УЈП ја објави најновата листа на должници

Управата за Јавни приходи ја објави листата на должници број 1 за оваа 2019 година за долгови доспеани до 30 септември и неплатени до крајот на минатата година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и повисок од 300.000 денари за правните лица. Листата на должници на УЈП на следниот ЛИНК
| | веќе видена | слични
4 копии

Жена стара 92 години, која ги измамила белгиските даночни власти за неколку милиони евра, преку избегнување да плаќа даноци со децении, со одлука на судот е поштедена од затвор, но мора да плати над четири милиони евра како казна за неплатените даноци. Старицата, која во медиумите е именувана само како Бети В. и која обвинителството ја прогласило за „манијакална“ кога станува збор за располагање со пари, добила помилување од Апелациониот суд во Гент за затворска казна од шест месеци, но судот ѝ ја потврдил условната казна од 16 месеци и обврската да плати 600.000 евра казна, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Судот, исто така, ја зголемил за 50 проценти сумата која старицата мора да ѝ ја врати на државата, така што истата сега изнесува 3,7 милиони евра. Бети В., како што тврдат обвинителите, 40 години го криела своето богатство во Панама и други земји. Измамата излегла на виделина преку информации од швајцарските банки. Нејзиниот 62-годишен син, кој бил вклучен во оваа измама, исто така е поштеден од затвор, ...
| | веќе видена | слични

Жена на возраст од 92 години која ги измамила белгиските даночни власти за неколку милиони евра избегнувајќи да плати данок неколку децении, со одлука на суд денеска е помилувана од затворска казна. Сепак, таа ќе мора да плати преку четири милиони евра на име казни и неплатен данок. Жената именувана само како Бети В. Обвинителството ја прогласи за „манијакална“ кога станува збор за располагање со пари. Доби помилување за казна од шест месеци затвор од Апелациски суд во Гент. Судот и потврди условна казна од 16 месеци затвор. Судот исто така и зголеми за 50 отсто сума што таа треба да врати на државата, на износ од 3,7 милиони евра. Бети В. Речиси 40 годии криела пари во Панама и други држави. Нејзиниот син кој има 62 години и учествувал во измамата, исто така е помилуван од затворска казна и доби само условна казна од осум месеци.
| | веќе видена | слични

Од регионалната управа за јавен приход информираат дека во Охрид се регистрирани 24.000 граѓани на системот Е персонален данок. Напоменуваат дека очекуваат зголемување на оваа бројка по продлжување на рокот до крајот на јануари за електронска регистрација на персонален данок за граѓаните кои досега не ја исполниле законската обврска, напоменува Злате Мунески портпарол на регионалната УЈП од Битола. „Задоволува бројката, но очекуваме да се регистрираат уште 2000 до 3000 илјади граѓани приматели на странски пензии и земјоделци од Охрид. Апелираме граѓаните кои се регистрирале на компјутер, а барањата за регистрација не ги доставиле во УЈП, ги има околу 1100 граѓани мора да дојдат во Управата во Охрид да се верификуваат профилите. Во спротивно, ќе се смета дека не се регистрирани и не им е валиден корисничкиот профил“, напоменува Мунески од УЈП. Од УЈП апелираат граѓаните кои примаат странски пензии и земјоделците да се регистрираат на системот Е персонален данок. Со странство имаме меѓународни спогодби за ...
| | веќе видена | слични

Од први јануари почна да се применува новиот закон на доход во земјава. Како ќе се пресметува данокот и која група на граѓани ќе бидат најзасегнати? Во кој случај државата ќе враќа пари ако се увиди дека некој преплатил данок? Дали државата овие пари ќе ги редистрибуира кај најсиромашните? На овие прашања одговараме во втората епизода на „Што е Муабетот Со…“, подкаст во кој даваме повеќе информации за работи кои се актуелни, но недоволно јасни во јавноста. Во епизодата за новиот данок за личен доход разговараме со Тереза Кочовска , економски аналитичар од „Фајнанс тинк“.
| | веќе видена | слични

Албанската влада назначи осум категории кои ќе имаат корист од намалениот данок на добивка од 5 % за производство и развој на софтвер, почнувајќи од јануари годинава, во споредба со досегашниот данок од 15%. Одлуката донесена минатиот месец е дел од среднорочниот фискален пакет кој нуди неколку даночни олеснувања, вклучително и пониски даноци за промовирање на инвестициите и вработувањето во клучниот IT сектор. Владата вели дека намалениот данок ќе се применува на дизајнирање на софтвер, развој на софтвер и одржување, тестирање, проектирање и развој на комуникациски системи и безбедносни системи, развој на системска миграција, надградување на IT системите, како и работа, управување, IT техничка поддршка и ревизија на софтверски системи. Управата за даноци вели дека правните лица кои работат во ИТ секторот мора да ги обезбедат потребните спецификации со регионалните даночни канцеларии, да имаат корист од намалување на даноците, и дека 15% данок на добивка ќе се применува за дополнителни операции кои не се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управата за јавни приходи ја објави првата должничка листа за оваа година. И повторно илјадници должници со милиони долгови. Прв „забетониран“ на црната листа на УЈП е охридски Отекс. Таа компанија има долг кој надмина 930 милиони денари. Втор на листата останува Ел Дон Кастило Ангел ДООЕЛ Експорт Импорт Скопје со долг над 452 милиони денари а речиси идентична сума должи и Индустрија Ел Азтека ДОО Скопје. “Македонијапат“ е меѓу јавните претпријатија кои се должници на УЈП и моменталниот долг на таа државна фирма е 295 милиони денари. Целата листа на должници на УЈП може да ја видите на следниот ЛИНК.
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски клуб се соочува со крајно реална можност првпат во својата историја да добие суспензија од УЕФА поради заостанати долгови. Според информациите на ЕКИПА, поради постоечкиот долг на ФК Вардар кон Управата за јавни приходи за неплатени даноци „црвено-црните“ се со блокирана можност за регулирање и на долговите утврдени од УЕФА а кои мора да се подмират до 31. јануари за да се избегне казната од Европската куќа на фудбалот. Па, Вардар сега е паднат во „сопствена замка“ од која во моментов се бара излез за да се избегне срамот во Европа! УЈП неодамна објави листа на должници меѓу кои е и ФК Вардар со долг од 321.433 евра за неплатен данок на добивка и персонален данок. Сето тоа се врзува сега и со можноста за регулирање на долговите кои УЕФА бара да се подмират најдоцна до 31. јануари. Како што е познато, УЕФА пред крајот на минатата година активираше условна казна за ФК Вардар од двегодишна суспензија на европската сцена доколку не ги регулира сите свои долгови до крајот на овој месец. ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, кој цела година се наоѓа во сериозни финансиски проблеми ѝ должи на државата 312 илјади евра за неплатен данок, објави денеска Управата за јавни приходи (УЈП), која објави листа на преку 4.000 должници. Вардар во изминатата 2018 година имаше сериозни проблеми, иако на сметката на клубот легнаа 4,2 милиони евра од настапот година претходно во групната фаза во Лига Европа, но и покрај сè од клубот си заминаа речиси сите ѕвезди, а клубот се соочи со закана за суспензија од Европа од страна на УЕФА поради неизмирени долгови заклучно со 31 јануари годинава. И откако новата година Вардар ја дочека со деблокирана сметка, која цели шест месеци беше „затворена“ поради долг за користење на Националната Арена „Филип Втори“, а фудбалерите добија по две плати, сега нов шок ги дочекува црвено-црните, па УЈП објави дека Вардар должи точно 321.433 евра. Повеќе на линкот: Спорт1
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски клуб ги живее едни од најтешките денови во својата историја по се поочигледниот притисок кој го носи врз себе поради огромните финансиски долгови направени за време на владеењето на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко. Покрај соочувањето со евентуалната двегодишна суспензија од УЕФА доколку до 31. јануари задолжително не ги подмири сите долгови кон фудбалерите, стручниот штаб и своите вработени, како и кон доверители, ФК Вардар сега е издвоен и на „листата на срамот“ меѓу должниците на Управата за јавни приходи (УЈП). Како што официјално информираа од УЈП, ФК Вардар е еден од двата клуба неплаќачи на данок, покрај ФК Металург. ФК Вардар не платил данок на добивка и персонален данок во висина од 321.433 евра, додека ФК Металург по истиот основ должи на УЈП вкупно 21.219 евра. На најновата т.н. „листа на срамот“ на УЈП, се најдоа 4.530 правни и физички лица кои на државата ѝ должат за данок на добивка, за ДДВ, неплатен персоналец и друго, меѓу кои се единствено овие два фудбалски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Денес е седиште на партија должник во огромен долг од 8 милиони евра! Христијан Мицкоски е стечаен управник, извршител на неговиот шеф, Никола Груевски - ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЈП ја објави најновата листа на должници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: