Првенецот на Горан Пандев за оваа сезона донесе важна победа на Џенова (видео+фото)


Во последниот натпревар од 15.коло во калчото, Џенова славеше со 1-0 нагости кај Верона. Голот за победа на Џенова го постигна кој друг ако не капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев . Тој им донесе значајна победа на Џенова во борбата за опстанок во Серија А . За Македонецот ова беше прв гол оваа сезона во Италијанското фудбалско првенство. ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВРАЌАЊЕТО НА ГОРАН ПАНДЕВ ВО ДРЕСОТ НА МАКЕДОНИЈА! Пандев реализира во втората минута од судиското надополнување во првото полувреме, а беше заменет во 64. минута. Џенова со новите три бода по 15. рунди во Серија А има 13 бодови и е на 15. место. Верона остана на претпоследното 19 место со само 9 бода. Инсерти од мечот….
| | веќе видена | слични
2 копии

Џенова вечерва игра против Аталанта во рамкинте на меч од редовното коло во Серија А. На тој натпревар нашиот Горан Пандев ќе се соочи со неговиот поранешен тренер Џан Пјеро Гасперини. Пандев пред натпреварот откри неколку работи за неговииот престој додека бил во Галатасарај, и како Гасперини го посакувал во Аталанта. „Тој ме побара за трансфер Но тоа не успеа, бидејки Џенова немаше слободно место за странски играчи. Но на лето успеавме да го склопиме договорот и јас дојдов во Џенова. Имав исто така други понуди но веќе ми беше даден зборот и сакав да го испочитувам тоа“. Искусниот репрезентативец на Македонија прераскажа и за новото засилување на Џенова, Џузепе Роси како и за трката за Скудето во Италија. „Роси се уште има што да понуди во овој тим, ние го чекаме со отворени раце. Тој е одличен фудбалер. Скудето? Интер има предност поради тоа што не игра европски купови. Лацио е дефинитивно изненадувањето, но само за луѓето кои не го познаваат Инзаги. Наполи минува низ тежок период но тие го играат ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски клуб Џенова го претстави Џузепе Роси, кој како слободен фудбалер потпиша договор до крајот на сезоната со клубот на Давиде Балардини. Роси го заврши процесот на рехабилитација по тешката повреда во април, кога носејќи го дресот на Селта, ги скина лигаментите од коленото. Роси пред да дојде во Џенова го носеше дресот на Парма, Фиорентина, Виљареал, Селта, Леванте.
| | веќе видена | слични

Момчето на кое многумина во минатото му предвидуваа поголем успех од тоа што го направи досега, Џузепе Роси, од денеска е нов играч на Џенова, каде ќе другарува со Горан Пандев. Овој играч својата кариера како младинец ја започна во Парма до 2004 година, за подоцна да се пресели во Манчестер Јунајтед, каде се задржа до 2007 година. Потоа играше во Њукасл и повторно во Парма на позајмица, за да направи подоцна перманентен трансфер во Вилјареал па во Фиорентина. Нешто подоцна играше и во Леванте и Селта Виго, а од денеска е нов играч на Џенова. Felice di iniziare questa nuova avventura con la maglia del @Genoacfcofficial numero #49!!Grazie a tutti per i tanti messaggi di incoraggiamento e affetto, sono pronto a ricambiarli sul campo quanto prima! #ForzaGenoa #NeverGiveUp pic.twitter.com/GwyQGyWIx3 — GIUSEPPE ROSSI (@GiuseppeRossi22) December 5, 2017
| | веќе видена | слични
2 копии

Горан Пандев, конечно, го постигна првенецот во Серија А оваа сезона. Капитенот на македонската репрезентација беше прецизен во Верона за минимален триумф на Џенова во последниот натпревар од 15. коло. Погодок го реализира во втората минута од судиското екстра време пред паузата, момент што до крајот на средбата се покажа како пресуден за победата. Пандев го стартуваше натпреварот од првата минута, а остана на теренот до 64-тата. За него ова е трет погодок оваа есен, два за Македонија и прв за Џенова. По 15 рунди во калчолигата, Џенова е на 15 позиција на табелата со 13 бода. Лидер е Интер со 38, еден бод повеќе од Наполи, а два од Јувентус. Во наредното коло Пандев со Џенова е домаќин на Атланта. Извор: ТВ 24
| | веќе видена | слични

Горан Пандев повторно стрела во Италија. Капитенот на македонската репрезентација синоќа погоди во дуелот против Верона. Голот на Пандев беше победнички, а неговата Џенова освои три значајни бода во ботката за опстанок. За Пандев ова е прв погодок сезонава, но доаѓа во многу значаен момент. Повеќе од една и пол деценија, популарниот Гоче е во Серија А, а освен за Џенова има погодувано и во дресовите на Анкона, Лацио, Интер и Наполи. Со синоќешниот погодок, Пандев стигна до бројката од 77 голови во Серија А. Со ваков биланс, тој е на деветото место на најдобри стрелеци, од сите активни играчи кои сезонава се дел од шампионатот. Прв на оваа листа е Фабио Кваљаратела од Сампдорија, кој има дадено 115 гола во Серија А. Потоа на листата следат: Џампаоло Пацини од Верона со 111 гола, Серго Пелисие (108 гола), Гонзало Игуаин (103), Марко Бориело (96), Мауро Икарди (94), Марек Хамшик (94) и Алесандро Матри кој игра во Болоња, а има дадено 89 голови.
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев го постигна единствениот погодок на синоќешниот дуел во Верона со кој неговиот клуб Џенова забележа важен триумф во борбата за опстанок во Серија А. За Македонецот ова беше прв гол оваа сезона во Италијанското фудбалско првенство. Пандев реализира во втората минута од судиското надополнување во првото полувреме, а беше заменат во 64. минута. Џенова со новите три бода по 15. рунди во Серија А има 13 бодови и е на 15. место, додека Верона остана на претпоследното (19. место) со девет бода
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 62 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првенецот на Горан Пандев за оваа сезона донесе важна победа на Џенова (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: