Седум пива за помалку од 300 денари - во кои земји се продава најевтино, а во кои најскапо пиво

Кога станува збор за пиво, секој има сопствена мерка. Некои уживаат во половина литар, други сакаат помали чаши со популарниот пијалак од хмељ. За да ги прошири познавањата на љубителите на пивото, Lonely Planet спроведе истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот. Кога станува збор за пиво, секој има сопствена мерка. Некои уживаат во половина литар, други сакаат помали чаши со популарниот пијалак од хмељ. За да ги прошири познавањата на љубителите на пивото, Lonely Planet спроведе истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот.Истражувањето не би требало да ве збуни бидејќи пинтата (британската) е нешто повеќе од половина литар пиво (568 милилитри), така што резултатите се однесуваат на тоа колку чини приближно половина литар пиво во различни земји.Така, доколку се најдете во кафуле во главниот град на Венецуела – Каракас, не мора да се грижите доколку нарачете една тура пиво за вашите пријатели. Имено, таму за малку повеќе од половина литар пиво ќе платите околу ...
| | веќе видена | слични

Продажбата на пиво во Германија се намалила за 2,5 отсто, додека пак извозот бележи рекорден пад во однос на 2016 година. Ниту 2017 не била доволно добра за да се надомести слабата продажба во 2016 на домашниот пазар. Извозот во и надвор од ЕУ е намален за 4,1%. Како можни причини за ваквиот пад се наведуваат тоа што и други земји веќе имаат домашно производство на пиво, но и дека германската популација старее и консумира помалку од овој пијалок. Во последната деценија германско пиво се продава повеќе на странските пазари, отколку на домашните, додека пак домашната продажба во Германија постепено се намалила за вкупно една четвртина.
| | веќе видена | слични
6 копии

Извозот на пиво во Германија бележи рекорден пад, а продажбата се намалила за 2,5 отсто на 93,5 милиони хектолитри, покажуваат податоците од Сојузната канцеларија за статистика. Изминатата година, за разлика од 2016 извозот не ја надокнадил слабата продажба на домашниот пазар. Извозот на пиво за земјите надвор од ЕУ е намален за 4,1 отсто. Здружението на германски пиварници како причина за намалувањето на извозот го наведува степенот на заситеност на кинескиот пазар. Како една од причините за намалувањето на продажбата е и стареењето на германската популација. Од 1993 година наваму, се повеќе германско пиво се продава во странство отколку во Германија. Во тој период извозот е пораснат за 135 отсто, додека продажбата на германски пива во Германија е намалена за повеќе од една четвртина. Претседателот на здружението на германски пиварници, Јорг Леман, е оптимист кога станува збор за резултатите за оваа година и предвидува дека Светското првенство во фудбал ќе ја зголеми консумацијата на пиво.
| | веќе видена | слични

Фото: Pexels Србија лани извела 1.265 хектолитри пиво на пазарите во Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Грција и Црна Гора, велат податоците на Здружението на пивари, пишува српски Prestige Статистиката покажува дека српското пиво сочинува дури 13% од европскиот увоз што ги стави српските брендови на второ место на најпопуларни во регионот. Податоците од пазарот на труд покажуваат дека во Србија 16.000 граѓани се вработени во пивската индустрија која годишно на државата ѝ носи профит од 226 милиони евра. По економската криза, во Европа повторно се произведуваат над 40 милијарди литри пиво со што директно пиварите допринесуваат во конкурентноста и одржливиот раст на европската економија. Најголеми произведувачи на овој пијалок во ЕУ остануваат Германија, Полска, Шпанија и Велика Британија. Само во европски рамки производството на пиво секоја година носи приход од околу 50 милијарди евра. Во последните 20 години, европските пивари го прошириле својот пазар на пиво во 123 други држави. Во Европа ...
| | веќе видена | слични

Порталот Lonely Planet направи истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот. Најскапо пиво се точи во Дубаи. Таму, просечната цена на пинта пиво изнесува 9,85 евра. Во Каракас, главниот град на Венецуела, малку повеќе од половина литар пиво чини околу 0,58 евра. Истражувањето е реализирано во 177 градови, по што заклучиле дека пивото е скапо во Доха (9,85 евра), Рејкјавик (8,50 евра) и Осло (8,1 евра), но дека е евтино во Ташкент (0,67 евра) и Лагос (0,72 евра). На листата се најде и Скопје со просечна цена од 1,57 евра за половина литар пиво.
| | веќе видена | слични

Вечната војна за ниски цени меѓу дисконтните супермаркети го кочи развојот на онлајна продажбата во Германија. Најпознатите маркети одбиваат да им понудат домашна услуга на потрошувачите, за да се заштитат. Странците честопати се фрустрираат не само од големината на повеќето германски маркети за храна, туку и поради нивната тврдоглавост во одбивањето да понудат испорака на производите на домашна адреса. За разлика од маркетите за средна класа како Реве и Едека, кои наголемо инвестираат во „испораката до дома“, големите ланци на нискобуџетни маркети како Алди и Лидл и натаму профитираат од пречките кои им се наметнуваат на потенцијалните хипермаркети. Отфрлајќи ја револуцијата во е-трговијата - иако Лидл врши испорака на облека и апарати за домаќинство - овие маркети доминираат во прехранбениот сектор фокусирајќи се на мали продавници, со лимитиран избор, лоцирани на речиси секој агол на германските градови. Поблиску до домот За разлика од САД и Британија, каде трендот е повеќе кон хипермаркети, и каде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седум пива за помалку од 300 денари - во кои земји се продава најевтино, а во кои најскапо пиво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: