Ова лето не заборавајте со себе на одмор да понесете пробиотици- еве зошто се од особена важност!

Планирате да одите на одмор? Често на одмор знаеме да се соочиме со пад на имунитетот, настинка, лошо варење на храната и дијареа…и одморот да не се чувствува како одмор. Понесете пробиотици во својата патна торба затоа што регулирањето на цревната микрофлора е од голама важност секогаш па и при патување. Здравата флора во цревата, го стимулира имунолошкиот систем и обезбедува заштита од акутни и хронични проблеми. Ако во цревата се најдат патолошки бактерии, се зголемува иритација на цревата, а во исто време се ослабува и имунолошкиот систем. Поради различни услови на животната средина и квалитетот на водата и храната, инфекциите од патогени микроорганизми се особено чести при патување. Резултатот е слабост, патничка дијареа и паднат имунолошки систем. За спречување и како дел од терапијата со ре-хидратација се препорачува терапија со пробиотици. Најчесто се користат пробиотици кои содржат млечно-киселински бактерии од родот лактобацилус и бифидобактерии. По земањето, тие поминуваат низ стомакот и цревната ...
| | веќе видена | слични

Бактерии има насекаде и претставуваат опасност, а најголемото легло на бактерии може да го направиме со една грешка која сите често ја правиме на плажа. Болки во јајниците, запаление, бактерии, сето тоа може да го добиете ако седите со мокри купаки на себе. Најчесто како негативна последица се јавува воспаление на бешиката. Ако имате болки, веднаш обратете се на лекар. Како негативна последица се јавува и инфекција, бактерии, воспаление на јајници. Совет е да ги промените вашите купаќи по капењето.
| | веќе видена | слични

Делењето на хигиенските потребни со пријателите, членови на семејството и партнерите понекогаш е неизбежно. Колку пати сте го позајмиле бричот од партнерот или ножиците за нокти од вашата сестра?! Иако Вам ви се чини дек тоа не е сериозна работа, сепак вакви работи можат многу сериозно да влијаат на вашето здравје. Голем број на научници со одредени тестирања открија кои работи во никој случај не смеете да ги делите со никого. 1. Сапун По секоја употреба, на сапунот остануваат микроби од вашата кожа, дури и кога станува збор за антибактериски. Сапунот никогаш не го чувајте во влажен подметнувач затоа што тоа е рај за развој на бактерии, габи и вируси. Преку сапунот можете да пренесете голем број на заболувања: од желудечен вирус до инфекција стафилокок која може да предизвика сериозна болест. Единствено смеете да го користите заедно со сексуалниот партнер. 2. Пешкири Ако вашиот пешкир непријатно мириса , потребно му е вриење на 95 степени затоа што е преполн со бактерии и габи. Влажните пешкири се вистинки ...
| | веќе видена | слични

Во летните месеци многу се почести инфекциите на гениталните органи Г лавните причини за инфекциите на гениталните органи се употреба на базени , подолг престој во ладна вода, почести и послободни сексуални односи без заштита, прекумерно сончање, недостаток на сон, лоши услови за хигиена, употреба на тампони и капење за време на менструалното крварење и несоодветна исхрана. Во случај на појава на следниве симптоми, карактеристични за вагинални инфекции, како што се: зголемена вагинална секреција, променета или непријатна миризба, печење, црвенило и чешање на надворешните гениталии, често мокрење, болни и непријатни сексуални односи и т.н. се јавува потреба од консултација со гинеколог, бидејќи најверојатно се работи за воспаление на надворешните или внатрешните генитални органи. Воспалението може да ги зафати само надворешните гениталии (vulvitis) , воспаленија на вагината (vaginitis или colpitis) , воспаление на грлото на матката (cervicitis), воспаление на внатрешноста на телото на матката (endometritis) , ...
| | веќе видена | слични

 Убавината доаѓа однатре и тоа важи не само за менталното здравје и внатрешните чувства, туку и за храната која секојдневно ја консумираме. Проблемите кои се појавуваат на лицето се одраз не само на надворешни, туку и на внатрешните фактори кои се кријат многу подлабоко во епидермисот. Доколку имате лоша кожа, односно постојано се борите со акни, црнки, сува кожа или каков и да било осип или алергија, бидете сигурно дека погрешно ги третирате овие појави. Можете да ставите стотици креми, лосиони, тоници за лице или специјални сапуни, но знајте дека тоа е однапред загубена битка. Бидејќи она што е најважно за кожата е како таа се храни одвнатре. Стивен Гандри е специјалист, добитник на многубројни награди кои се однесуваат на истражувања поврзани со кожата на лицето, и според него – доколку сакате да го подобрите целокупниот изглед на кожата еднаш засекогаш и да се чувствувате удобно во својата кожа, промената треба да дојде одвнатре. Неговите резултати навистина имаат многу логика, во смисла дека кожата е ...
| | веќе видена | слични

Базените за разлика од стоечката вода, благодарение на денешната технологија можат да работат со целосна сигурност за посетителите. Чистотата на водата во базените се должи на хемиската и микробиолошка контрола. Но, ако малку се запустат тогаш кријат големи здравствени опасности за пливачите. Во такви услови во водата се кријат многу бактерии и микроорганизми. Голтањето на контаминирана вода доведува до гастроинтестинални инфекции, односно инфекции на дигестивниот систем, чии симптоми се дијареа, повраќање, треска, болки во стомакот … Постои зголемен ризик од вирусен менингитис, особено во текот на јули и август. исто така може да дојде и до вагинални инфекции. Некои од микроорганизмите во загадена вода може да предизвикаат вагинална инфекција дури и по само едно пливање. Одредени микроорганизми може да предизвикаат инфекции на кожата, особено ако има посекотини и отворени рани. Инфекции на кожата можат да се појават и на пазувите, препоните и меѓу прстите. мета на бактериите се и очите и ушите. Воспалението ...
| | веќе видена | слични

Високите температури придонесуваат за размножување на бактериите, вирусите и цревните паразити што летото го прават сезона на цревни инфекции Л етото е сезона на цревни инфекции. Високите температури придонесуваат за размножување на бактериите, вирусите и цревните паразити, кои најмногу ги напаѓаат бебињата и малите деца заради нивниот сеуште неразвиен имунолошки систем, но не се поштедени ни возрасните. Ризикот од појава на цревни инфекции е поголем при патување и годишен одмор , бидејќи потешко може да се воспостават хигиенски услови. За лечење на стомачните проблеми потребни се пробиотици кои помагаат да се регулира цревната флора. За организмот да не дехидрира треба да се земаат што повеќе течности, а во аптеките можат да се купат многу лекови кои содржат електролити со кои се надоместува изгубената течност. За време на високи летни температури метаболизмот е поспор и не треба да се оптоварува со енергетски јака храна. „На одмор треба да се јаде лесна храна која не е подложна на брзо расипување, која ...
| | веќе видена | слични

Инфекциите на уринарниот тракт се извор на непријатност и грижа за многу пациенти особено жените И нфекциите на уринарниот тракт се еден од најчестите видови на бактериски инфекции опишани од страна на здравствените професионалци. Тие се јавуваат кога таканаречените „лоши“ бактерии, најчесто E. coli , предизвикуваат инфекциии на уринарниот тракт . Инфекции можат да се случат во бубрезите, или долниот уринарен тракт (мочниот меур). Оние на мочниот меур се викаат циститис. Жените се подложни на циститис бидејќи уретрата кај нив е долга само 4 см, така што тоа представува кратко растојание за „лошите“ бактерии да стигнат до мочниот меур. Тие патуваат од ректумот, асцендентно преку уретрата во мочниот меур. „Лоши“ бактерии се секогаш присутни во генитоуринарниот тракт, но инфекции се предизвикуваат кога настануваат следниве промени: Хормонски промени; Зачестена сексуална активност; Нерамнотежа на добри и лоши бактерии во гениталниот регион; Бременоста може да биде причина бидејќи се менува позицијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 63 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова лето не заборавајте со себе на одмор да понесете пробиотици- еве зошто се од особена важност!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: