ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЏАМИЈА: Четири лица загинаа во Кабул

Напаѓачите го активирале експлозивот во кујната на џамијата, откако полицијата не им дозволила да влезат на местото каде имало голем број на верници Трагедија неколку дена пред големиот верски празник Рамазан. Најмалку четири лица загинаа, а десетина се ранети во самоубиствен бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул, Авганистан. Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава
| | веќе видена | слични

Властите соопштија дека неколку од повредените се во критична состојба, со што се стравува дека бројката на загинати ќе се зголеми. Од силната експлозија во главниот град на провинцијата Белуџистан, искршени се прозорците на околните згради. Не е утврдено дали станува збор за самоубиствен напад, а истрагата е во тек. Во оваа провинција долго време траат бунтовите на сепаратистите, но пакистанските Талибанци се одговорно за поголемиот број бомбашки напади.
| | веќе видена | слични

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозија на автомобил бомба недалеку од седиштето на началникот на локалната полиција во Квета, главниот град на покраината Белуџистан, во југозападниот дел од Пакистан. Според болнички извори некои од повредените се наоѓаат во критична состојба. Локалните власти сеуште не се сигурни дали станува збор за самоубиствен бомбашки напад, а истрагата е во тек. Во Белуџистан долго време трае бунтот на сепаратистите, но за најголем дел од бомбашките напади одговорни се пакистанските талибани. н.ц.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 10 лица загинаа, а 20 се повредени денеска при напад со автомобил-бомба што беше извршен пред владини згради во Могадишу. Одговорноста за нападот ја презеде групата Ал Шабаб. Во експлозијата се уништени зградите на општинските власти во населбата Вадаџир и над 10 автомобили.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 15 лица загинале во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во главниот град на Сомалија, Могадишу. Одговорноста за нападот ја презела исламистичката група Ал шабаб, јавуваат светските агенции. Во експлозијата повредени биле уште 18 лица, меѓу кои и седум жени. Повеќето настрадани во нападот се цивили. Сомалиското министерство за безбедност соопштило дека нападот се случил кога маж со комби, наполнето со експлозив ја пробил вратата од регионална канцеларија во јужниот дел на Могадишу. Групата Ал шабаб последните неколку месеци води засилена кампања на бомбашки напади врз цели во Могадишу и во други места во Сомалија. Извор: Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 24 цивили се убиени денеска во воздушен напад врз пазар во Јемен, близу до границата со Саудиска Арабија. Нападот го извршила коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Повеќето од жртвите се лица кои работеле на пазарот „Машнак“, што се наоѓа во северната провинција Сада.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во петкратниот самоубиствен напад врз седиштето на полицијата во градот Гардез во источен Авганистан десетици лица се убиени или ранети, соопштија авганистанските власти. За нападот на пет бомбаши самоубијци одговорноста ја презедоа талибанците, чиј портпарол Забихулах Муџахид тврди дека повеќе од сто полицајци се убиени и ранети. Нападот почна околу 6:30 часот изутрината, кога еден бомбаш активираше експлозив пред седиштето на полицијата во Гардез, главен град на провинцијата Пактија, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Наџиб Даниш. По експлозијата на влезот се упатија уште четворица напаѓачи. Дениш изјави дека двајца полицајци се убиени, а петмина се ранети. Меѓутоа лекарите во градската болница велат дека загинале најмалку пет лица, додека ранети се 30, меѓу кои и цивили.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку четири лица загинаа, а осум се ранети во самоубиствен бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул, Авганистан. Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава (ИД), соопштија авганистанските власти. Напаѓачите го активирале експлозивот во кујната на џамијата откако полицијата не им дозволила да влезат на местото каде имало голем број верници. Во нападот загинале тројца цивили и еден војник. Џихадистите од ИД за време на Рамазанот извршија повеќе слични напади во Кабул.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЏАМИЈА: Четири лица загинаа во Кабул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: