Овошје за подобро здравје

Уште одамна овошјето имало значајна улога во човековата исхрана, а во новото време тоа стана еден од важните фактори во превенцијата на многу болести. Во современата исхрана, овошјето и овошните производи не се препорачуваат само како десерт, туку и како дел од оброкот или дури и како самостоен оброк. Овошјето е доста значајно во исхраната, бидејќи не одржува сити, содржи малку калории, а содржи многу корисни состојки потребни на човековиот организам. Одамна се знае дека овошјето е полно со витамини и минерали, но во најново време е заклучено дека овошјето содржи и други состојки кои се исклучително лековити и поволно делуваат против многу болести. Видови на овошје Во основа на изгледот на плодот, градбата и биолошките состојки, овошјето се дели во шест основни групи: Јаболково овошје: јаболка, круша, дуња, мушмула... Јагодесто: грозје, јагода, домашна капина, домашна малина, рибизла, боровница, брусница... Шумско овошје: шумска јагода, шумска малина, капина, боровница, шипка... Костенливо: орев, бадем, ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 288 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 224 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 287 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

Две истраги во моментов се водат во Министерството за вантрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на поранешниот премиер Никола Груевски ...
сите 234 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 113 | | | веќе видена

Театралните проверки и потраги по Никола Груевски во понеделнкот попладнето во неговиот дом и во гаражите на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, каде што алфите ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овошје за подобро здравје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: