Тонеме и тонеме на ФИБА ранг листата – Еве на кое место падна македонската кошарка! (фото)

Продолжува падот на кошаркарската репрезентација на Македонија на ФИБА ранг листата . На најновата Македонија назадуваше за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. Листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа во квалификациите. Исто така тука спаѓаат и натпреварите на официјалните натпревари кои се во организација на ФИБА . Македонија летово одигра лошо во претквалификациите. Не успеа да избори пласман во квалификациите за Светското првенство во 2019 година во Кина. Македонија се наоѓа на 38.место во светот, односно 21.место во Европа. На светската листа на ФИБА има 153 репрезентации, додека на листата на ФИБА Европа има 38 селекции. Зошто Македонија играше претквалификации за СП 2019 во Кина? Најголем скок на листата напарави Холандија од 38 места и сега се наоѓа на 46 место. Потоа Црна Гора и Исланд кои напредуваа за 37 позиции и Естонија која „скокна“ за 35 места. На врвот на ФИБА листата се САД пред Шпанија. Србија, Франција и Аргентина, додека новиот европски шампион Словенија е на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриоте македонски тенисери Томислав Јотовски и Лина Ѓорческа бележат пад на новите ранг листи објавени денеска. Томислав Јотовски, кој минатата недела беше елиминиран уште во првата руда на Фјучерс турнирот во Хаамет, Тунис, бележи пад од четири места па така сега 26-годишниот Јотовски е рангиран на 579-тото место на најновата АТП ранг-листа. Тој од денеска ќе игра на турнирот во Санта Маргарита ди Пауло во Италија, каде за противник во првата рунда ќе го има домашниот тенисер Андреа Вавасори. Нема промени на врвот, каде и натаму прв е Рафаел Надал пред Роџер Федерер и Енди Мареј. Во женска конкуренција најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа голем пад на новата ВТА ранг-листа. Ѓорческа, која е без настап од почетокот на август кога играше во квалификациите за УС Опен, падна за 27 позиции и сега е на 259. место што е нејзин најслаб пласман во последните 16 месеци. Што се однесува до ТОП 10, таму повеќе ја нема Светлана Кузњецова која сега е единаесетта, зад француската тенисерка Кристина ...
| | веќе видена | слични

Томислав Јотовски, кој минатата недела беше елиминиран уште во првата руда на Фјучерс турнирот во Хаамет, Тунис, бележи пад од четири места па така сега 26-годишниот Јотовски е рангиран на 579-тото место на најновата АТП ранг-листа. Тој од денеска ќе игра на турнирот во Санта Маргарита ди Пауло во Италија, каде за противник во првата рунда ќе го има домашниот тенисер Андреа Вавасори. Нема промени на врвот, каде и натаму прв е Рафаел Надал пред Роџер Федерер и Енди Мареј. Во женска конкуренција најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа голем пад на новата ВТА ранг-листа. Ѓорческа, која е без настап од почетокот на август кога играше во квалификациите за УС Опен, падна за 27 позиции и сега е на 259. место што е нејзин најслаб пласман во последните 16 месеци. Што се однесува до ТОП 10, таму повеќе ја нема Светлана Кузњецова која сега е единаесетта, зад француската тенисерка Кристина Младеновиќ. Романката Симона Халеп и натаму е водечка, пред Гарбине Мугуруза од Шпанија и Каролина Плишкова од Чешка.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа огромен пад на најновата ВТА ранг-листа објавена денеска. Таа падна за 27 позиции и сега е на 259. место што е нејзин најслаб пласман во последните 16 месеци, односно од 27 јуни 2016 година кога беше на 286 место. Од нејзиниот најдобар пласман на 12 јуни годинава кога беше 170., Ѓорческа падна дури 89 места. Ваков пад е и очекуван ако се знае дека македонската тенисерка не учествувала на ниеден турнир уште од крајот на август кога испадна во квалификациите за УС Опен.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 343 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тонеме и тонеме на ФИБА ранг листата – Еве на кое место падна македонската кошарка! (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: