Топ 18 професии за 2013 година

Во 2013 година најдобро ќе поминат програмерите ( softer developers). Ова го покажува листата на најбараните професии. Просечните плати на програмерите во светот бројат и повеќе од пет цифри, додека бројот на ново отворени работни места за оваа професија од 2010 година порасна за околу 7%. Во Америка, просечната годишна плата на програмер изнесува околу 90.530 долари, па прогнозите покажуваат дека бројот на луѓе кој што ќе се занимаваат со програмирање до 2020 година ќе порасне за 30 проценти. И кај нас е слична состојбата, поточно ИТ професии се барани, особено програмери, мрежни администратори и дизајнери. И во соседството е слична состојба. Во Србија, конкретно просечната бруто плата на програмер во септември оваа година изнесуваше околу 920 евра. Она што ги радува идните програмери е тоа дека се уште постои голема побарувачка за оваа професија. „Секоја година во нашата држава останува преку пет илјади слободни работни места во областа на информационите технологии. Колку е барана оваа професија ...
| | веќе видена | слични

Магазинот Форбс од неодамна објави листа од десет професии кои ќе бидат најбарани во годината пред нас.Листата всушност ја состави американската компанија Economic Modeling Specialist, според податоците за побарувањето на работните места изминатите години.Податоците се однесуваат на пазарот во САД, но овие трендови во професиите се присутни и на останатите делови од светот.Ова се професиите кои влегоа на оваа листа:1. Софтверски програмер Од 2012-та година побарувачката за овој работен кадар пораснала за 7%. Просечната плата на еден софтверски програмер во Америка изнесува 90.530 долари годишно.2. Сметководители и ревизориОд 2010-та година побарувачката за оваа професија е порасната за 3%, а просечната плата годишно изнесува 61.690 долари.3. Маркетинг истражувачи и експертиОд 2010 година побарувачката за маркетинг истражувачи и експерти е 10 пати поголема, а просечната плата изнесува 60.570 долари.4. Информатички аналитичари Од 2010-та побарувачката е зголемена за 5 проценти.5. Менаџери за човечки ресурсиОд ...
| | веќе видена | слични

Ако следната година треба да барате работа, најдобро е да сте развоен програмер, покажува листата на најбарани професии. Нивната годишна плата во светот надминува пет бројки, а бројот на отворени работни места за оваа струка од 2010 година порасна за околу 7 проценти. Во Америка просечната годишна плата на програмерите изнесува 90.530 долари, па не изненадуваат проценките дека бројот на експерти за развој на софтвер до 2020 година ќе порасне за околу 30 проценти. На врвот на листата на Forbes како најдобри професии за следната година се и сметководителите и ревизорите, а следуваат маркетинг истражувачите и маркетинг специјалистите, чија годишна плата е за третина помала од онаа на програмерите. Ова се најдобрите професии за 2013 година според Forbes: - Развоен програмер - просечната годишна плата е 90.530 долари - Сметководители и ревизори - просечната годишна плата е 61.690 долари - Маркетинг истражувач и маркетинг специјалист - просечната плата е 60.570 долари - Аналитичар на информациони системи - ...
| | веќе видена | слични

Програмерите ќе бидат најбарани следната година, бидејќи бројот на отворени работни места за оваа професија од 2010. е во пораст за околу седум отсто, пренесува магазинот “Форбс“. Во Америка, просечната годишна плата на програмерите изнесува дури 90.530 долари, па не се изненадувачки прогнозите дека бројот на експерти за развој на софтвер до 2020-тата година ќе порасне за околу 30 отсто. На врвот на листата на “Форбс“ на најбарани професии се нашле и сметководителите и ревизорите, како и маркетинг истражувачите и експертите, чија просечна годишна плата е за околу една третина помала од онаа која ја имаат програмерите.
| | веќе видена | слични

Од година во година, расте побарувачката за ИТ профисоналците, а посебно за програмерите. Во Америка просечната годишна плата на програмерите изнесува дури 90.530 долари, и затоа не изненадува фактот за проценките дека бројот на експерти за развој на софтвер до 2020 година ќе порасне за околу 30 проценти. Foto: Forbes На врвот на листата која ја објави Forbes како најбарани професии за следната година се и сметководителите и ревизорите, а следуваат маркетинг истражувачите и маркетинг специјалистите, чија годишна плата е за околу третина помала од онаа на програмерите. Ова се најдобрите професии за 2013 година според Forbes: - Software developer (развоен програмер) - просечна годишна плата 90.530 долари - Сметководители и ревизори - просечна годишна плата 61.690 долари - Маркетинг истражувач и маркетинг специјалист - просечна плата е 60.570 долари - Аналитичар на информациони системи - Менаџер за човечки ресурси - Администратор на мрежи и администратор на информатички системи - ...
| | веќе видена | слични

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топ 18 професии за 2013 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: