Познати ривали: Македонија во „Лигата на нации“ со Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар


Македонија ги доби противниците од премиерното издание на „Лигата на нации“ која стартува наесен. Тоа се Ерменија, Лихтанштајн и Гибралтар. Главен ривал за понатамошните дуели кои можат да не донесат на Европско првенство ќе ни биде Ерменија. УЕФА одлучи да ги укине пријателските дуели и да ја воведе „Лигата на нации“ каде во еден комплициран систем најдобите ќе имаат можност да учестуваат директно на Европското првенство.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација ја има најголемата шанса за да заигра на едно Европско првенство и тоа преку Лигата на Нации, која стартува на есен. ...
| | веќе видена | слични

Ерменија ќе го искористи првиот ФИФА термин за пријателски натпревари во март за дуел со Литванија во Ереван на 27. март, а фудбалската федерација на оваа земја бара уште еден противник за 23. или 24. март. Ерменците ќе и бидат домаќини на Литванија во Ереван, во истиот ден кога и ривалот од Д4 групата во Лигата на Нации, Македонија, ќе го игра својот меч со Финска во Анталија. Ние веќе имаме договорено и тест меч за 27. март, против Азербејџан исто така во Анталија. Македонија и Ерменија ќе бидат двата главни конкуренти за првото место во Д4 групата, во премиерното издание на Лигата на Нации. Со нас во група се и аутсајдерите Лихтенштајн и Гибралтар.
| | веќе видена | слични

Лигата на нациите е новото натпреваруавње кое е посебно интересно за нашата фудбалска јавност. Јасно и проади што, нашиот најдобар тим го чекаат уште шест квалитетни натпревари во обид да се подобри оној актуелен рејтинг. Согласно со најавениот распоред, најдобрата македонска репрезентација првиот натпревар во Лигата на нации на УЕФА ќе го одигра на 6. септември против Гибралтар на гостински терен. А раководството на Фудбалската федерација размислува својот прв натпревар на домашен терен, оној на 9. септември против Ерменија повторно да го игра на стадионот „Младост" во Струмица, каде лани и ги завршивме оние квалификации за СП во Русија, во дуелот со селекцијата на Лихтенштајн. Потоа, на 13. октомври ни доаѓа Лихтенштајн, со кого поизвесно е дека же играме на Арената „Филип втори" во Скопје, а три дена подоцна гостуваме во Ереван, против Ерменија. Ноемвриските пресметки ги играме на 16. и на 19. ноември. Прво гостуваме во Лихтенштајн, а натпреварувањето го затвораме дома против Гибралтар, многу веројатно во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Откако Македонија ги доби противниците во новото УЕФА натпреварување Лига на нации, беа договорени и пријателски средби во ФИФА терминот во март. Најдобрата фудбалска селекција на Македонија во март ќе одигра два пријателски натпревари. Договорени се средби со Финска на 23 и со Азербејџан на 27 март. Натпреварите ќе бидат одиграни на неутрален терен, во Анталија, Турција. На последната ранг-листа на ФИФА Финска е за пет места подброрангирана од Макеоднија, се наоѓа на 68. место, додека Азербејџан е на 118. позиција. Во новоформираната Лига на нации, противници на Македонија ќе бидат Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската фудбалска репрезентација првиот натпревар во Лигата на нациите (ЛН), група 4, лига Д, треба да го одигра на 6 септември на гости против Гибралтар. Три дена подоцна, на 9 септември, на првиот домашен натпревар Македонија ја пречекува Ерменија.Потоа, на 13 октомври, во Македонија го пречекува Лихтенштајн, а три дена подоцна, на 16 октомври треба да ѝ гостува на Ерменија. Последните два натпревара во групата се на 16 и на 19 ноември, прво е реваншот во Лихтенштајн, а потоа Македонија го пречекува Гибралтар.Првопласираната селекција во оваа, како и од преостанатите три групи во лигата Д, ќе се пласира во повисок ранг, во лигата Ц. Покрај тоа, четирите најдобри во лигата Д, во плејофот во март 2020 година ќе разигруваат за пласман на финалниот турнир на Европското првенство (ЕП) во 2020 година.Гибралтар репрезентативните натпревари во квалификациите за ЕП 2016 и за СП 2018 година ги играше на неутрален терен на југот од Португалија, на стадионот на Алгарве, во Фаро-Лул, кој е со капацитет од 30.000 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новото натпреварување на УЕФА кое започнува во септември годинава им дава шанси и на послабите репрезентации да се пласираат на Европското првенство во фудбал 2020 година. Најдобрата македонска репрезентација првиот натпревар во Лигата на нации на УЕФА ќе го одигра на 6. септември против Гибралтар на гостински терен. На 9 септември првиот домашен натпревар го играме против Ерменија. На 13 октомври ни доаѓа Лихтенштајн, а три дена подоцна гостуваме во Ереван против Ерменија. Ноемвриските пресметки ги играме на 16 и 19 ноември. Прво гостуваме во Лихтенштајн, а натпреварувањето го затвораме дома против Гибралтар. Ова натпреварување на УЕФА ќе се игра во термините предвидени за пријателски натпревари, а учествуваат 55 репрезентации од Европа, поделени во четири групи согласно коефициентот на УЕФА. Победниците од групите Б, Ц и Д ќе изборат пласман во ранг погоре, а најдобрите четири од А групата ќе играат завршен турнир за титулата.
| | веќе видена | слични

Хенрик Михтаријан ќе биде најголемиот адут на Ерменија во дуелите со Македонија, Лихтенштајн и Гибралтар во Д4 групата во премиерното издание на Лигата на Нации, но новиот играч на Арсенал не блеска како во најдобрите денови. Во Англија дури му направија своевидна пародија со преработка на големиот хит на Тони Базил „Hey Mickey". Во новата верзија на песната во изведба на Џим Дејли особено се потенцира тешкиот изговор на неговото презиме, а се нагласува дека популарниот Мики ни оддалеку не игра како што тоа го правеше во звездените мигови кога настапуваше во Борусија Дортмунд. Михтаријан пред неколку дена во размена на играчи замина во Арсенал од Манчестер јунајтед, а во спротивен правец отпатува Алексис Санчез. Сепак, Михтаријан, кој е капитен а Ерменија е неприкосновен лидер на оваа генерација репрезентативци на земјата која ќе ни биде главен конкурент во Д4 групата за првата позиција, која гарантира учество во плејофот во март 2020 година. Победникот од финалното разигрување ќе патува на ЕП 2020 година. ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на терминот на ФИФА за пријателски натпревари, Фудбалската федерација на Македонија договори две пробни средби на сениорската репрезентација за два месеца во Анталија, прво на 23 март со Финска и четири дена подоцна со Азербејџан. Во најпознатото приморско летувалиште во Турција, каде што многу македонски клубови одат на подготовки, и избраниците на селекторот Игор Ангеловски ќе тренираат и ќе одиграат два меча по дознавањето на противниците во Лига на нации. Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар ќе им бидат ривали на „црвено-жолтите“ во групата од новоформираното натпреварување, а Ангеловски за цел го постави првото место, кое води на фајнафор-турнир за едно место што обезбедува пласман на Европското првенство во 2020 година. Македонија има негативен биланс со Финска од една победа (1:0 на пријателски меч во 2002 година во Прилеп) и три порази (0:3 на пријателска во 2001 во Бахреин, како и 0:3 во Скопје и 1:5 во Тампере, двете одиграни во 2005 година во квалификациите за СП 2006 во Германија). Многу ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација по добивањето на противниците во Лига на Нации, договори пријателски средби во ФИФА терминот во март. „Црвено-жолтите“ на 23 март ќе спарингуваат со Финска, додека на 27 март се среќаваат со Азербејџан. Натпреварите ќе бидат одиграни на неутрален терен, во турскиот туристички центар Анталија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 191 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец крак Маврово – Дебар во 16:25 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила, информираат од ...
сите 218 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 121 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати ривали: Македонија во „Лигата на нации“ со Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: