Во ноември лани издадени 232 одобренија за градење

Во ноември минатата година се издадени 232 одобренија за градење, што е за 3,3 проценти помалку во однос на ноември 2011 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.847.943.000 денари, што е за 4,4 проценти помалку во однос на ноември 2011. Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 177 (76.3%) се наменети за објекти од високоградба, 18 (7.8%) за нискоградба и 37 (15.9%) за реконструкција. Кај 172 објекти инвеститори се физички лица, а кај 60 деловни субјекти. Во периодот опфатен со анализата е предвидена изградба на 647 станови, со вкупна корисна површина од 51.958 метри квадратни.
| | веќе видена | слични

Иако вкупниот број на издадени одобренија за градење е намален, македонскиот пазар на недвижности наскоро треба да очекува нов зголемен прилив на станбен простор. Информациите од Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на предвидени станови за градење во текот на ноември 2012 година е заокружен на 647, со вкупна корисна површина од 51.958 метри квадратни, што претставува пораст од дури 30,4% во однос на бројот на станбени единици и зголемување од 18,7% кај нивната корисна површина во споредба со истиот период од 2011 година. Од нив, инвестирањето во 456 станови е иницирано од физички лица, додека деловните субјекти добиле градежни дозволи за изградба на 191 станови. Идентично на досегашната градителска пракса во Македонија, на пазарот најмногу ќе се пласираат двособни и трисобни станови, чија вкупна бројка во статистичкиот извештај изнесува 477. Најголем интерес за вложување во изградба на живеалишта во текот на ноември имало во скопскиот (279), југозападниот (154) и полошкиот регион (130). ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас за настанот што се случи на 19-ти овој месец во населбата Аеродром. Предметот е оформен во ...
сите 187 | | | веќе видена

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 156 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во ноември лани издадени 232 одобренија за градење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: