РСБСП со совети како да останете безбедни кога возите сам на подолг пат

6 копии

Неретко се случува сами да се упатите на долго патување со вашиот автомобил. Некои уживаат во таквите ситуации затоа што чувствуваат поголема слобода и поголема комоција. За други, таквото патување е досадно и непријатно, па често си бараат друштво за по пат. Како и да е, искуствата покажуваат дека долгите часови во автомобилот, и чувството дека сте сами позади воланот, предизвикува физичка и психолошка исцрпеност кај возачите. Едно истражување споведено во САД покажува дека возачите кои се сами во автомобилот помалку прават паузи, помалку одмараат за време на патувањето и согласно тоа повеќе се изложени на ризик од замор, поспаност, дефокусираност и деконцентрација и со самото тоа се повеќе изложени на ризик од предизвикување на сообраќајни незгоди. Имајки го оваа во предвид РСБСП со совети како да ја задржите концентрацијата и како да останете безбедни и тогаш кога сте сами повеќе часови позади воланот: Поставете си разумни граници и разумна цел пред патувањето. Лажната самодоверба и размислувањата од ...
| | веќе видена | слични

„Само затоа што возилото ви дава можност да направите нешто во текот на возењето не значи дека е безбедно за вас“, се вели во анализа на професот од Универзитетот во Јута Речиси сите нови автомобили имаат вграден инфо-забавен систем или систем за забава и информации во текот на возењето. Сепак, студијата спроведена од Универзитетот во Јута открива дека таквиот систем често е комплициран, збунувачки и премногу го одвлекува внимание во текот на возењето. Дури и повеќе од паметните телефони. Апликациите како што се Apple CarPlay или Android Auto, кои се поврзуваат со автомобилот, помалку го одвлекуваат вниманието на возачите и се полесни за користење во текот на возењето. Иако студијата укажува дека ова не значи дека се безопасни, тие се уште се побезбедни од технологијата што ја нудат производителите на автомобили. „Apple CarPlay или Android Auto нудат бројни опции и функции кои се полесни за користење отколку оние што обично може да ги најдете во системот од производителот на автомобилот“, вели Дејвид ...
| | веќе видена | слични

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата РСБСП денеска упати совети до возачите како да ја задржат концентрацијата и да останат безбедни и тогаш кога се сами повеќе часови зад волан. - Избегнувајте да патувате навечер и во раните утрински часови. Почитувајте го биоритамот на вашиот организам и на тој начин ќе бидете повеќе подготвени да патувате сам и да ја одржите способноста и концентрацијата за вешто и безбедно управување на возилото, советува РСБСП. Препорачува да се консумираат повеќе течности (вода, овошни сокови, кафе, итн) и да се прилагоди режимот на исхрана согласно потребите, а да се избегнува консумирање енергетски пијалоци. Потребно, како што укажува, да се постават разумни граници и разумна цел пред патувањето и да се остават настрана лажната самодоверба и размислувања од типот „можам да возам 12 часа без одмор или можам да возам 800 километри без паузи“. Потсетува и дека долгото возење сам во автомобил предизвикува физичка и психолошка исцрпеност кај возачот, и препорачува ...
| | веќе видена | слични

- Избегнувајте да патувате навечер и во раните утрински часови. Почитувајте го биоритамот на вашиот организам и на тој начин ќе бидете повеќе подготвени да патувате сам и да ја одржите способноста  и концентрацијата за вешто и безбедно  управување на возилото, советува РСБСП. Препорачува да се консумираат повеќе течности (вода, овошни сокови, кафе, итн) и да се прилагоди режимот на исхрана согласно потребите, а да се избегнува консумирање енергетски пијалоци. Потребно, како што укажува, да се постават разумни граници и разумна цел пред патувањето и да се остават настрана лажната самодоверба и размислувања од типот „можам да возам 12 часа без одмор  или можам да возам 800 километри без паузи“.  Потсетува и дека долгото возење сам во автомобил предизвикува физичка и психолошка исцрпеност кај возачот, и препорачува патувањето да се планира и организира, да се провери навигацијата  (GPS или Google Maps, патна  карта, и др.) да се утврди маршутата по која ќе се вози, да се обезбедат информации за бензински ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РСБСП со совети како да останете безбедни кога возите сам на подолг пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: