Прво дијалог и демократија, потоа избори

Се чини дека во моментов сите политички фактори се едногласни во оценката дека прво треба да се создадат услови опозиционерите да се вратат во парламентот, а новинарите во студио, за да може да се разговара за избори во пристојни услови. Предвремени парламентарни избори не доаѓаат предвид пред опозицијата да се врати во Собранието и новинарите на А1 телевизија, кои десетина дена емитуваат програма под ведро небо на Илинденска б.б., да се вратат во студио. Ова е јасната порака на владејачката ДУИ, во пресрет на вчерашното заседавање на раководството на оваа партија. Овој став на албанскиот партнер во власта настапи откако опозиција ги напушти пратеничките клупи, а ВМРО-ДПМНЕ ја испрати со поздравот „со среќа“. - Македонија се наоѓа во политичка криза, кога опозицијата не ви е во парламентот, кога една од главните телевизии емитува вести на отворено, на минус десет степени. Разврската на таквите политички кризи е можна исклучиво преку дијалог. Значи, мора да се седне со опозицијата, да се праша кои се ...
| | веќе видена | слични

Проблеми со бојкотот Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе расправа за актуелната политичка состојба откако опозицијата излезе од парламентот. По втор пат за два месеца најтесното раководство на владејачката партија ќе се најде пред дилемата наречена „предвремени избори“. Со таа разлика што во декември на оваа тема се расправаше врз основа на конкретна иницијатива за распуштање на парламентот, што ја поднесоа пратениците на СДСМ и нивните коалициски партии, додека овој пат на работната маса на спикерот Трајко Вељаноски нема такво барање. Сепак, новонастанатата ситуација е далеку покомплицирана поради одлуката на опозицијата за вонинституционално дејствување и најавите за можен бојкот на евентуалните вонредни избори, во случај тие да се распишат без претходно да се создадат услови за фер и демократско гласање. Според неофицијални информации, на седницата на ИК, која ќе се одржи еден ден пред лидерската средба што ја закажа претседателот Ѓорѓе Иванов, би требало да се разгледаат сите можни опции за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само предвремени избори се излез од политичката и од економската криза во која се наоѓа Македонија, но доколку се одржат во недемократска атмосфера, како што се сега, СДСМ ќе ги бојкотира, му порача лидерот на СДСМ на премиерот. - Ако Груевски има намера да ги затвори сите критички медиуми, да го исчисти медиумскиот простор и да направи медиумско едноумие, ако Груевски има намера да ги злоупотребува јавните фондови и буџетски пари за партиска кампања и да донесе изборен законик каков што само нему му одговара, тогаш да не го лаже умот, може да се случи сам да оди на тие избори и да ја сноси одговорноста што ја носи земјата во поголема криза од таа што ја имаме - истакна Црвенковски. Социјалдемократите остануваат на барањето за предвремени избори, но само ако се создадат услови, како што рече Црвенковски, тие да бидат фер, демократски и регуларни. Поради тоа, како најнова шпекулација излезена од политичките кругови е информацијата дека постои и друга опција, односно дека Црвенковски ќе инсистирал да се ...
| | веќе видена | слични

Повеќе опции се во игра за излез од политичката криза во која западна земјата, откако опозицијата предводена од СДСМ го напушти парламентот. Најчесто споменувана варијанта се предвремените избори, иако с` уште нема прецизни информации кога тие би се одржале и на кој начин ќе се обезбеди политички консензус за измена на Изборниот законик, што е неопходно пред распуштање на Собранието. Оваа опција за СДСМ е неприфатлива без демократизација на амбиентот, иако и вчера не ги испорачаа своите услови за прекин на бојкотот. Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ немаат донесено одлука за избори, но во двете партии с` повеќе се калкулира со таа опција. Изборите, според нив, би биле неизбежни доколку наскоро не се врати дијалогот во институциите и не се надмине кризата. Неофицијално дознаваме дека на последната средба меѓу владините партнери Никола Груевски и Али Ахмети било дискутирано за сите можни опции - од тоа изборите да се одржат во мај или во јуни, претходно да се одложи пописот или, пак, ако има ...
| | веќе видена | слични

Ставот на владеачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е дека во моментов на Македонија не и се потребни избори. Шпекулациите се дека во СДСМ се размислува и за евентуален бојкот на изборите, како и за опцијата за преодна Влада. Се шпекулира дека е можно социјалдемократите да се вратат во законодавниот дом, доколку се расправа за измените на Изборниот законик Органите на ВМРО-ДПМНЕ ја разгледуваат новонастаната ситуација, но немаат донесено одлука за предвремени парламентарни избори, изјави вчера при посетата на Битола, министерот за финансии и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Ставревски. Од друга страна портпаролката на ДУИ Ермира Мехмети пренесувајќи ги заклучоците од последната седница на партиското Централно претседателство рече дека од неколку причини на Македонија во моментов не и се потребни предвремени парламентарни избори, но доколку со консензус се изгради став за такво нешто, интегративците се подготвени да го прифатат тој предизвик. -На Македонија во последниве неколку месеци, особено поради фактот ...
| | веќе видена | слични

Засега нема одлука за предвремени избори - став на ВМРО ДПМНЕ што денеска го соопшти министерот за финансии и член на извршниот комитет на партијата Зоран Ставрески. Органите на ВМРО-ДПМНЕ ја разгледуваат новонастанатата ситуација и засега нема одлука за предвремени избори. Доколку за тоа се решиме навреме ќе информираме, изјави Зоран Ставревски – член на централното раководство на ВМРО ДПМНЕ Од ДУИ велат дека сега не било време за избори, но, сепак, се зависело како ќе се развиваат политичките настани. „Ако тоа барање, кое ние го оценуваме како максималистичко, продолжи да доминира во политичкиот простор или во политичката дебата, тогаш ние ќе ја разгледаме ситуацијата и можеби ќе донесеме одлука да се оди на предвремени избори“- Ермира Мемети – пратеничка на ДУИ На тема – предвремени избори, во емисијата Павле Трајанов, кој е дел од власта, предложи техничка влада да реши повеќе прашања во земјава, но, на такво нешто се спротивставија опозиционерите Макрадули и Жерновски. Последен пат земјава отиде на ...
| | веќе видена | слични

Власта тактизира и се уште ја чува отворена вратата за брзи избори кон крајот на почетокот на пролетта. ВМРО-ДПМНЕ јавно ниту го потврдува, но ниту го демантира тоа. И, на тој начин ги подгрева шпекулациите дека не отстапува од идејата да се проба се уште подобриот рејтинг да се валоризира во уште една изборна победа. - Органите на ВМРО-ДПМНЕ ја разгледуваат новонастаната ситуација и засега нема одлука за предвремени избори. Доколку за тоа се решиме, навреме ќе информираме, изјави во Битола вицепремиерот Зоран Ставревски. ИК на владејачката партија в недела ќе расправа за актуелната политичка ситуација и ќе ги гради насоките за идното дејствување на ВМРО-ДПМНЕ.Одлуките в недела во многу нешта ќе зависат од однесувањето на опозициската СДСМ која ден преходно на ЦО ќе дебатира за новонастаната состојба во земјава. Социјалдемократите се уште интензивно се консултираат. Какви потези ќе влечат ќе биде многу појасно по саботниот состанок. Но, велат во СДСМ, евидентно е дека ваква политичка криза може да се ...
| | веќе видена | слични

Е сега некој нека ми објасни што се случи толку драматично во нашава земја, што силната опозиција за еден месец од масовните протести и барање на предвремени избори, сега одеденаш бега од нив како од ѓавол?!!! Синоќа претседателот на опозицијата изјави дека иако уште од крајот на минатата година интензивно бараат предвремени избори, според нив во моментов во државата владее хаос во сите сегменти, поради што сметаат дека несоодветно е во вакви моменти да се размислува на избори. - Ако Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мислат да одат на избори без да има услови за демократско и фер гласање, многу се зафркнал – порача Црвенковски по средбата со министерот за надворешни на Словенија, Жбогар. Жими Јашима (викаше дедо ми) Незнам дали некој мисли дека македонскиот народ е глупав, неук или сеуште мисли дека со прости блефови и ситни политички трикови ќе го наведе да мисли она што тој сака да го мисли. Или дојде моментот на зажештување на политичката битка во земјава, па веќе триковите некого го носат во подлабока кал. Како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- На Република Македонија во последниве неколку месеци, особено поради фактот што во април е закажан пописот, не и се потребни избори. Ние сметаме дека времето што е пред нас треба да се искористи за една заедничка политичка платформа на сите политички актери. Тоа не подразбира промена на форматот на власта,за да се создаде доверба во надминување на спорот со Република Грција. За следната недела веќе е закажана нова рунда преговори. Сметаме дека сите политички актери би требало повеќе да бидат загрижени и концентрирани на тоа кој ќе биде исходот на таа средба и како понатаму да се одвива тоа прашање. Меѓутоа, доколку со консезус се изгради став дека на Македонија и се потребни предвремени избори, ние сме подготвени да го прифатиме и тој предизвик, изјави Мехмети. Таа смета дека парламентарното мнозинство е тоа што има легитимитет и доволно политички простор да одлучи дали сака или не да го распушти Собранието, во таа смисла дали сака или не да организира предвремени избори. - Она што ние сакаме е во ...
| | веќе видена | слични

Политичката сцена се пожешка. Додека странските дипломати бараат обновување на политичкиот дијалог и враќање на опозицијата во Собранието, партиите тактизираат со подготвеноста да се оди или не на предвремени избори. Опозициската СДСМ со бојкотот на Собранието најави и барање за предвремени избори. Но, во медиумите веќе почна да се шпекулира дека на опозицијата не и требаат брзи избори, туку преодна влада која ќе организирала фер и демократски избори, кои не би можела да ги спроведе актуелната власт. Ниту во владејачката коалиција никој јавно не потврдува дали и кога ќе се случат предвремени избори. Единствено се соопштува дека се е можно, па дури и вонредни избори. Официјалниот партиски став на ДУИ е да се воспостави политичкиот дијалог, да се врати опозицијата во Собранието, па дури потоа да се зборува за предвремени парламентарни избори, но неофицијално - високи извори во ДУИ велат дека избори се можни дури и пред пописот. -На Република Македонија во последниве неколку месеци, особено поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена

Нов протест „1 од 5 милиони“ почна вечерва во Белград под мотото „Исто место – исти барања“. Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, протестот започнал со ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прво дијалог и демократија, потоа избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: