Палатата „Емануел Чучков“ на Бихаќка ќе проголта нови 26,7 милиони денари

Македонската влада ќе потроши нови 26,7 милиони денари за довршување на „барокната“ палата „Емануел Чучков“ лоцирана на местото на некогашниот Геолошки завод. Двата склучени договора се однесуваат на изведба на непредвидени работи на објектот, како и за партерно уредување на околниот простор. За изведувачи на работите се избрани фирмите „Бауер БГ“ и „Промонтинг“ од Скопје. Со најновите договори, вредноста на „барокната“ зграда на Бихаќка нарасна на 458 милиони денари, односно над 7,4 милиони евра платени од државниот буџет. Административниот објект започна да се гради кон средината на јули 2014 година . Палатата „Емануел Чучков“ има површина од околу 7.000 метри квадратни, во чии рамки ќе се сместат Државниот завод за ревизија, помал дел од Геолошкиот завод, а дуќаните во приземјето ќе бидат во сопственост на Акционерското друштво за станбен и деловен простор (АДСДП). Поранешниот премиер Никола Груевски, за време на поставувањето на камен-темелникот, го опиша овој објект како уникатно архитектонско здание ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Довршувањето на барокната палата „Емануел Чучков“ лоцирана на местото на некогашниот Геолошки завод ќе одлее од државната каса уште 26,7 милиони денари или околу 440.000 евра. Фирмите „Бауер БГ“ и „Промонтинг“ од Скопје кои ги изведуваа работите на овој објект деновиве склучија договор со Службата за општи и заеднички работи на Владата за изведба на непредвидени работи на објектот и за партерно уредување на околниот простор. Со најновите договори, вредноста на ова здание порасна на 458 милиони денари, односно на над 7,4 милиони евра платени од државниот буџет. На почетокот на градбата во 2014 година беше најавено дека изведбата ќе чини 7 милиони евра. Во оваа зграда која има површина од околу 7.000 квадратни метри треба да се сместат Државниот завод за ревизија и Геолошкиот завод. Комерцијалниот дел од зградата ќе го управува Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. извор: Плусинфо
| | веќе видена | слични

Два договори биле потпишани пред истекот на минатата година. Едниот за партерно уредување, другиот за непредвидени градежни работи Скоро уште половина милион евра ќе се потрошат за стилската палата „Емануел Чучков“ на „Бихаќска“. Во рок од два дена, на истекот на минатата година, Владината служба за општи и заеднички работи склучила два договори со кои се зголемија трошоците за изградба на овој административен објект. Едниот вреден нецели 300.000 евра за партерно уредување на зградата, а другиот во висина од околу 150.000 евра е склучен со изведувачот „Бауер БГ“, за како што е наведено, изведување дополнителни работи за изградба на објектот. Партерното уредување му е доверено на „Промонтинг“. Извесно е дека екипите веќе работат на терен. Согласно договорот, тие меѓу другото, имаат обврска да постават 25 дрвени клупи со орнаменти од тврда пластика и украсна круна, 10 стилски корпи, 15 декоративни столбови, пет локери, вкопани рефлектори... Видливо е дека изградбата на објектот привршува. Поголемиот дел од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 129 | | | веќе видена

ДИК ја почна седницата на која треба да утврди дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се ...
сите 187 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 191 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 146 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Палатата „Емануел Чучков“ на Бихаќка ќе проголта нови 26,7 милиони денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: