Нов рекорд за Роналдо


Четирите голови на Кристијано Роналдо му овозможија убедлива победа од 6:3 на Реал Мадрид против екипата Жирона. Но, овие погодоци донесоа и нов рекорд за Роналдо, односно ова е 50-тти пат како тој постигнува три или повеќе голови на еден натпревар. Друг интересен факт за Португалецот е дека од 2009 година, кога се пресели од Манчестер Јунајтед, постојано дава по најмалку 20 голови секоја сезона во шпанската Ла Лига. Најдобрата сезона му е 2014 / 2015 кога постигна дури 48 погодоци на 35 натпревари.
| | веќе видена | слични

Останато | Дали доаѓаат подобри денови на холандскиот фудбал, ако се суди според вечерашната победа, голема е веројатноста... Холандскиот фудбал на репрезентативен план подолг период бележи неуспеси, но големо изненадување се случи вечерва каде Португалците беа надиграни во секој сегмент од играта и поразени убедливо со 0-3 на контролниот меч што се одигра во Женева, Швајцарија. Головите за победничкиот табор ги постигнаа Депај, Бабел и Ван Дијк, сите три во првото полувреме, а Португалија од 61. минута па се’ до крајот играше со играч помалку откако Кансело доби втор жолт картон, и по автоматизам предвреме беше испратен во соблекувалната. 68 минути на мечот играше Кристиано Роналдо кој беше заменет со Жоао Мутињо, а првата ѕвезда на Португалија не можеше да му помогне на својот тим да избегне убедлив пораз вечерва. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

На пријателската средба одиграна во Женева, во која Португалија загуби од Холандија, таа желба си ја реализираа тројца вљубеници во Кристијано Роналдо. Макар да беше и тотално „надвор од огра", тоа не им посмета на неговите фанови да најдат начин, да го „прескокнат" обезбедувањето и да се поздрават и сликаат со својата омилена фудбалска личност. Првиот навивач кој стигна до него дури стигна да се бакне со него...Иако беше видно фрустрира, Роналдо остана трпелив поради тројниот упад на теренот на неговите фанови...
| | веќе видена | слични

Останато | На Португалецот не му одеше вечерва во пријателскиот меч во кој неговата репрезентација доживеа убедлив пораз... Португалија одигра мошне лош натпревар против Холандија во Женева, Швајцарија, каде загуби со убедливи 0-3, а сите три гола победничкиот табор ги постигна уште во првото полувреме. Кристиано Роналдо, првата ѕвезда на португалскиот фудбал играше до 68. минута кога беше заменет со Мутињо, а во текот на мечот имаше еден голем кикс со што се посрамоти откако ја промаши целата топка во обидот да бие кон противничкиот гол. По тоа што му се случи, фудбалерот на Реал Мадрид дури и протестираше кон главниот арбитар барајќи прекршок над него. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијано Роналдо доби доста критики на своја сметка поради начинот на кој се обиде да исценира пенал во дуелот со Холандија, но ако има нешто по што ќе го памети овој дуел големата ѕвезда на Реал и португалската фудбалска репрезентација, тогаш тоа дефинитивно е суперталентираниот бек, Матијс Де Лигт. Фудбалерот на Ајакс кој има само 18 години важи за еден од најнадежните дефанзивци во фудбалскиот свет, а изминатава вечер се уверивме зошто Барселона праи сериозни напори да го доведе во своите редови. Холандскиот тинејџер изминатава вечер покажа зошто важи за најголем потенцијал на својата позиција (централен стопер), а во тоа се увери и Роналдо кој едноставно не успеа да излезе од неговата сенка на вчерашниот меч. Холандските медиуми не пропуштија да ја одбележат неверојатната партија на 18-годишникот и веќе почнаа со насловите дека го „стави во џеб“ Кристијано, а неговото блескаво издание беше уште поневеројатно и поради тоа што имаше спектакуларен придонес во уверливата победа од 3:0 со дури две ...
| | веќе видена | слични

На пријателската средба одиграна во Женева, во која Португалија загуби од Холандија, таа желба си ја реализираа тројца вљубеници во Кристијано Роналдо. Натпревеарот го одблежа, влез на теренот на тројца фанови на Роналдо. Првиот навивач кој стигна до него дури стигна и да го бакне...Иако беше видно фрустрира, Роналдо остана трпелив поради тројниот упад на теренот на неговите фанови.
| | веќе видена | слични

Актуелниот освојувач на Златната топка, Кристијано Роналдо не памти кога последен пат одиграл така лош натпревар како синоќешниот пријателски меч против Холадија. Португалија колективно пружи очајна игра и загуби со 3-0, а во сивилото на својата екипа се вклопи и Роналдо кој на терен мина се до 68. минута. Роналдо на мечот против Холандија немаше ниту еден удар кон противничкиот гол, што не му се имаше случене оваа сезона. За волја на вистината, прашање е кога Португалецот за последен пат одиграл меч на кој немал шутнато ни еднаш, нешто за кое и самиот тешко е за верување дека се сеќава. Работата да биде уште поинтересна, Роналдо до синоќе на последните 13 меча има постигнато 23 гола, а против Холандија најмногу се „прослави“ со лошиот обид да изнуди пенал.
| | веќе видена | слични

Актуелниот европски првак Португалија, имаше неуспешен тест меч против Холандија и загуби убедливо со 0:3. Првата ѕвезда на теренот, Кристијано Роналдо, делуваше загубено. За прв пат сезонава, Роналдо не упати удар кон голот на противникот. Освен што беше слаб во нападот, Кристијано овојпат се покажа и како слаб глумец. Во една ситуација тој наместо да ја шутне топката, со копачката „заринка“ во земјата и падна. Иако се гледаше дека се работи за неспретна реакција на играчот, Роналдо веднаш побара да добие фаул, но судијата многу добро забележа дека воопшто немаше контакт со ниту еден противички играч. Ова дефинитивно е една од најлошите симулации на Роналдо.
| | веќе видена | слични

Скоро и да нема анти-навивач на Роналдо кој веднаш ќе реагира кога Португалецот ќе се обиде да изрежира пенал или некој слободен удар блиску до противничкиот гол. Вечерва голем дел од (не)фановите на Роналдо, бурно реагираа по глумата на фудбалерот на Реал Мадрид, кој поради тоа што ја промаши топката, се обиде да исценира дека бил фаулиран за пенал. Холандија во пријателска средба вечерва нагости кај Португалија, триумфираше со 0:3, но она што ќе биде запаметено е обидот на Роналдо, кукавички и бесрамно да дојде до пенал кој воопшто не постоеше, а тој падна како да го удрил товарен камион.
| | веќе видена | слични

Португалија вечерва загуби на домашен терен од селекцијата на Холандија во пријателски натпревар (0:3), но една од главните приказни беше Кристијано Роналдо. Натпреварот беше прекинат во еден наврат поради тоа што на тревнатиот терен се појавија „Pitch inviders“ како што ги нарекуваат, па во обидот да стигнат во близина на Роналдо, обично ги претркуваат обезбедувањето и редарите. Натпреварот во таква ситуација мораше да биде запрен, поради барањето на играчите да се фотографира Роналдо со нив, еден од нив му даде и дрес од Реал со цел да му се потпише, а еден од навивачите дури при излегувањето од игра на Роналдо, дотрча до играчот со телефон во раце, веројатно во обид да го направи своето славно селфи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов рекорд за Роналдо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: