Овие пратеници ни го сменија името

2 копии

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија. Еве кои пратеници гласаа за промена на името:
| | веќе видена | слични

Синоќа, по изгласувањето на уставните измени и по тешките преговори кои резултираа со 81 глас „за“ од пратениците, во пленарната сала на Собранието премиерот Зоран Заев не можеше да ја сокрие широката насмевка и задоволството од епилогот. Пратениците кои гласаа „за“ и дадоа амин државата да се преименува во Северна Македонија, доколку и грчкиот Парламент го изгласа Договорот од Преспа, станаа од своите фотелји и поитаа кон премиерот, за да си го честитаат завршувањето на овој мачен процес. Заев пред да замине од собраниската сала, со високо крената рака ги поздрави новинарите кои од галеријата и синоќа, како и месеци претходно го следеа развојот на настаните и со месеци известуваа за текот на создавање и на изгласување на уставните измени кои произлегоа од Договорот од Преспа, за менување на името на државата. фото: EPA
| | веќе видена | слични

Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени за промена на името Република Македонија , со што се решава деценискиот спор со Грција , а на земјата и се овозможува Евроатлантска перспектива.Во извештаите се наведува и дека изгласувањето во Парламентот доби поддршка од лидерите на ЕУ и НАТО. 
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 198 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овие пратеници ни го сменија името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: