Народниот театар од Битола гостува во Подгорица

2 копии

Народниот театар од Битола , вечерва, со претставата „Коцкар“ од Ф.М.Достоевски во режија на Дејан Пројковски ќе се претстави на Фестивалот на националните театри кој од 30 мај до 8 јуни се одржува во Подгорица, Црна Гора … Првото издание на Фестивалот кој е од ревијален карактер, во текот на деветте дена ќе ги презентира најзначајните актуелни продукции од националните театри од регионот и тоа од Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Србија, Словенија и Црна Гора. Организатор на манифестацијата е Црногорскиот народен театар. Како што известуваат од Дирекцијата на Фестивалот, секоја година на крајот на театарската сезона преку организацијата на овој фестивал, покрај театрите од земјите од бившите југословенски простори, ќе се претставуваат и најзначајните театарски остварување од целиот регион.
| | веќе видена | слични

Драго ми е што сме овде и што на крајот на месецот ќе имаме можност да возвратиме за гостопримството на претстојниот „Битола Шекспир фестивал“, изјави Илина Чоревска по претставата Одличен прием имаше претставата „Коцкар“ во режија на Дејан Пројковски, во продукција на Народниот театар од Битола, која беше изведена на фестивалот „Маштаније“ на големата сцена на Црногорскиот народен театар. Претставата е работена на познатиот текст на Ф.М. Достоевски. Костимограф е Благој Мицевски, сценограф Валентин Светозарев, автор на музиката е Горан Трајковски, а на сценските движења, Олга Панго. Во „Коцкар“ играат актерите: Огнен Дранговски, Илина Чоревски, Јоана Поповска, Митко С. Апостоловски, Сандра Грбовска, Катерина Аневска Драгановска, Елена Моше, Николче Пројчевски, Маријан Ѓорѓиевски, Петар Мирчевски, Соња Ошавкова, Петар Спировски, Александра Димитровски, Никола Стефанов, Анастасиа Христовска и Благој Јовановски. – Имам неколку театри во различни држави што ги чувствувам како свој дом и Црногорскиот народен ...
| | веќе видена | слични

Љубителите на театарската уметност во недела, 10-ти јуни, Во Центарот за култура „Григор Прличев“, ќе може да ја погледнат првата реприза на новата претстава на Народниот театар Охрид „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска. Стаклена менажерија“ е претстава за комплексите, несигурноста и суровоста на современиот човек, кој сосема ја загубил солидарноста и сочувството кон послабиот. Во ова време на либерален капитализам, хуманоста полека исчезнува. Стаклена менажерија е емоционално патување низ комплексноста на семејните односи. Претставата е болен крик за големата неспособност на човекот да љуби, вели режисерката Ристевска. Тоа е претстава која треба да поттикне размислување за статусот на послабите во општеството во кое живееме денес, додаде таа. Во претставата играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски. Овој текст на американскиот автор Тенеси Вилијамс за прв пат се изведува кај нас. Претставата има уникатна кореографија и ...
| | веќе видена | слични

РЕПРИЗА, 10 ЈУНИ 2018 (недела) - 20:00 ч. Влез: 200 ден. „СТАКЛЕНА МЕНАЖЕРИЈА” – ТЕНЕСИ ВИЛИЈАМС Играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски Режија: Софија Ристевска Петрушева Превод: Јасмина Петровска Сценограф: Михаел Димитровски Костимограф: Андреј Ѓеоргиевски Кореограф: Кире Миладиноски Фото и дизајн: Петар Тасевски „Стаклена менажерија“ е претстава за комплексите, несигурноста и суровоста на современиот човек, кој сосема ја загубил солидарноста и сочувството кон послабиот. Во ова време на либерален капитализам, хуманоста полека исчезнува. Стаклена менажерија е емоционално патување низ комплексноста на семејните односи. Претставата е болен крик за големата неспособност на човекот да љуби. -Софија Ристевска Петрушева Билетарата на театарот работи секој ден од 10:00 до 20:00 ч.
| | веќе видена | слични

Наградата на критиката ѝ е доделена на претставата „Царство небеско – епика балканика“ Претставата „Јами дистрикт“ во режија на Кокан Младеновиќ е добитник на седум награди на 63. издание на фестивалот „Стеријно позорје“, што се одржа од 26 мај до 3 јуни во Нови Сад. Оваа претстава, работена по текст на Милена Богавац, а реализирана како копродукција меѓу белградскиот „Битеф театар“, Центарот за култура од Тиват, фестивалот „Маск“ од Сегедин и новосадското „Тинк танк студио“, во Скопје пролетва ја освои наградата Гран при на 6. интернационален театарски фестивал „Лица без маски“. Според белградски „Данас“, за „Јами дистрикт“, Милена Богавац е наградена со Стеријна награда за современ драмски текст, а Кокан Младеновиќ за режија. Стеријните награди за актерско остварување ги добија: Бојан Жировиќ за улогата во претставата „Царство небеско – епика балканика“ во режија на Јернеј Лоренци, во продукција на Народниот театар од Белград и „Битеф театар“, Јелена Граовац и Нина Нешковиќ за улогата во претставата „Јами ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 5. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Во недела, 10-ти јуни репризно ќе биде изведена новата претстава на Народниот театар Охрид, „Стаклена менажерија“, работена по текст на Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска Петрушева. Претставата, која е прва за годинава, премиерно беше изведена минатиот викенд, со што театарот одбележа седум години од возобновувањето. Станува збор за автобиографско дело на Вилијамс првпат поставено 1944 во Америка. Претставата е семејна драма, доминантна е мајката, која што го управува семејството и ги води своите деца во една емоционална бездна. Ова театарско остварување дава повик дека послабите во општеството треба да се почитуваат. Во претставата играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска и Филип Кипровски. Почетокот на претставата е во 20:00 часот, а цената на билетот е 200 денари. Со оваа претстава Народниот театар по пауза од две години, на 13-ти јули ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“.
| | веќе видена | слични

По изведбата на пиесата „Со вкус на овошен сладолед“ на Кацаров, во Сремска Митровица, утревечер белграѓани ќе можат премиерно да ја погледнат неговата претстава „На клупата“. И неговото дело „Чекачот“ е дел до официјална селекција на театарски фестивал во Република Српска Драмата „На клупата“ на македонскиот драмски писател Трајче Кацаров утревечер ќе биде премиерно изведена на сцената на културниот центар „Чукарица“ во Белград, во режија и кореографија на Петар Пјер Рајковиќ. Главните улоги им се доверени на Даниел Ковачевиќ и на Исидора Рајковиќ. Предвидено е од септември таа да биде поставена и во „Звездара театар“, а потоа и низ градовите во Србија. – „На клупата“ е мелодрама со елементи на комедија. Темата е напишана со поетски јазик и со многу актуелна содржина, а дејството се случува на клупа во еден парк. Мојот режисерски концепт ги задржува сите идеи и драматургијата на ова дело, но на мошне специфичен начин ја осовременува, не менувајќи ја поетичноста и ја доближува до современиот гледач. ...
| | веќе видена | слични

Културната институција, охридски народен театар, одбележа 7 години од формирањето на професионален актерски ансамбл. Релативно младиот и мал тим за овие изминати години реализираше 26 премиери. Актерите одиграа сериoзни театaрски проекти кои се показател за сериозна културна институција, а досега 3 пати учествувале на Фестивалот Охридско лето. На 13 јули годинава повторно ќе бидат дел од најголемата фестивалска манифестација со претставата Стаклена менажерија од Тенеси Вилјамс, посочува Стрезо Стаматоски , директор на НТ. Открива дека нивните планови во иднина се да ги следат европските трендови на театрите. „ Сигурен сум дека постои голем квалитет кај оваа екипа, кој треба да биде виден и да биде репрезент на културата во Охрид и пошироко. Убавото е што имаме млада екипа, што сме отворени за нови актери, режисери, нови луѓе кои сакаат да креираат и да прават театар , да се дружат. Мислам дека треба да се случуваат и ќе се случуваат во иднина. Полека во овие 7 години театарот се движи во нагорна линија“, ...
| | веќе видена | слични

Со премиерата на претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска, Народниот теетар Охрид го одбележува седмиот роденден. Претставата говори за комплексите, несигурноста и суровоста на современиот човек, кој сосема ја загубил солидарноста и сочувството кон послабиот. Играат актерите Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, и Филип Кипровски. - Иако е 21 век на Балканот ние живееме во крајно сексистичко општество во кое мажите се уште раководат и оваа претстава е повик за размислување дека послабиот од нас, жената, треба да се почитува исто како и мажот, исто како капиталот. - вели режисерката Ристевска. Од формирањето театарот има продуцирано 25 премиери, а до крајот на годината подготвува уште две: „Каде е пиштолот господа“ од унгарскиот автор Габор Ѓорѓи во режија на Деана Николовска и популарното дело од Џорџ Орвел „1984“ што ќе го режира Ирена Стерјоска. - Постои еден голем квалитет кај оваа екипа којшто треба да биде виден и кој пред се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 194 | | | веќе видена

Лав Од сите огнени знаци, лавовите се најромантични. Тие имаат „најголемо срце“, а нивните врски се секогаш страствени и моќни. Иако многумина ги доживуваат ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народниот театар од Битола гостува во Подгорица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: