Ново рочиште за „Перо Наков“ на 25. август

Во Kривичниот суд денеска се одложи судскиот процес против Жаклина Ѓоргиевска една од управителите од „Перо Наков“. Постапката против неа судијката Павлина Христова ја одвои од останатите обвинети бидејќи Ѓорѓиевска беше болна и и беше извршена операција. Нејзините адвокати но и обвинителството побараа постапката против Ѓоргиевска да се спои со останатите обвинети од „Перо Наков“, а судот решението ќе го донесе на 25. август кога е закажано новото рочиште против обвинетите. Вчера заврши првиот дел од постапката против сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски и управителите од „Перо Наков“ со давање на нивните искази пред судот. Сите се изјаснија дека не се виновни и дека се почитувани законите. Ниту еден не ја прифати квалификацијата на Обвинителството дека е дел од злосторничко здружение. Осуммина од обвинетите меѓу кои и сопственикот на А1 Телевизија, Рамковски, неговата ќерка, се во истражниот затвор Скопје. Иако обвинението е затворено, а судењето започнато судскиот совет вчера го одби ...
| | веќе видена | слични

ПО БАВНИОТ СТАРТ, НАПРЕДОК НА СУДЕЊЕТО ЗА СЛУЧАЈОТ „ПЕРО НАКОВ“ Судењето против сопственикот на „А1“, Велија Рамковски и против 22 негови соработници е пред доказна постапка откако експресно за пет дена беа испрашани безмалку сите обвинети Судењето за случајот „Пајажина“, кој се води против сопственикот на „А1“, Велија Рамковски и против 22 негови соработници, по бавниот старт во мај годинава и постојаните одлагања имаше брз напредок во минатата недела кога за само пет дена беа испрашани безмалку сите обвинети. Сега судењето е на прагот од доказната постапка, што за случај со толку обвинети е ретко. Главна причина за тоа е што одбраната на обвинетите не траеше повеќе од еден до два часа, со некои исклучоци, за разлика од други судења од ваков обем, кога еден обвинет бил испрашуван и по цел ден. Следното рочиште е закажано за 25 август за кога се очекува одбрана да даде и последнообвинетата управителката Жаклина Ѓоргиевска, за која постапката беше одвоена поради здравствени проблеми. Сега најверојатно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук го коментираше бегството на екс премиерот и почесен претседател на партијата, Никола ...
сите 147 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 78 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 10 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново рочиште за „Перо Наков“ на 25. август

Од:
До кого (е-маил):
Порака: