Нафтата падна на 99 долари за барел

4 копии

Цените на нафтата денеска паднаа на 99 долари за барел по информациите дека Саудиска Арабија има намера да го зголеми производството Лесната нафта за испорака во јули загуби 29 центи во однос на цената во петокот и се продава на Меркантилната берза во Њујорк по 99 долари за барел. Во Лондон, северноморскиот Брент падна за 22 цента и денеска чини 118,56 долари. Саудискиот дневен весник „ал-Хајат“ најави дека ова кралство ќе го зголеми производството на нафта за 13 отсто, или за 1,14 милиони барели дневно, за да го зајакне снабдувањето на светот и да помогне да се намали цената на нафтата која го загрозува кревкото опоравување од рецесијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Цената на нафтата денеска на азиските пазари е над 99 долари за барел по објавување на извештајот дека американските залихи се намалени повеќе отколку што се очекуваше. Нафтата за испорака во јули на електронското работење на Меркантилниот пазар во Њујорк се продаваше по 99,11 долари за барел откако синоќа цената беше 99,37 долари, 2,07 долари поскапо од претходниот ден. Северноморската нафта „брент“ за испорака во јули на лондонскиот пазар ИЦЕ беше со цена повисока за 65 центи, 120,81 долар за барел. Американскиот Институт за нафта синоќа објави дека залихите на нафта во САД минатата недела се намалени за три милиони барели додека аналитичари очекуваа пад од 1,9 милиони барели. Американското Министерство за енергетика својот извештај за неделните испораки на нафта и нафтени деривати ќе го објави денеска.
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата падна под 97 долари за барел. Ценaта на нафтата се намалува бидејќи се очекува, дека успорувањето на растот на светската економија ќе ја намали побарувачката на гориво. Падот на цената на нафтата беше забрзан откако во понеделник агенцијата за кредитно вреднување „Стандард и Пурс“, дополнително го намали кредитниот рејтинг на Грција, и дека оваа земја многу тешко ќе ги отплати своите долгови до 2013 година.
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата на азиските берзи вчера се намали на 99 долари за барел по извештајот дека Саудиска Арабија планира да го зголеми производството на црното злато. Нафтата за доставување во јули во електронското работење на берзата во Њујорк забележа пад од 29 центи и се тргуваше за 99 долари за барел. Нафтата во петокот поевтини за 2,64 долари и се продаваше за 99,29 долари за барел. Цената на европската “брент“ нафта на берзата во Лондон за истиот термин на доставување се намали за 22 центи на 118,56 долари за барел. По состанокот на ОПЕК, кој минатата недела заврши неславно, Саудиска Арабија остана сама во намерите за зголемување на производството на нафта, со што ќе се спречи понатамошен раст на нејзината цена. Иако Саудиска Арабија побара од државите-членки на организацијата ОПЕК да го зголемат производството на нафта, каде што таа ќе има најголема корист, сепак, Иран, Ирак, Венецуела, Алжир, Ангола и Либија се спротивставија на ваквото барање. Наместо 2,1 милиони барели нафта на ден, нивото на ...
| | веќе видена | слични

ОПЕК се соочува со неминовната „смрт во Шекспировски стил“ по случувањата на последниот нејзин самит, што заврши во целосен неуспех, пишува „Тајмс“. На својот последен самит, што беше означен како исклучително важен, членките ОПЕК не успеаја да се договорат околу решението за зголемување на нафтеното производство, со цел да се намали цената на нафтата на светските берзи. Предлогот за зголемување на производството што го застапуваше Саудска Арабија не доби поддршка од мнозинството членки на картелот, пред се поради острото спротивставување на некои од нив и поради неодлучноста на повеќето членки, што се смета за првиот „пораз“ на Саудијците во ОПЕК. Саудиска Арабија, како најголем производител на нафта и земја со најголеми резерви на „црното злато“, секогаш го имаше последниот збор во ОПЕК, поради што и се сметаше дека картелот главно е под нејзина контрола, но овој пат Ријад не успеа да се избори за својата позиција. Тоа би можело да значи крај на ОПЕК која во изминатите триесетина години важеше за една од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Њујорк, 13 јуни 2011 (МИА) - Цената на нафта денеска во Азија се намали на 99 долари за барел зголемувајќи ги загубите од петокот по извештајот дека Саудиска Арабија планира да го зголеми производството на „црното злато“. Нафтата за достава во јули во електронското работење на берзата во Њујорк забележа пад од 29 центи и договарана е за 99 долари за барел. Нафтата во петокот поевтини за 2,64 долари и се продаваше за 99,29 долари за барел. Цената на европската „брент“ нафта на берзата во Лондон за истиот термин на достава се намали за 22 центи на 118,56 долари за барел.
| | веќе видена | слични

Саудиска Арабија остана без поддршка Државите-членки на ОПЕК одлучија да не го зголемат производството на нафта, а најгласни во тоа беа пет држави-членки на организацијата, на чело со Иран. Сепак, во позадина на ваквата одлука беше дисторзирање на поволната положба на Саудиска Арабија, која по почетокот на политичките немири во Либија, стана најголем извозник на нафта од арапскиот свет. Пазарите, и така вжештени, само пет минути по почетокот на состанокот на ОПЕК веднаш “експлодираа“. Цената на “брент“ нафтата на Њујоршката берза се зголеми за два долари и достигна рекордно ниво во последниот месец од 118,6 долари за барел. Суровата нафта на Тексашката берза за суровини надмина 100 долари за барел. Министерот за нафта на Саудиска Арабија, која е де факто лидер на Опек, Али Наими, го оцени состанокот како најлош состанок на ОПЕК досега. Само три од 12 држави-членки ја поддржаа иницијативата на Саудиска Арабија за зголемување на производството на нафта за 1,5 милиони барели на ден. Освен Иран, главни ...
| | веќе видена | слични

Цената на сировата нафта денес на пазарот во Азија ослабе, па така цената застана на речиси 99 долари за барел, зголемувајќи ги големите загуби од петокот, веднаш по објавениот извештај на Саудиска Арабија за планот за зголемување на производството на нафта. Пад беше регистриран и на берзата во Њујорк и тоа за 29 центи на 99 долари за барел, наспроти 99,29 долари за барел цената од петокот. На берзата во Лондон цената за еден барел нафта изнесуваше 118,56 долари или 22 центи помалку во однос на петочната цена.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нафтата падна на 99 долари за барел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: