ЗА ТИЕ ШТО МИСЛАТ ДЕКА СЕ ОДЛИЧНИ ВОЗАЧИ: По кој редослед треба возилата да ја минат крстосницата? (ФОТО)

Добрите возачи оваа дилема ќе ја разрешат за неколку секунди Дали за себе мислите дека сте одличен возач? Во тој случај, докажете го тоа. На прикажаната слика се три патнички возила, полициско возило со вклучени ротациони светла и трамвај. По кој редослед треба возилата да ја минат крстосницата? Доколку имавте проблем да се одлучите, одговорот е во продолжение. Полициското возило минува прво на крстосницата. После него минува жолтото возило бидејќи во однос на синото, кое исто така има право на првенство на минување, го задржува правецот на движење
| | веќе видена | слични

Ајде да се провериме, кој има предност на оваа крстосница... По кој редослед треба да се движат возилата? Ако мислите дека сте одличен возач, докажете се. На сликата има три автомобили, полициско возило со вклучено ротационо светло и трамвај. Одговорот може да го погледнете на сликата одоздола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неодговорното управување моторно возило претставува извор на опасност кој го загрозува животoт не само на возачите почетници, не само на младите и неискусни возачи, туку и на поискусните возачи, патниците, мотоциклистите, велосипедистите, пешаците итн. Грешките кои возачите ги прават во сообраќајот, не секогаш се направени свесно, односно многу често фаталните грешки во сообраќајот се последица на потценување на одредени фактори, состојби или околности. Но овој факт, не само што не смее да биде оправдување, туку напротив, дополнително треба да загрижува затоа што одредени опасни појави преминуваат во секојдневна лоша навика која често значи и причина за изгубен човечки живот. Во групата најчести и најопасни грешки кои ги прават возачите можеме да ги истакнаме: Возење под дејство на алкохол . Голем број од сообраќајните незгоди со смртни последици се причинети од возачи кои се под дејство на алкохол. Секој возач треба да знае дека алкохолот влијае на способноста за возење и уште поважно, на способноста за ...
| | веќе видена | слични

Многу совесни возачи се жалат дека „лежечките полицајци“ дискриминираат, и донекаде со право; ако има несовесни возачи што не ги почитуваат ограничувањата на брзините, не значи дека сите треба практично да запираме и да ги кршиме колите врз лежечки препреки. Од друга страна, Џим Џефрис (комичар) има добра поента: така функционира општеството. Тие неколку серковци се доволни за ние останатите да не можеме да имаме убави нешта.Ама не мора да е така, барем не во случајот со лежечките полицајци. Особено сега, кога измислија ем лежечки, ем паметни.Овие „смарт“ бариери прават селекција меѓу возачите, казнувајќи ги несовесните, а наградувајќи ги оние кои ги почитуваат ограничувањата на брзините. Се подигаат само кога наидуваат автомобили кои се движат побрзо од дозволеното. Системот работи на принцип на камери кои ја мерат брзината на возилото. Кога ќе регистрираат возач што се движи со дозволена брзина, лежечкиот полицаец останува неактивиран.Изумот доаѓа од Мексико. Се надеваме дека ќе дочекаме да го видиме и по ...
| | веќе видена | слични

Многу совесни возачи се жалат дека „лежечките полицајци“ ги дискриминираат – иако ги почитуваат ограничувањата на брзината, тие мора да забават и речиси да го запрат автомобилот за лесно да помине преку препреката на патот. Можеби решението е во „лежечки полицаец“ кој прави селекција меѓу возачите, казнувајќи ги несовесните, а наградувајќи ги оние кои ги почитуваат ограничувањата на брзината. „Лежечките полицајци“ обично се поставуваат во близина на училишта и градинки, но и во други, претежно помали улици каде што сообраќајот се одвива премногу брзо, со цел да се заштитат пешаците. Како средство за спречување на сообраќајни незгоди – во кои може да страдаат и деца, но и други пешаци – не е идеално, бидејќи освен несовесните возачи кои ги игнорираат сообраќајните знаци и предупредувања, се „казнуваат“ и дисциплинираните возачи кои покрај училиштата забавуваат и возат во рамките на дозволената брзина. Затоа, во Мексико е направен паметен „лежечки полицаец“, која се подига само кога доаѓа автомобил кој се ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Нестабилно време со пороен дожд, град и грмежи има во југоисточните делови на државава, Струмица и Радовиш како и во Пелагонија, Прилепско. Нестабилност во ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗА ТИЕ ШТО МИСЛАТ ДЕКА СЕ ОДЛИЧНИ ВОЗАЧИ: По кој редослед треба возилата да ја минат крстосницата? (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: