алергиски реакции, откажување на разни органи и смрт. Карактеристично за нив е што колку повеќе трчате, толку повеќе ве бркаат.Некои од нападнатите велат дека стршлените ги бркале и по 200 метри. Оние кои преживеаја имаат застрашувачки рани – кратери кои изгледаат како рани од куршуми. Инсектот кој може да порасне и до осум сантиметри во должина се двапати поголеми од обичните стршлени и претставуваат голема опасност. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од бомбашите самоубијци, пред стравичниот напад во Шри Ланка бил уапсен, па пуштен, изјави портпаролот на владата на Шри Ланка, за „Си-ен-ен“.Илхам Ахмед ...
сите 499 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 168 | | | веќе видена

Речиси 170 милиони деца во светот ја немаат примено првата вакцина против сипаници, според податоци за периодот 2010-2017 година, соопшти УНИЦЕФ. Од нив ...
сите 158 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 233 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун користи свој личен оклопен воз за патувања во други земји.Возот го наследил од татко му, кој со него патувал во Кина и ...
сите 152 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опасни азиски стршлени пристигнуваат и на Балканот ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: