Пакистан: Загина осумчлен екипаж на руски авион

Авионот „Ил-76“ се урна вчера наутро, на околу пет минути по полетувањето од меѓународниот аеродром „Џина“, на пат за Судан. Во авионот, кој е во сопственост на грузиската компанија „Санвејс ерлајнс“, имало екипаж од еден Русин и седум Украинци. Пилотот ја информирал кулата на летање дека му гори еден од моторите и дека се обидел да се врати на аеродромот, но машината се урнала во зграда во изградба во станбен кварт, соопштија од пакистанската агенција за цивилна пловидба. Пожарникарите четири часа го гаселе пожарот на авионот и околните згради. Десетина работници, кои ноќевале во зградата во изградба, се исчезнати без трага, соопшти локалната телевизија. Засега има податоци дека на земја се повредени шестмина Пакистанци. Во авионот имало 40 тони хуманитарна помош од Обединетите Арапски Емирати за Судан.
| | веќе видена | слични

Руски товарен авион вчера се урна во предградие на главниот град на Пакситан, Карачи, при што осум луѓе ги загубија животите, а на десетмина не им се знае трагата, информираа пакистанските власти. Авионот „ил-76“, кој требало да лета на релација Карачи и Картум (Судан), се урнал пет минути по летнувањето од меѓународниот аеродром „Џина“. Во леталото, кое е сопственост на грузиската компанија „Санвејс ерлајнс“ имало екипаж составен од еден Русин и од седуммина Украинци. Пилотот ја информирал кулата на летање дека му се запалил еден од моторите веднаш по летнувањето, поради што се обидел да се врати на аеродромот. Но, при свртувањето, авионот се удрил во зграда во изградба, при што сите што се наоѓале во леталото го загубија животот. - Не се знае точниот број мртви на земјата бидејќи во зградата во изградба, во моментот на несреќата имало десетина работници што спиеле, а кои се уште се исчезнати - истакна портпаролот на цивилната авијација Первез Џорџ.
| | веќе видена | слични
2 копии

При пад на товарен авион во предградие на Карачи осум луѓе ги загубиле животите, денес информирале властите на Пакистан. Авионот летал на релација меѓу Карачи и Картум. Постоело стравување дека има уште настрадани во авионската несреќа. Портпаролот на цивилната авијација Первез Џорџ изјавил дека не се знае точниот број на мртви на земја, објавуја агенциите. Авионот паднал веднаш по полетувањето во близина на кварт со резиденции во Карачи. На местото на незгодата веднаш избил голем пожар.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројката загинати при падот на товарниот авион „Ил-76“ на грузиската авиокомпанија „Санвеј“ врз најголемиот пакистански град достигна 20 лица, соопштија локалните медиуми. Според извештајот на државната пакистанска телевизија, загинале сите осум луѓе кои биле во авионот, а на земјата според разни податоци има уште 12 жртви. Според претставници на спасувачките служби утрото од под урнатините биле извлечени и две тела на градежни работници кои се нашле во зградата врз која се урнал авионот. Товарниот грузиски авион кој требало да лета за суданската престолнина Картум, се урна кусо време по полетувањето од Карачи рано наутро во недела по локално време. Екипажот на авионот од кој нема преживеани, бил составен од еден Русин и седум Украинци. Авионот, од засега се уште не утврдени причини, се урнал врз приградската населба Гулшан-е-Џохар, која е во близина на населбата во којашто живеат припадниците и нивните семејства на офицери на копнените и на воено-поморските сили на Пакистан. Причините за падот не се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пакистанските власти утринава ја потврдија смртта на сите осум членови на екипажот на урнатиот товарен авион во близина на Карачи, пренесоа агенциите. Авионот „Ил-76“ се урна рано утринава, на околу пет минути по полетувањето од меѓународниот аеродром „Џина“, на пат за Судан. Авионот бол сопственост на грузиската компанија „Санвејс ерлајнс“ и во него имало екипаж од еден Русин и седум Украинци. Претходно беше соопштено дека целиот екипаж е руски. Пилотот ја информирал кулата на летање дека му гори еден од моторите и дека се обидел да се врати на аеродромот, но машината се урнала во зграда во изградба во станбен кварт, соопштија од пакистанската агенција за цивилна пловидба. Пожарникари четири часа го гаселе пожарот на авионот и околните згради. Десетина работници, кои ноќевале во зградата во изградба, исчезнати се без трага, соопшти локалната телевизија. Засега има податоци дека на земја се повредени шестмина Пакистанци. Во авионот имало 40 тони хуманитарна помош од Обединените арапски емирати за Судан.
| | веќе видена | слични

„Товарниот грузиски авион кој требало да лета за суданската престолнина Картум, се урна кусо време по полетувањето од Карачи рано наутро во недела по локално време“ Бројката загинати при падот на товарниот авион „Ил-76“ на грузиската авиокомпанија „Санвеј“ врз најголемиот пакистански град достигна 20 лица, сооп....
| | веќе видена | слични

Товарен авион синоќа се урна во стамбен комплекс во Карачи, при што загинаа сите осум членови на рускиот екипаж. Авионот се урнал непосредно по полетувањето од за сега непознати причини. Повредено е најмалку едно лице, а уништени или оштетени се дваесетина куќи. Според изјава на очевидец, еден од моторите на авионот бил во пламен пред да се урне на земјата. На само неколку стотини метри од несреќата се наоѓа густо населен комплекс згради. Леталото било од типот „Илјушин Ил-89“, руски товарен авион кој често се користи за транспорт на хуманитарна помош во земјите во развој. Ова е трета ваква несреќа во Пакистан за помалку од пет месеци. Во Карачи на почетокот на овој месец се урна мал патнички авион при што загинаа 21 лице. Во авионска несреќа во близина на Исламабад во јули загинаа сите 152 патници и членови на екипажот. (Крај)
| | веќе видена | слични

„Пилотот ја известил контролната кула дека еден мотор се запалил. Се обидуваа да се вратат назад на аеродромот, но авионот се урна“, рекол Парвез Џорџ, претставник на цивилното воздухопловство. Во несреќа на товарен авион кој денеска утрото се урнал во станбен дел на Карачи, загинале сите осум членови на рускиот екипаж, соопштија властите,....
| | веќе видена | слични

Авионот со осум луѓе се урнал рано наутро во неделата по локално време врз станбена четврт врз најголемиот пакистнаски град, предизвикувајќи пожар на повеќекатници, јави Reuters Претставници на цивилната воздушна пловидба на Пакистан изјавиле дека авионот се урнал набрзо по полетувањето од аеродромот во Карачи. Портпаролот Первез Џорџ изјавил дека станува збор за товарен воздухоплов од руско производство, кој требало да лета за Картум главниот град на Судан, и се страхува за повеќе жртви. Снимките на локалните телевизии покажуваат како противпожарните и спасувачките екипи се борат со огромен пожар на местото на несреќата, пренесува Reuters. Според Agence France Presse , очевидци велат дека авионот се урна во близина на станбен комплекс за поморски офицери. И според дописникот на Express 24 / 7, авионот од типот „IL-76“ се урнал врз станбениот комплекс Далмиа во кој живеат семејствата на морнаричките офицери. Според него, дванаесет куќи биле уништени како резултат на несреќата а бројката загинати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пакистан: Загина осумчлен екипаж на руски авион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: