Спорт - Пандев ја одби Џенова

Горан Пандев и дефинитивно ја одби понудата во следната сезона да го носи дресот на Џенова, без оглед на сериозниот интерес на овој италијански прволигаш за него. Капитенот на нашиот национален тим беше поврзуван со трансфер во Џенова како замена за Родриго Паласио, фудбалер што се наоѓа на листата со желби на новиот тренер на Интер, Гасперини. Сепак, Пандев преку својот агент им порачал на челниците на Џенова дека воопшто не е заинтересиран за овој трансфер и дека сигурно во следната сезона нема да настапува за италијанскиот тим. Медиумите на Апенинскиот Полуостров прогнозираат дека Пандев летово сигурно ќе си замине од „Џузепе Меаца“ и ќе се пресели во друга земја, најверојатно во Германија, каде што интерес за неговите услуги искажаа Баер Леверкузен, Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на тимот од Неапол ја отвори вратата за ангажман на Горан Пандев на позајмица, но само доколку Интер продолжи да плаќа дел од платата на нашиот репрезентативец. Наполи е последниот тим со кој во овој преоден рок се поврзува Горан Пандев, кој според сите шпекулации, тешко дека ќе остане во Интер и следната сезона. Нашиот најдобар играч е под договор со „нероазурите“ до 2014. година, но како се’ поверојатна опција се спомнува неговата преселба во тимот на Наполи. Тренерот на екипата од југот на Италија, Валтер Мацари и претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, посакуваат да го видат 27-годишниот Пандев во својот тим, но само доколку некако успеат да ја намалат неговата годишна плата од три милиони евра. „ Навистина ми се допаѓа Пандев и мислам дека му е по вкус и на Мацари. Но, евентуален трансфер зависи само од Интер, Тие ќе мораат да плаќаат дел од неговата плата ако сакаат да го испратат кај нас на позајмица следната сезона “ - изјави Де Лаурентис за Radio Marte. Во четвртокот менаџерот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Џенова, Енрико Прециози вели дека би го пуштил Родриго Паласио во Интер само доколку во спротивен правец се пресели Горан Пандев. Откако Гасперини седна на кормилото на Интер, Паласио почна да се поврзува со трансфер на Џузепе Меаца. Се говори за размена во која Паласио би заминал во Интер, а Горан Пандев во Џенова. Престедателот на Џенова вели дека Паласио би заминал во Интер само доколку Пандев дојде во неговиот тим иако нашиот репрезентативец не сака да слушне за преселба во овој клуб. - Вистина е, Интер се интересираат за Паласио, па ќе видиме дали ќе успееме да го финализираме овој договор или не - изјави Прециози за Radio Radio. "Веќе зборувавме за тоа и јас нема да го продадам Паласио само за Пари. Доколку Пандев прифати трансфер во Џенова, може да се реализира зделката. Доколку не, тогаш Паласио ќе остане со нас". "По Алексис Санчез, мислам дека Родриго е најдобар играч на таа позиција во Италија во моментов". Се споменуваат и други опции за Џенова, но Прециози го посакува исклучиво ...
| | веќе видена | слични

Спортските медиуми во Италија шпекулираат за трампа на најдобриот македонски фудбалер со црногорскиот напаѓач на "волчицата" Вучиниќ Ќе треба да почекаме уште неколку дена да видиме дали како точни ќе се покажат информациите на италијанските весници или оние на фудбалскиот агент Карло Палавичино, што се однесуваат на иднината на репрезентативецот на Македонија и фудбалер на калчо гигантот Интер, Горан Пандев. За разлика од спортските весници кои се убедени дека нашиот интернационалец ќе ја промени клупската средина и најверојатно повторно ќе се врати во Рим или во Џенова, агентот на Македонецот изјави дека неговиот клиент сака по секоја цена да остане во Милано и дека не сака да биде дел од евентуалната размена со Мирко Вучиниќ или со Родриго Паласио. - Не знам ништо за шпекулацијата Пандев за Вучиниќ. Не сум контактиран ниту од раководните лица на Интер. Одговор на прашањето колку вреди Пандев може да добиете само од сопственикот на "нероазурите". Се друго знаете, а и нема потреба да се коментираат ...
| | веќе видена | слични

Интер сака да го размени Горан Пандев за Аргентинецот Родриго Паласио од Џенова, но најдобриот македонски фудбалер се противи на ваквата можност. Новиот тренер на „нероаѕурите“ Џанпјеро Гасперини, кој дојде токму од Џенова, смета дека неговиот довчерашен играч Паласио подобро би се вклопил во неговата тактика 3-4-3. Џенова се согласува со трансферот, чија реализација сега зависи само од одлуката на Пандев Струмичанецот веќе претходно изјави дека нема намера да си оди од Интер, со кој има договор до 2014 година и дека миланскиот клуб ќе биде негов последен во Италија. Шансите за трансфер во Џенова се особено мали затоа што Интер има големи амбиции како во Италија, така и во Лигата на шампионите, за разлика од Џенова која минатиот шампионат го заврши на средина на табелата во Серија А и воопшто нема да настапи во Европа сезонава. Од друга страна, во полза на трансферот на Пандев одат најавите дека новиот тренер Гасперини ќе прави реконструкција на тимот. Во неговата досегашна кариера поранешниот тренер на ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Горан Пандев ги отфрли тврдењата дека напаѓачот на Интер може да биде вклучен во евентуална размена за фудбалерот на Рома, Мирко Вучиниќ. Голгетерот од Црна Гора се очекува да го напушти Рим ова лето, додека постојат голем број на шпекулации во кои се вклучува и заминување на капитенот на нашата репрезентација од редовите на Интер. За Пандев беше заинтересирана Џенова, но тој не сака да замине од Милано. Во последниве денови се појавија информации дека ќе биде дел од трампата во која Вучиниќ ќе се пресели меѓу “неразурите”, а Пандев ќе замине во Рома. “Не знам за таквата можност. Интер не ме контактирал и затоа не можам да зборувам за оваа можност. Само ако Интер ме контактира тогаш може да се разговара за тоа”, изјави менаџерот на Пандев, Карло Палавичино. Цената на Вучиниќ е околу 20 милиони евра, а беше поврзуван со трансфер во Јувентус. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Пандев ја одби Џенова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: