Уште двајца од „Пајажина“ во домашен притвор

Сепак, двајцата управители во Шутка ќе останат уште најмалку 24 часа оти Обвинителство има рок од едно деноноќие за да поднесе евентуална жалба на судското решение. Со решение на Кривичниот суд, управителката на „Плус продукција“, Ѓултен Џемаили, од денеска затворскиот притвор во истражниот затвор во Шутка ќе го замени со домашен. Истата мерка судот ја одобри и за братот на Велија Рамковски, Амди, кој е петтиот притвореник од случајот „Пајажина“, кому поради сериозно влошената здравствена состојба, притворот му е заменет со престој во домашни услови. Сепак, двајцата управители во Шутка ќе останат уште најмалку 24 часа оти Обвинителство има рок од едно деноноќие за да поднесе евентуална жалба на судското решение. Решението вчера стигна и до рацете на адвокатот Мирослав Вуиќ, кој ни потврди дека конечно судот ги зеде предвид фактите и доказите од медицинската документација, кои покажуваат дека здравствената состојба на управителите не поднесуваат затворски услови. Ѓултен Џемаили во неделата со силни ...
| | веќе видена | слични

Со незарасната рана од операцијата на слепото црево Ѓултен Џемаили беше пренесена од Шутка во судот да се соочи со новото проширување на истрагата. Но, таа немаше исказ пред истражниот судија затоа што по реакцијата на адвокатите беше однесена назад во притвор. Другите пак, предводени од Велија Рамковски не се изјасниле околу новите докази на обвинтиелството затоа што биле фотокопии и затоа што обвинителката во предметот Гордана Гешковска не се појавила да ја прецизира новата пресметана сума на штетата и да ги објасни доказите. “ни покажаа документи кои немаат врска со истрагата, затоа ние повикуваме еднаш конечно да се направи вештачење за да знаеме точно колку е штетата“ - изјави Мирослав Вујиќ, адвокат. Адвокатскиот тим тврди дека обвинителството претерува со постапките – во неможност да докаже финансиски криминал постојано ја проширува истрагата. Наместо да се фокусира да направи финансиско вештачење обвинтелството си поигрува со притворите. Сепак Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски завршуваат во домашен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Притворените од случајот „Пајажина“, Ѓултен Џемаили и братот на Велија, Амди Рамковски, заминуваат во домашен притвор. Кривичниот совет ја одби жалбата на Обвинителството, кое ја обжали одлуката на истражниот судија кој од обичен притвор ги пушти двајцата притвореници во домашен притвор поради здравствени проблеми. Сега во притвор остануваат деветмина од осомничените, откако уште тројца беа пуштени во домашен притвор. Осомничените од случајот „Пајажина“ денеска по третпат беа изведени пред истражен судија, откако Обвинителството предложи ново проширување на истрагата. Адвокатот на обвинетите, Мирослав Вујиќ не знаеше да каже за колкава сума се проширува истрагата. Овојпат обвинителката Гордана Гешковска не била присутна, па не можеле да се запознаат со тоа врз основа на кои докази и кои околности го заснова своето барање за проширување на истрагата. „Ни беа презентирани некои документи кои воопшто не се однесуваа на барањето и описот кој што беше во барањето за проширување. Ние бараме што побрзо да ...
| | веќе видена | слични

По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по... По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по трет пат беа изнесени на распит пред истражниот судија, каде им беа презентирани документи за новите кривични дела. - Ни беа презентирани документи кои не се однесуваат на проширувањето однсоно на барањето на Обвинителството за проширување. Ние бараме што побргу сето тоа да биде однесено на вештачење за стручни лица да проценат за што се работи ,а не вака, секојдневно да ни се додаваат нови суми, вели адвокатот Мирослав Вуиќ. Вуиќ вели дека дополнително ќе утврдудваат и за колку пари се проширува сумата за која се води истрага бидејќи на денешниот ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на А1 Велија Рамковски и другите осомничени во случајот Перо Наков денеска по трет пат ќе бидат изведени пред истражен судија. Осомничените ќе треба повторно да дадат исказ за новите сомневања на обвинителството дека не бил платен персонален данок од доход и други приходи.Обвинителството има сознанија за даночно затајување за седум од веќе осомничените, меѓу кои и Рамковски. Обвинителството вчера поднесе жалба на одлуката на кривичниот суд од куќен притвор да се бранат братот на Велија, Амди Рамковски и управителката Ѓултен Џемаили поради здравствени проблеми.Судот треба да донесе одлука и по жалбата за замрзнатите сметки на А1 телевизија и 9 фирми од Перо Наков./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Обвинителството има нови сознанија за даночно затајување за 7 од веќе осомничените меѓу кои и за сопственикот Велија Рамковски. Тие утре по трет пат ке излезат пред истражен судија за да дадат исказ за новите сомневања на обвинителството дека не бил платен персонален данок од доход и други приходи. Обвинителството за организиран криминал поднело жалба за вчерашната одлука на судот во куќен притвор да оди брат му на Велија - Амди Рамковски и управителката Ѓултен Џемаили поради здравствени проблеми. Судот се уште не донесол одлука по жалбата за замрзнатите сметки на А1 телевизија и 9 фирми од Перо Наков./Е.И.
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство вчера го обжали домашниот притвор на двајцата притвореници од случајот „Пајажина“, на кои завчера истражниот судија им дозволи да ги напуштат ќелиите поради сериозно влошување на здравствената состојба. Сега одлуката е во рацете на Кривичниот совет, кој треба да пресече дали оперираната притвореничка од слепо црево од болница повторно ќе се врати во истражниот затвор. Исто така, на нивна совест е и дали братот на Велија Рамковски, со четири бајпаси на срцето и по седумдесет дена во притвор, ќе остане во истражниот затвор „Скопје“. Покрај жалбите за притворот, Јавното обвинителство од судот побарало и проширување на истрагата за „Пајажината“, односно да се истражи исплатата на плати на вработените. Од адвокатскиот тим на притворените истакнуваат дека ова е уште еден обид на обвинителството да ја одложат истрагата. - По кој знае кој пат се обидуваат да ја одолжат истрагата, се со цел да ги задржат осомничените што е можно подолго во притвор. Ова е злоупотреба на службената положба ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за случајот „Пајажина“ се проширува. Неофицијално се дознава дека седуммина од приведените се осомничуваат за нови кривични дела. Ваквата информација никој од надлежните официјално не ја потврдува. Истрагата претходно беше проширена за бизнисмен од Струмица, кој во 1993 година соработувал со Велија Рамковски околу „американските копани“. Обвинителството вчера достави жалба за решението на Кривичниот суд да им дозволи куќен притвор на Амдри Рамковски и на Ѓултен Исмаили, кои од здравствени причини беа пуштени од затворот „Скопје“. Кривичниот совет, пак, се' уште не одлучил по жалбите на адвокатите за замрзнатите сметки на десетината фирми од „Перо Наков“. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Скопје – Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски и неговите соработници денеска ќе бидат пренесени во судот за да се изјаснат во врска со новите докази кои се откриени во истрагата. Обвинителството ќе ја прошири истрагата за седум нови кривични дела и два милиони евра. Откако неколку пати беше измерена сумата, сега обвинителството пресмета дека штетата кон државата е 7 милиони евра. Кривичниот совет можно е денес да одлучи за притворот на Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски, откако обвинителството поднесе жалба против одлуката на истражниот – двајцата да одат во домашен притвор. Велија Рамковски и управителите на фирмите на Перо Наков ББ се осомничени за перење пари, затајување на даноци и злосторничко здружување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски и неговите соработници денес ќе бидат иснесени пред истражен судија и јавен обвинител. Притворените ќе бидат пренесени во судот за да се изјаснат за новите докази откриени во истрагата. Обвинителството одлучи да ја прошири истрагата за два милиони евра и за нови седум кривични дела. По неколкуте промени на сумата, сега обвинителството пресметало дека штетата за државата е седум милиони евра. Денес е можно Кривичниот совет да одлучува за притворот на Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски, откако обвинителството поднесе жалби против одлуката на истражниот-двајцата да завршат во домашен притвор. Пред Советот е и одлуката за сметките, но неизвесно е дали денеска ќе одлучува за нив. Велија Рамковски и управителите на фирмите регистрирани на Перо Наков ББ, се осомничени за злосторничко здружување, перење на пари како и за затајување на данок. Иёвор: курир.мк
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 762 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 144 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 229 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште двајца од „Пајажина“ во домашен притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: