РЕЧИСИ НА ПОЗИТИВНА НУЛА: Бројот на новосоздадени претпријатија во 2015 година приближно со згаснатите

Најголем дел од новосоздадените претпријатија 30,7 отсто се во секторот трговија на големо и на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли Во 2015 година во Македонија се регистрирани 6.877 новосоздадени претпријатија што претставува 10,3 отсто од вкупно активните претпријатија, а згаснале 9,3 отсто, односно 6.249 претпријатија. Според податоците на Државниот завод за статистика, во однос на 2014 година, забележано е намалување од 4 отсто на бројот на новосоздаедени претпријатија. Најголем дел од новосоздадените претпријатија 30,7 отсто се во секторот трговија на големо и на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли, а потоа следат секторите преработувачка индустрија со 12,2, објекти за сместување и сервисни дејности со храна со 11,5, и други услужни дејности со 9,5 отсто. Според правната форма, најголемо учество од 70,1 отсто имаат претпријатијата категоризирани во групата друштва со ограничена одговорност и акционерски друштва иако и кај нив е забележано намалување од 4,8 отсто во однос на претходната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продажбата на нови автомобили во Британија падна во мај за 8,5 отсто на годишно ниво, поради внимателноста на купците пред предвремените парламентарни избори на 8 јуни. Продажбата на ови автомобили во мај падна на 186.265 единици, соопшти британското Здружение на потрошувачи и продавачи на моторни возила (SMMT), а пренесе британскиот јавен сервис БиБиСи.
| | веќе видена | слични

Луѓето пијат с` помалку алкохол, покажува новиот извештај во кој се следи потрошувачката на глобално ниво, соопшти Би-би-си. Продажбата на пиво продолжи да се намалува минатата година, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележуваат пад. Глобалниот пазар за сите алкохолни пијалаци се намали 1,3 отсто во 2016 година поради падот со 1,8 отсто на продажбата на пиво, покажуваат податоците на „Интернешнл вајн енд спиритс рипорт“ (ИВСР). Продажбата на јаболковина падна 1,5 отсто по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просечното намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на ИВСР за 2016 година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета, со пад од 0,1 отсто, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголеми 0,3 отсто. Продажбата на култниот британски пијалак џин се зголеми 3,7 отсто во светски план. Иако глобалниот БДП се зголеми 3,5 отсто во 2016 година, а економскиот раст обично ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луѓето се помаку пијат алкохол. Ова го покажува новиот извештај, за следење на потрошувачката на глобално ниво, соопшти "ВВС". Продажбата на пиво продолжи да се намалуваат и лани, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележува пад. Глобалниот пазар на сите алкохолни пијалоци се намалил со 1,3 отсто во 2016-та година и тоа поради падот со 1.8 отсто на продажбата на пиво. Ова го покажуваат податоците на "International Wine and Spirits Record" (IWSR), според кои продажбата на јаболковина се намали за 1,5 проценти по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просекот на намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на "IWSR" за 2016-та година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета - пад со 0,1 проценти, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголемила за 0,3 отсто. Оживувањето на џинот продолжува, а продажбата на култниот британски пијалок се зголемила за 3,7 отсто во светски план. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луѓето сè помалку пијат алкохолни пијалаци, покажува најновиот извештај на индустријата за пијалаци во врска со глобалната консумација. Продажбата на пиво продолжи да паѓа минатата година, додека трендот на пиење сокови од јаболко запира, пишува во недела ББЦ. Светскиот пазар на алкохолни пијалаци падна во 2016 година 1,3 отсто, најмногу благодарејќи на падот на продажбата на пиво за 1,8 отсто, покажува Извештајот за продажба на вино и алкохол. Трендот на продажба на сок од јаболко се промени и по неколку години раст, падна 1,5 отсто. Вкупниот пад на продажбата на алкохол во светот е далеку поголем од просечниот пад од 0,3 отсто во последните пет години. Извештајот за 2016 година покажува дека продажбата на вино, помалку или повеќе, останала иста, со незначителен пад од 0,1 отсто, додека продажбата на потешки алкохолни пијалаци пораснала 0,3 отсто. Британските производители на џин можат да бидат задоволни бидејќи продолжува трендот на оживување на тој пијалак со раст од 3,7 отсто во целио9т свет. Иако ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фејсбук е социјалната мрежа со најнагласени пораки на омраза, се вели во анализа објавена денеска од Европската комисија. Фејсбук е социјалната мрежа со најнагласени пораки на омраза, се вели во анализа објавена денеска од Европската комисија. Анализата ги опфатила и Јутјуб, Твитер и Мајкрософт. Во просек во 59 отсто од случаите по добивање известување за недолични коментари, во кои има омраза, социјалните мрежи избришале содржината. За споредба, пред половина година избришаните пораки беа 28 отсто. Бројот на известувања разгледани за 24 часа е зголемен за 51 отсто. Фејсбук и Јутјуб почнале да бришат околу 66 отсто од содржини за кои имале сигнал, Твитер засега брише околу 38 отсто од пораките за кои има поплаки. Најчесто поплаки се добиваат за содржини на Фејсбук. Во ЕУ омраза на Интернет е поврзана најмногу со муслимани и имигранти (околу 18 отсто), на трето место е етничко потекло (15,8 отсто). Истражувањето е направено по информации од 25 држави од ЕУ.
| | веќе видена | слични

На Code конференцијата која ја организира Recode , Мери Микер ги претстави интернет трендовите за 2017. На 355 слајдови презентирани се куп податоци кои се интересни за сите инволвирани во онлајн светот, од веб развивачи до маркетинг експерти. Internet Trends 2017 Report from Kleiner Perkins Caufield & Byers Растот на продажба на паметните телефони забавува. Во 2016 е само 3 отсто, една година претходно беше 10 отсто. Интернет пенетрациајта забавува. Порастот е 10 отсто, најбрзо растечка е ИНдија, без која овој процент паѓа на 8. Заработката од онлајн реклами доаѓа од мобилните платформи. Повторно никој не заработува повеќе од Facebook и Google на кои отпаша и 85 отсто од порастот на онлајн рекламите. Во 2016, 60 отсто од највредните компании се основани од граѓани на САД кои се прва или втора генерација американци. Во овие компании работат 1.5 милиони американци. Apple, Alphabet (Google), Facebook и Amazon се дел од овие компании. Најзабележителен е растот на гејмингот. Од 100 милиони во 1995 до 2.6 ...
| | веќе видена | слични

Прелиминарните податоци за згаснатите претпријатија, што ги објави Државниот завод за статистика, покажуваат дека во 2015 година згаснале 6.249 претпријатија, што е 9,3 отсто од вкупниот број на претпријатија. Најголем дел од згаснатите претпријатија (35,7 отсто) припаѓаат на секторот трговија и поправка на моторни возила и мотоцикли, а според правната форма, најголемо учество имаат претпријатијата категоризирани во групата друштва со ограничена одговорност и акционерски друштва. Само 32,7 отсто од новосоздадените претпријатија во 2010 година сè уште биле активни во 2015 година. Најголема стапка на преживување се забележува кај новосоздадените претпријатија кои припаѓаат на секторот дејности на здравствена и социјална заштита (72,5 отсто), а од областа на бизнис-економијата - стручни, научни и технички дејности (54,2 отсто). Во 2015 година биле активни 40,8 отсто од новосоздадените претпријатија во 2011 година, 43,6 отсто од новосоздадените во 2012 година, 67,2 отсто од новосоздадените во 2013 и 81,3 отсто ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 206 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РЕЧИСИ НА ПОЗИТИВНА НУЛА: Бројот на новосоздадени претпријатија во 2015 година приближно со згаснатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: