Најстудено место на Земјата: минус 91 степен измерени на планина на Антарктик


Најстудено место на Земјата: минус 91 степен измерени на планина на Антарктик Научниците откриле дека температурата на еден планински венец на Антарктик се спушта дури на минус 91 степен Целзиусов, истакнувајќи дека тоа е најстуденото место на планетата. На оваа темепература човековите очи, носот и белите дробови се смрзнуваат за само неколку минути. Рекордниот студ на Земјата го откриле научниците од „America's National Snow and Ice Data“ Центарот, објави „Сандеј Тајмс“. При тоа биле користени сателити за мерење на температурата на Антарктик. Најстуденото место се наоѓа на 3.779 метри надморска височина на планината Дом Фуџи (Dome Fuji). Научниците сметаат дека постојат и постудени точки на оваа планина, кои максимумот го достигнуваат во текот на ведри и суви временски периоди. Најстуденото населено место на нашата планета и натаму е руското село Оимиакон, каде во јануари просечната температура изнесува минус 50 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Најниската температура на Земјата е измерена на Антарктикот, но нема да се најде во Гинисовата книга на рекорди, само затоа што е измерена со сателит. Новите податоци од сателитите на НАСА од истокот на Антарктикот покажуваат дека на Земјата е поставен нов рекорд за најниска температура и изнесува минус 94.7 степени Целзиусови. Податоците кои ги анализирале научниците се од август 2010, а потоа и од 31 јули оваа година, кога температурата дошла блиску до рекордот од минус 92.9 степени, а старот рекорд бил – 89.2 степени. Научниците кои ги анализираат минусните температури велат дека на оваа температура човек може да преживее само три минути.
| | веќе видена | слични

На Антарктикот била измерена рекордно ниска температура од минус 93 степени Целзиусови, а ова го потврдиле и најновите објавени научни податоци. Имено, во август 2010 година на Антарктикот била измерена рекордно ниска температура од -93 степени Целзиусови. Научниците ова сознание го откриле додека ги анализирале податоците за глобалната температура кои што сателитите ги прибирале во последните 32 години. Било потврдено дека високиот гребен на Источното антарктикчко плато содржи "џебови" со заробен воздух чија што температура на 10 август 2010 година достигнала рекордно ниска вредност. "Досегашниот рекорд била температурата од минус 89,2 степени, измерена во 1983 година во руската истражувачка станица Восток, во источниот дел на Антарктикот", изјавил Тед Скамболс, главен научник од Националниот центар за снег и мраз во Балдер, во Колорадо. "Претпоставивме дека овој антарктички гребен е екстремно студен и постуден од Восток, затоа што се наоѓа на планина", објаснил Скамбос. Откритието за екстремно ниските ...
| | веќе видена | слични

Научниците откриле дека температурата на еден планински синџир на Антарктикот се спушта и дури под-91 степен Целзиусов. При таа температура човечките очи, носот и белите дробови замрзнуваат за само неколку минути. Имено, на температура од -78,5 Целзиусови степени CO2 од гасовита состојба станува сув мраз.Рекордниот студ го откриле научниците од America's National Snow and Ice Data Centre, пишува Sunday Times, а притоа користеле сателити за мерење на температурите на Антарктикот.Најстуденото место се наоѓа на надморска височина од 3779 метри на планината Доме Фуџи. Таму е два степена постудено од руската истражувачка станица Восток, каде што најниската измерена температура изнесуваше -89,2 Целзиусови степени.Научниците тврдат дека на Доме Фуџи постојат и уште постудени места бидејќи сателитите ја мерат просечната температура на квадратен километар и велат дека студот таму го достига својот максимум за време на ведрите и суви временски периоди, а не ветровитите и снежни.Сепак, најстуденото населено место на ...
| | веќе видена | слични

Доколку се најдете на планинскиот ланец на Антарктикот, каде температурата го достигнува овој минимум, за неколку минути ќе ви замрзнат очите, носот и белите дробови, пишува Дејли мејл. Научниците со помош на сателити за мерење температура го откриле ова место, кое се наоѓа на надморска висина од 3.799 метри, а точното име на планината е Дом Фуџи. Тие веруваат дека на оваа планина има места кои се уште поладни, но се уште тоа не е потврдено. Инаку, најладното населено место на светот е руското село Мјмјакон, каде температурата во јануари достигнува и до -50 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Научниците го пронајдоа најстуденото место на светот, на планински ланец на Антарктикот, каде температурата се спушта на минус 91 степени. На таа температура очите, носот и плуќата на човекот се смрзнуваат за само неколку минути, пишува Дејли меил. Најстуденото место на светот е сместено на 3799 метри надморска височина, на планината Dome Fuјi. Научниците веруваат дека на некои места на оваа планина температурата е уште пониска, затоа што сателитите ја мерат просечната температура. Најстудено населено место на светот и натаму останува руското село Ојмјакон, каде просечната температура во јануари е минус 50 степени.
| | веќе видена | слични

Научниците го лоцираа најладното место на планетата Земја, каде температурата се симнува и до 91 степен под нулата. Доколку се најдете на планинскиот венец лоциран на Антарктикот, каде температурата го достигнува овој брутален минимум, за неколку минути ќе ви замрзнат очите, носот и белите дробови, пренесува Daily Mail. Научниците со помош на сателити за мерење температура го откриле ова место, кое се наоѓа на надморска висина од 3.799 метри, а точното име на планината е Дом Фуџи. Тие веруваат дека на оваа планина има места кои се уште поладни, но се уште тоа не е потврдено. Инаку, најладното населено место на светот е руското село Мјмјакон, каде температурата во јануари достигнува и до -50 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најстудено место на Земјата: минус 91 степен измерени на планина на Антарктик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: