„Вима“: Нова бегалска криза во Егејското Море

7 копии
4 копии

Надежите дека тензиите помеѓу Атина и Анкара можеби ќе стивнат, по телефонскиот разговор помеѓу грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот турски колега, Бинали ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот заменик-министер за одбрана Фотис Кувелис смета дека во Егејското Море има „студена војна“ со Турција, поради постојаните нарушувања од нејзина страна ...
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејското Море во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска изјави дека турските крајбрежни стражари го отстраниле знамето од островот покрај брегот на Егејското одморалиште ...
| | веќе видена | слични

Според тврдењата на турските медиуми, премиерот на Турција, Бинали Јилидирим изјавил оти припадници на Крајбрежната служба го отстраниле грчкото знаме, што во ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на грчката Владата и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос денеска не ги потврди информациите објавени во медиумите во Турција дека турската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 232 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 182 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 251 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Вима“: Нова бегалска криза во Егејското Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: