Уапсени поранешниот пакистански премиер Шариф и неговата ќерка


Наваз Шариф е осуден на 10 години затвор поради купување на станови во Лондон за кои не можел да го покаже потеклото на имотот. Маријам е осудена на седум години затвор Поранешниот премиер на Пакистан Наваз Шариф и неговата ќерка Маријам денеска беа уапсени во Лахоре, откако се вратија во земјата во пресрет на парламентарните избори кои се одржуваат на 25 јули. Наваз Шариф е осуден на 10 години затвор поради купување на станови во Лондон за кои не можел да го покаже потеклото на имотот. Маријам е осудена на седум години затвор. Двајцата сепак се вратија во Пакистан од странство и ги повикаа нивните поддржувачи од Пакистанската муслиманска лига да излезат на улиците. Во Лахоре денеска беа собрани десетина илјади поддржувачи на поранешниот трикратен премиер и пакистанските власти набрзина ги префрлија Шариф и неговата ќерка надвор од градот по апсењето. Шариф вели дека судските одлуки донесени на 6 јули се политички мотивирани. Судот им изрече казни затвор и на сопругот на Маријам, а изрече и парични казни и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Независниот кандидат на парламентарните избори во Пакистан, Мохамад Ахмед Мугал се самоуби бидејќи неговите синови не ја поддржувале неговата политика, соопшти ...
| | веќе видена | слични

Околу 70 лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени по самоубиствен бомбашки напад на изборен митинг во близина на Квета, Пакистан. Неколку часа претходно бомба експлодира на друг изборен митинг во северозападниот дел на земјата, при што загинаа четири лица. Повеќе од 1.000 луѓе присуствувале на митингот кога се случил нападот, рече локалната полиција. Бомбашкиот напад во петокот е најсмртоносниот во Пакистан откако две бомби експлодираа пазар во Парачинар во јуни минатата година, при што загинаа речиси 100 лица. Во денешната експлозија загина Сираџ Раисани, кој се кандидираше за место со новоформираната партија Балочистан Авами. Раисани загинал додека го носеле кон блиската болница, рече провинцискиот министер за внатрешни работи. Експлозијата се случи само неколку часа откако бомба експлодира на друг изборен митинг во северозападниот град Бану. Четири лица загинаа, а уште 20 беа повредени кога бомбата експлодира откако кандидатот Акрам Кан Дурани го заврши говорот. Дурани се кандидира за Мутахида ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер на Пакистан Наваз Шариф и неговата ќерка Маријам денеска беа уапсени во Лахоре, откако се вратија во земјата во пресрет на парламентарните избори кои се одржуваат на 25 јули. Наваз Шариф е осуден на 10 години затвор поради купување на станови во Лондон за кои не можел да го покаже потеклото на имотот. Маријам е осудена на седум години затвор. Двајцата сепак се вратија во Пакистан од странство и ги повикаа нивните поддржувачи од Пакистанската муслиманска лига да излезат на улиците. Во Лахоре денеска беа собрани десетина илјади поддржувачи на поранешниот трикратен премиер и пакистанските власти набрзина ги префрлија Шариф и неговата ќерка надвор од градот по апсењето. Шариф вели дека судските одлуки донесени на 6 јули се политички мотивирани. Судот им изрече казни затвор и на сопругот на Маријам, а изрече и парични казни и нареди конфискување на имотот во Лондон.
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 346 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 119 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени поранешниот пакистански премиер Шариф и неговата ќерка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: