Во ноември лани издадени 232 одобренија за градење

Во ноември минатата година се издадени 232 одобренија за градење, што е за 3,3 проценти помалку во однос на ноември 2011 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.847.943.000 денари, што е за 4,4 проценти помалку во однос на ноември 2011. Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 177 (76.3%) се наменети за објекти од високоградба, 18 (7.8%) за нискоградба и 37 (15.9%) за реконструкција. Кај 172 објекти инвеститори се физички лица, а кај 60 деловни субјекти. Во периодот опфатен со анализата е предвидена изградба на 647 станови, со вкупна корисна површина од 51.958 метри квадратни.
| | веќе видена | слични

Иако вкупниот број на издадени одобренија за градење е намален, македонскиот пазар на недвижности наскоро треба да очекува нов зголемен прилив на станбен простор. Информациите од Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на предвидени станови за градење во текот на ноември 2012 година е заокружен на 647, со вкупна корисна површина од 51.958 метри квадратни, што претставува пораст од дури 30,4% во однос на бројот на станбени единици и зголемување од 18,7% кај нивната корисна површина во споредба со истиот период од 2011 година. Од нив, инвестирањето во 456 станови е иницирано од физички лица, додека деловните субјекти добиле градежни дозволи за изградба на 191 станови. Идентично на досегашната градителска пракса во Македонија, на пазарот најмногу ќе се пласираат двособни и трисобни станови, чија вкупна бројка во статистичкиот извештај изнесува 477. Најголем интерес за вложување во изградба на живеалишта во текот на ноември имало во скопскиот (279), југозападниот (154) и полошкиот регион (130). ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 405 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 356 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 124 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 225 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во ноември лани издадени 232 одобренија за градење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: