Не удирајте по грбот на народот


6 копии

Откако пукаа во Собранието на Македонија и на народот му вперија пиштол, Зоран Заев и СДС удрија по народот, удрија силно и со сите средства. Народот мора да биде казнет, за да се спасат тие како најголеми виновници. Бараат преземање ригорозни казнени мерки против чесниот и трпелив народ, кој ја бранеше државата, против организаторите за „Заедничка Македонија“, прекрасни луѓе со високо интелектуално и културно ниво, кои со ритамот на срцето беа со народот цели 60 дена. Стотици илјади граѓани во сите градови во Македонија излегоа на улиците мирно и достоинствено да стават до знаење дека не прифаќаат никаква тиранска платформа со која се руши уставниот поредок на државата и бараат отфрлање на таа постизборна платформа и нови избори. Денес, во ова зовриена состојба, сакам да повикам да се постапи со разум и да порачам: Немојте да го мачите народот. Тој не е виновен за ништо. Многу се лаже секој што мисли дека народот така лесно ќе го скрши. Народот и натаму ќе остане единствен на браникот на државата и нема да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска наместо протестен марш организираше панел дискусија за наредите во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава. На панел дискусијата се обратија Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и професорите Иванка Додовска и Александар Даштевски. - Денешната средба, односно 69 ден од почетокот на протестните маршеви на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја замисливме да биде секција на сите случувањата од Собранието, кои може да ги толкуваме и како директна провокација за оние највжештени глави од народот пред Собрание да го иницираат оној чин што се случи на 27 април, истакна Илиевски. Ситуацијата, како што рече, ескалираше со т.н. избор на претседател на Собранието, избор којшто е вон сите процедури, кој се коси на Уставот, Законот за Собрание, со Деловникот за работа. Професорката Додовска се осврна на работата на претседателот Иванов и на неговата, како што рече, стратешка мудрост, која Република ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери не може да биде прифатен како легитимен претседател на Собранието затоа што беше избран по насилен пат, на нелегитимен начин. Постапката што ја организираше СДС за негов избор, всушност, беше државен удар со кој беа погазени Уставот, законите и Деловникот за работа на Собранието. Со политичкото насилство СДС ја погази демократијата и мора да има одговорност за ваквото антидржавно однесување. Насилството врз процедурите беше директен повод за предизвикувањето физичко насилство, кое следуваше по упадот на народот во Собранието, пишува порталот Република.Во насилниот избор на претседател на Собранието на Република Македонија СДС ги прекрши следниве одредби:Член 63 од Уставот вели дека Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав и само доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите. Конститутивната ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Огромен број граѓани и вчера, по 68. пат излегоа на улиците и дадоа поддршка на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Народот застана во одбрана на суверенитетот на државата и побара нови избори. Денеска пак, на 69-от ден од почетокот на протестните маршеви, наместо протест, беше организирана панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. Вчерашниот марш започна пред Владата, продолжи до Народната канцеларија на претседателот Иванов и заврши пред Собранието. Традиционално, од пред Владата на РМ во еден глас ја испејаа химната и тргнаа по патеката на државноста скандирајќи: избори, избори, Македонија... Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, беа дел од пораките кои вечерва ги испратија организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Тие побараа државните институции да ги почитуваат законите и да ги ослободат луѓето кои се обвинети за нередите во Собранието кои се случија минатиот четврток. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Универзитетскиот професор, Иванка Додовска на панел дискусијата која ја организира Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ истакна дека оваа политичка криза е креирана од надвор, иако тоа звучи нереално. - Ова е една поглобална слика во која не само Македонија, туку цела Источна Европа е ставен во тој бубањ на големите пресметки на големите нации, посочи Додовска. Таа направи една ретроспектива на политичката криза од самиот почеток до денес и потсети дека таа почна во време кога Република Македонија стана лидер во Југоисточна Европа и дека освен Словенија, само Македонија имаше економски раст во време на економска криза. - Македонија издржа, благодарение на стратешката визија на владата. Истовремено со стратешката мудрост на Иванов, Македонија се издигна на едно завидно ниво. Токму во тој момент се случи големиот удар, се случи од внатре и дојде од страна на опозицијата, потсети Додовска. Вели дека тој процес во таа фаза, аналитичарите го гледале како еден обид да се девастираат политиките или ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска, на 69 ден од почетокот на протестните маршеви, наместо протест, организираше панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. -Денешната средба, односно 69 ден од почетокот на протестните маршеви на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија ја замисливме да биде на некој начин секција на сите случувањата од Собранието, кои може да ги толкуваме и како директна провокација за оние највжештени глави од народот пред Собрание да го иницираат оној чин што се случи на 27 април, истакна Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива. Ситуацијата ескалираше, додаде Илиевски, со т.н. избор на претседател на Собранието во ликот на Талат Џафери, избор кој што е вон сите процедури, избор кој се коси Уставот, Законот за Собрание, со Деловникот за работа, но иако тоа некој го знае, добро е кога експерти за оваа проблематика ќе кажат што точно се случи во Собранието, кои се последиците и се консеквентно што произлегува од еден таков незаконски избор ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во насилниот избор на претседател на Собранието на Република Македонија СДС ги прекрши следниве одредби: Член 63 од Уставот вели дека Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав и само доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите. Конститутивната седница во моментов има легитимен претседавач во согласност со Уставот и со Деловникот, а тоа е претседателот во заминување Трајко Велјановски. Член 9 од Деловникот на Собранието вели: (1) Доколку првата седница на Собранието не ја свика претседателот на заминување, седницата се одржува на дваесет и првиот ден од завршувањето на изборите, во 10 часот, а ја свикува најстариот по години избран пратеник. Ако и тој одбие да ја свика, тоа право преминува редоследно на наредниот по години избран пратеник, сѐ до избраниот пратеник што ќе се согласи да ја свика првата седница. Во овој случај ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Да не заборавиме дека тој ден, 27 април, во македонското Собрание се случи најголемата државна навреда која може да му се случи на еден народ и на една држава. Тоа беше пеењето на албанската национална химна во срцето на Македонија. Ова го истакна професорката Иванка Додовска на денешната панел дискусија организирана од страна на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на тема случувањата во Собранието на 27 април. -Во 18 часот претседавачот Трајко Велјановски ја затвори седницата, во тој момент завршуваат сите активности за тој ден во однос на предвидената точка на дневен ред. Но, тие вон процедура, противзаконски, без доволен број на пратеници, чинам 58 или 59 пратеника, се собраа, ударнички, насилно и го направија големото злосторство против Македонија. Во држава каде сериозно владеат Устав и Закон, тоа е кривично дело со доживотна казна затвор за сите учесници во тој криминал, подвлече Додовска. Кога ќе го земеме тоа во предвид, додаде професорката, тогаш ќе можеме да ги разбереме дел од ...
| | веќе видена | слични

-Ова е една поглобална слика во која не само Македонија, туку цела Источна Европа е ставен во тој бубањ на големите пресметки на големите нации, посочи Додовска. Таа направи една ретроспектива на политичката криза од самиот почеток до денес и потсети дека таа почна во време кога Република Македонија стана лидер во Југоисточна Европа и дека освен Словенија, само Македонија имаше економски раст во време на економска криза. -Македонија издржа, благодарение на стратешката визија на владата. Истовремено со стратешката мудрост на Иванов, Македонија се издигна на едно завидно ниво. Токму во тој момент се случи големиот удар, се случи од внатре и дојде од страна на опозицијата, потсети Додовска. Вели дека тој процес во таа фаза, аналитичарите го гледале како еден обид да се девастираат политиките или малку да се засенат успесите кои што беа постигнати, додавајќи оти во тој момент се чувствувало дека тоа брзо ќе биде санирано бидејќи, како што рече, аргументацијата не држеше вода. -Но потоа, пред речиси три години ...
| | веќе видена | слични

Ова го истакна професорката Иванка Додовска на денешната панел дискусија организирана од страна на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на тема случувањата во Собранието на 27 април. -Во 18 часот претседавачот Трајко Велјановски ја затвори седницата, во тој момент завршуваат сите активности за тој ден во однос на предвидената точка на дневен ред. Но, тие вон процедура, противзаконски, без доволен број на пратеници, чинам 58 или 59 пратеника, се собраа, ударнички, насилно и го направија големото злосторство против Македонија. Во држава каде сериозно владеат Устав и Закон, тоа е кривично дело со доживотна казна затвор за сите учесници во тој криминал, подвлече Додовска. Кога ќе го земеме тоа во предвид, додаде професорката, тогаш ќе можеме да ги разбереме дел од граѓаните кои изгубија контрола над себе, решија дека ќе заборават на своите семејстава и лично ќе се пресметаат со овие злосторници. Деновиве гледам дека некои го признаваат Талат Џафери како претседател на Собранието, тој за мене е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. ...
сите 243 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 47 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не удирајте по грбот на народот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: