Палатата „Емануел Чучков“ на Бихаќка ќе проголта нови 26,7 милиони денари

Македонската влада ќе потроши нови 26,7 милиони денари за довршување на „барокната“ палата „Емануел Чучков“ лоцирана на местото на некогашниот Геолошки завод. Двата склучени договора се однесуваат на изведба на непредвидени работи на објектот, како и за партерно уредување на околниот простор. За изведувачи на работите се избрани фирмите „Бауер БГ“ и „Промонтинг“ од Скопје. Со најновите договори, вредноста на „барокната“ зграда на Бихаќка нарасна на 458 милиони денари, односно над 7,4 милиони евра платени од државниот буџет. Административниот објект започна да се гради кон средината на јули 2014 година . Палатата „Емануел Чучков“ има површина од околу 7.000 метри квадратни, во чии рамки ќе се сместат Државниот завод за ревизија, помал дел од Геолошкиот завод, а дуќаните во приземјето ќе бидат во сопственост на Акционерското друштво за станбен и деловен простор (АДСДП). Поранешниот премиер Никола Груевски, за време на поставувањето на камен-темелникот, го опиша овој објект како уникатно архитектонско здание ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Довршувањето на барокната палата „Емануел Чучков“ лоцирана на местото на некогашниот Геолошки завод ќе одлее од државната каса уште 26,7 милиони денари или околу 440.000 евра. Фирмите „Бауер БГ“ и „Промонтинг“ од Скопје кои ги изведуваа работите на овој објект деновиве склучија договор со Службата за општи и заеднички работи на Владата за изведба на непредвидени работи на објектот и за партерно уредување на околниот простор. Со најновите договори, вредноста на ова здание порасна на 458 милиони денари, односно на над 7,4 милиони евра платени од државниот буџет. На почетокот на градбата во 2014 година беше најавено дека изведбата ќе чини 7 милиони евра. Во оваа зграда која има површина од околу 7.000 квадратни метри треба да се сместат Државниот завод за ревизија и Геолошкиот завод. Комерцијалниот дел од зградата ќе го управува Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. извор: Плусинфо
| | веќе видена | слични

Два договори биле потпишани пред истекот на минатата година. Едниот за партерно уредување, другиот за непредвидени градежни работи Скоро уште половина милион евра ќе се потрошат за стилската палата „Емануел Чучков“ на „Бихаќска“. Во рок од два дена, на истекот на минатата година, Владината служба за општи и заеднички работи склучила два договори со кои се зголемија трошоците за изградба на овој административен објект. Едниот вреден нецели 300.000 евра за партерно уредување на зградата, а другиот во висина од околу 150.000 евра е склучен со изведувачот „Бауер БГ“, за како што е наведено, изведување дополнителни работи за изградба на објектот. Партерното уредување му е доверено на „Промонтинг“. Извесно е дека екипите веќе работат на терен. Согласно договорот, тие меѓу другото, имаат обврска да постават 25 дрвени клупи со орнаменти од тврда пластика и украсна круна, 10 стилски корпи, 15 декоративни столбови, пет локери, вкопани рефлектори... Видливо е дека изградбата на објектот привршува. Поголемиот дел од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Палатата „Емануел Чучков“ на Бихаќка ќе проголта нови 26,7 милиони денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: