Дали крузерот `Конкордија` се насукал `поради келнерот`? (видео)

"Антонело, дојди да видиш, сосема сме блиску до твојот Џиљо" - му викнал капетанот Франческо Скетино, на шефот на келнерите Антонело Тјеволи. Ова откако капетанот го повикал шефот на келнерите да му се приклучи на командниот мост. Според пишувањата на римскиот дневен весник Кориере дела сера, потврдени од очевидци, овој разговор се случил непосредно пред бродот "Конкордија" да удри во карпата. Откако Тјеволи дошол на командниот мост, капетанот задоволно му соопштил дека се наоѓаат блиску тосканското островче Џиљо. Имено, Тјеволи требал да биде на одмор дома, но откако не му била најдена замена, морал да остане и на ова крстарење, па капетанот за да го одоброволи се решил на ваков чекор. Шефот на келнерите се одзвал на повикот на капетанот, дошол на комапндниот мост и заедно го набљудувале малото островче Џиљо. Тјеволи се наведнал преку оградата и загрижено му соопштил на капетанот дека се преблиску до стеновитиот брег, за да по неколку моменти бродот удри во подводна карпа. Тјеволи дал изјава по несреќата ...
| | веќе видена | слични

Во петокот, луксузниот број “Коста Конкордија” со повеќе од 3.200 патници и екипаж од илјада луѓе удри во гребен, се преврте и делумно потона. Властите во Италија денес ја прекинаа потрагата по исчезнатите од бродот, додека капетанот на крузерот е во куќен притвор, откако судот одлучи таму да го чека почетокот на судењето. Капетанот на крузерот Франческо Скетино, кој е обвинет за повеќератно убиство откако го напуштил бродот додека патниците се уште биле на него, рано утрово стигна во својата куќа во Мета ди Соренто, кај Наполи. Спасувачите на луксузниот туристички брод до прекинувањето на потрагата за исчезнати пронајдоа 11 тела, додека 24 лица се водат за исчезнати. Во несреќата се повредени 67 лица. Погледнете ги ужасите на патниците и нивното спасување… Слични написи Санадер екстрадиран во Хрватска, сместен во женското крило на затворот "Реметинец" Љубе му се извини на Мијалков од Шутка! (фото) Сашо Мијалков ги повлече тужбите против Брат Љубе Линдзи Лохан ќе оди повторно во затвор? Семејството ...
| | веќе видена | слични

Италијанските спасувачки екипи ја запреа потрагата по преживеани на италијанскиот луксузен брод Коста Конкордија, откако крузерот почнал да тоне. Портпаролот на спасувачките екипи изјавил дека потрагата е стопирана бидејќи можеле да бидат загрозени животите на спасувачите. Бродот од утринава е поместен неколку сантиметри и се стравува дека може целосно да потоне. Уште 20 лица се водат за исчезнати, а 11 загинаа во несреќата на бродот што удри во карпа во близина на брегот на Тоскана. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
6 копии

Властите во Италија денеска ја прекинаа потрагата по исчезнатите лица на бродот „Коста Конкордија“, поради превртување на бродот, што во петокот се насука во близина на италијанскиот остров Џилио. - Инструментит покажуваат дека бродот се придвижи и ние сега проверуваме дали се стабилизира за да ја продолжиме потрагата. Во овој момент не можеме да се доближиме до бродот, изјави портпаролот на спасувачите Лука Кари. Спасувачките екипи користат контролирани експлозии за да можат да се движат низ остатоците од бродот. Спасувачите трагаат уште по 11 тела и 24 лица кои се водат како исчезнато. Во несреќата повредени се 67 луѓе. Инаку капетанот на „Коста Конкордија“ синоќа е пуштен од затвор и ставен во домашен притвор. Судијата Валерија Монтерзакио одлучи капетанот на „Коста Конкордија“, Франческо Скетино да биде во домашен притвор додека чека судење за обвиненија дека извршил повеќекратно убиство и напуштил брод додека патниците биле на него. (Крај)
| | веќе видена | слични

„Освен улогата на капетанот на бродот, ние ја разгледуваме и евентуалната одговорност на целиот команден синџир“, вели главниот обвинител Гросета Франческо Верузио, што како што оценуваат италијанските весници, е сосема јасна порака. Во печатот се поставуваат многу прашања со кои се наведуваат околностите под кои се случи оваа трагедија. Кој навистина е одговорен за катастрофалната одлука донесена таа драматична ноќ? Само капетанот Франческо Скетино? Што се случувало на командниот мост од 21:42 (кога бродот удрил во карпа кај островот Џиљо) до 22:58 кога била наредена евакуација од бродот? Какви информации тогаш имала компанијата „Коста крочере“ која е сопственик на „Конкордија“ и која била нејзината улога во несреќата? Зошто толку се доцнело со најочигледната и најразумна наредба да се изврши евакуација? Зошто била донесена одлука за толку нагло „вртење“ во правец на островот Џиљо? Во последните 24 часа биле испитани десетина клучни сведоци кои раскажале дека во текот на 60 минути кога се одлучувало за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Властите во Италија денеска ја прекинаа потрагата по исчезнати на бродот „Коста Конкордија“, додека капетанот на крузерот е во куќен притвор, откако судот одлучи таму да го чека почетокот на судењето. Капетанот на крузерот Франческо Скетино, кој е обвинет за повеќератно убиство откако го напуштил бродот додека патниците се уште биле на него, рано утрово стигна во својата куќа во Мета ди Соренто, кај Наполи. Пожарникарите минатата ноќ ги пребарале деловите на бродот кој биле над нивото на морето, но не нашле никој од исчезнатите, а потрагата утрово беше прекината и не се знае кога би можела да продолжи. „Инструментите покажуваат дека бродот се поместил, а нисе сега проверуваме дали се стабилизирал за да го продолжиме пребарувањето. Во овој момент не можеме да пријдеме до бродот“ изјави портпаролот на спасувачите, Лука Кари. Спасувачите предупредија дека бродот може да се лизне од местото на кое е насукан и потполно да потоне. Спасувачите на луксузниот туристички брод до прекинувањето на потрагата ...
| | веќе видена | слични

Весникот „Кориере дела сера“ објави снимка од разговор на крајбрежната стража со капетанот на „Конкордија“. Скетино добил наредба да се врати на бродот и да ја координира евакуацијата на над 4.200 патници и членови на екипажот. Тој тврди оти последен ја напуштил бродот Што правите? Ја напуштате спасувачката операција? Вие прогласивте напуштање на бродот. Веќе има тела. Капетане, вратете се на бродот. Ова е наредба. Јас командувам сега. Вака италијанската крајбрежна стража го убедувала капетанот Франческо Скетино во петокот вечер да се врати на „Коста конкордија“ и да ја координира евакуацијата на над 4.200 патници и членови на екипажот на потонатиот брод. Милански „Кориере дела сера“ објави снимка од разговорот меѓу капетанот и неименуван претставник на крајбрежната стража од една од црните кутии на бродот. Капетанот е во притвор и е обвинет за заринкување на бродот, убиства од небрежност и за напуштање на пловилото пред да бидат спасени сите патници. Скетино исто така е критикуван дека предоцна испратил ...
| | веќе видена | слични

Зад бродоломот на луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој во петокот вечерта се насука во близина на брегот на Тоскана, се кријат многу тајни, пишува италијанскиот печат, наведувајќи дека тоа го потврдуваат и зборовите на главниот обвинител на тосканската провинција Гросето. „Освен улогата на капетанот на бродот, ние ја разгледуваме и евентуалната одговорност на целиот команден синџир“, вели главниот обвинител Гросета Франческо Верузио, што како што оценуваат италијанските весници, е сосема јасна порака. Во печатот се поставуваат многу прашања со кои се наведуваат околностите под кои се случи оваа трагедија. Кој навистина е одговорен за катастрофалната одлука донесена таа драматична ноќ? Само капетанот Франческо Скетино? Што се случувало на командниот мост од 21:42 (кога бродот удрил во карпа кај островот Џиљо) до 22:58 кога била наредена евакуација од бродот? Какви информации тогаш имала компанијата „Коста крочере“ која е сопственик на „Конкордија“ и која била нејзината улога во несреќата? Зошто ...
| | веќе видена | слични

Суспендирана потрагата на Коста Конкордија, бродот се лизга Италијанските нуркачи ја суспендираа потрагата на крузерот Коста Конкордија откако бродот почна да се лизга по карпите каде што се насука. За сега нема информации за евентуално продолжување на потрафата. Во меѓувреме капетанот на бродот кој е обвинет дека го напуштил крузерот пред патниците, е во притвор. Компанијата Коста која го поседува бродот се соочува со милионски суми за обештетување на патниците
| | веќе видена | слични

Лука Кари, портпарол на спасувачката служба, изјави дека потрагата по преживеаните од бродоломот е прекината во 8часот наутро откако крузерот се помрднал неколку инчи, што е закана за нуркачите кои трагаат по преживеани во внатрешноста на бродот, јавува Ројтерс. Се уште не е познато дали потрагата ќе продолжи. Уште 20 лица се водат за исчезнати. Агенцијата претходно соопшти дека спасувачите не изгубиле надеж во потрага по преживеани. "Седум лица од крајбрежните спасувачка служба влегле во крузерот под закана на голема опасност, бидејќи бродот може да потоне подлабоко, бидејќи постои проблем со стабилност", изјави Козимо Никастро, командант на крајбрежната стража.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали крузерот `Конкордија` се насукал `поради келнерот`? (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: