ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Мисовски и Мухиќ


ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против пратениците од Ферид Мухиќ и Горан Мисовски од коалицијата предводена од СДСМ, кои што имаа клучна улога во постапката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието. Ова преку својот Фејсбук профил го објави пратеникот Антонио Милошоски, како заклучок од состанокот што во кабинетот на досегашниот претседавач го оддржуваат Вељаноски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Тој соопшти дека пратениците од коалицијата "За подобра Македонија" ги реафирмираат следните позиции: - Секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија - Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија, ниедна Платформа заверена во туѓа држава, не дава право за кршење на деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието - Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се тие позади кои што сите оние кои си ја сакаат својата земја треба сплотено да застанат и да изградат стратегија како понатаму, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. Анализирајќи ги актуелните случувања, за РСМ, потсетува на предупредувањата за 63 пратеници. “Сакам сите да ги потсетам дека ВМРО и Груевски беа тие кои предупредуваа дека Македонија се наоѓа во тешка политичка криза, дека отворена е пандорината кутија, дека Заев нуди се и сешто и има пазарено албанизација на Македонија, на нешто кое што најотворено беше укашувано дека ако ВМРО – ДПМНЕ ги нема 63 пратеници сите тие работи можат да бидат реализирани од Заев и албанските политички партии. Сега кога го гледам ерезултатот со 51 пратеник, мора да бидеме свесни дека Грувски сам и со неговата партија немаат магично стапче кое може да ги смени приликите. Приликите се такви, во координација со сценаристот , зборувано и зборувано досега многу пати. Тоа пак на ВМРО не му дава право да седи пасивно. Јас сакам да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ исплатила нови 240. 000 долари на американската консултантска компанија Дашл Груп, се наведува во нивниот извештај објавен на регистрационото биро Фара на 28 април. Извештајот се однесува на шестмесечниот период од 1 октомври 2016 до 31 март 2017 година. Во него се наведуваат услуги кои компанијата ги вршела за македонската политичка партија, најмногу во периодот пред и по изборите во земјава што се одржаа на 11 декември лани, објави Радио Слободна Европа . Во делот активности пишува дека „за ВМРО-ДПМНЕ, Дашл груп обезбедувале стратегиски консултантски услуги во врска со политики и политички прашања пред владата на САД, застапувајќи ги интересите на ВМРО-ДПМНЕ“. Во табелата во која се наведени контактите кои компанијата ги имала за потребите на партијата на Никола Груевски, се пријавени девет активности, главно електронска пошта или телефонски разговор со иста тема-македонски парламентарни избори. На први и втори ноември Дашл Груп, прво преку телефонски разговор, а потоа и преку електронска пошта ...
| | веќе видена | слични

Се чека и на средба меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов, претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лидери од парламентарното мнозинство. Заев најави дека е подготвен да се сретне со претседателот и да даде лично гаранции за зачувување на унитарноста на државата и почитување на Уставот. Од претседателскиот кабинет велат дека се уште не е прецизирано кога оваа средба би се одржала. Од СДСМ порача дека Иванов мора да го додели мандатот за состав на влада. „Формирање нова Влада и спроведување на реформските приоритети е врвен државен интерес и секое постапување против државните интереси е кривично дело казниво со закон. Апелираме до сите да постапуваат разумно и законски, за да се овозможи мирен и сигурен трансфер на власта“, велат од СДСМ. За ВМРО ДПМНЕ изборот на Џафери останува нелегитимен и истакнуваат дека почнува реализацијата на Тиранската платфрома со најавата дека седниците на Собранието ќе се водат и на албански јазик. „Сето ова е надвор од Охридскиот Рамковен договор каде што јасно се наведува дека ...
| | веќе видена | слични

Анализирајќи ги актуелните случувања, за РСМ, потсетува на предупредувањата за 63 пратеници. “Сакам сите да ги потсетам дека ВМРО и Груевски беа тие кои предупредуваа дека Македонија се наоѓа во тешка политичка криза, дека отворена е пандорината кутија, дека Заев нуди се и сешто и има пазарено албанизација на Македонија, на нешто кое што најотворено беше укашувано дека ако ВМРО – ДПМНЕ ги нема 63 пратеници сите тие работи можат да бидат реализирани од Заев и албанските политички партии. Сега кога го гледам ерезултатот со 51 пратеник, мора да бидеме свесни дека Грувски сам и со неговата партија немаат магично стапче кое може да ги смени приликите. Приликите се такви, во координација со сценаристот , зборувано и зборувано досега многу пати. Тоа пак на ВМРО не му дава право да седи пасивно. Јас сакам да укажам на тоа дека Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се позади кои што сите патриоти треба сплотено да застанат и да изградат стратегија како понатаму“, дециден е Пандов. Според Пандов во Македонија постои само еден ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и на деловникот, СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собранието, кој уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот, во кој седниците ќе се водат на албански јазик, стои во дописот. Молкот на СДС е доказ дека почнува реализацијата на неуставната Тиранска платформа. Ова ли беше дел од големата програма на СДС? За ова ли гласаа членовите и симпатизерите на партијата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

И денеска двете најголеми партии - ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски и СДСМ на Зоран Заев продолжија со меѓусебни обвнувања преку партиски пораки. „Незаконскиот претседател на парламентот Талат Џафери соопшти дека ќе ги води седниците на албански јазик. Македонскиот парламент ќе биде трет во регионот, во кој ќе има седници на албански. Сето ова е надвор од Охридскиот договор ... Единствениот официјален јазик во земјата е македонскиот. Молчењето од страна на СДСМ е доказ дека започнува реализацијата на „Албанската платформа“. Нејзината реализација започна покрај противењето на народот ... Крајно време е амнестираниот криминалец Зоран Заев да се освести. Крајно време е да престане теророт на СДСМ над народот“, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ од утрово. Речиси во исто време беше објавена и порака од партијата на Зоран Заев. „Новата реформска влада е неопходна за процесот на интеграција на Република Македонија. Поради криминалните интереси на Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ подолго време сега ...
| | веќе видена | слични

Дел од членството на ВМРО-ДПМНЕ се чувствува предадено и очекува смени во врвот на партијата, но поставеноста на работите во ВМРО-ДПМНЕ и Статутот на партијата не овозможуваат баш брза разврска кога се зборува за кадровски промени. Партиски извори неофицијално коментираат дека во ваква ситуација кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја загуби довербата во меѓународната заедница, вклучувајќи ги и неговите партнери, тој ќе се обиде да го преживее гневот на, како што велат, предаденото членство.Од друга страна, пак, ќе требаат години за да се исчисти „дамката“ што ја доби партијата по последните настани и насилството во Собранието.„Разбирливо е дел од членството да биде незадоволен, бидејќи цели две години раководството поттикнуваше со зборовите 'народот' и 'нема враќање назад', а сега се повлече“, велат нашите извори.Но официјално од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека информациите за смена на раководството на партијата, вклучувајќи го и Груевски, дефинитивно не се точни.„Реално ВМРО-ДПМНЕ е ...
| | веќе видена | слични

Политичките партии и во текот на изминатиот викенд не ја пропуштија можноста да упатат критики едни кон други. ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси, кои ја редефинираат Република Македонија“. Дарко Костовски рече дека „СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“. Тој го повтори ставот на својата партија дека, како што рече, спротивно на волјата на народот и на Уставот, Деловникот и на законите на Република Македонија, СДСМ ја спроведува тиранската платформа и дека реализацијата почнала со тоа што дозволиле албанското знаме да влезе во кабинетот на претседателот на Собранието. Од друга страна, СДСМ јасно и гласно кажува дека никој нема да ги загрози статусот на македонскиот јазик и унитарноста на државата. Ќе се овозможи практична примена на јазиците на заедниците според нивните потреби, исклучиво во ...
| | веќе видена | слични
17 копии

СДС продолжува да работи спротивно од волјата на народот. Спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собрание на Република Македонија. Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија. Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот каде седниците ќе се водат на албански јазик. Сето ова е надвор од Охридскиот Рамковен договор каде што јасно се наведува дека пратениците можат да се обраќаат на својот мајчин јазик, доколку истиот го говорат над 20% од населението бидејќи тоа е индивидуално право, но кога се води седница, тоа е чин од позиција на претседател на Собрание и во име на институцијата која што ја претставува и затоа единствен службен и официјален јазик е македонски. Молкот на СДС е доказ дека започнува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 84 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Мисовски и Мухиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: