Претседателот Иванов се сретна со организаторите на Охридско лето

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес во Вила Билјана во Охрид ги прими организаторите и дел од учесниците на годинешното Охридско лето информираат од кабинетот на Иванов. На средбата, организаторите на фестивалот го информираа Претседателот, кој е и покровител на Охридско лето, за досегашниот тек на подготовките. Претседателот Иванов изрази надеж дека фестивалот Охридско лето 2011 година ќе биде успешен културен настан, со учество на голем број странски уметници од кои многумина за првпат настапуваат во Охрид. Според Претседателот Иванов, фестивалот Охридско лето дава исклучителен придонес за промовирање на македонската култура во светот, како и на најзначајните светски културни достигнувања пред македонската публика. Претседателот Иванов минатата година додели Орден за заслуги за Македонија на фестивалот Охридско лето, поради долгогодишното успешно претставување на македонското и светското музичко и културно творештво на оваа национална установа. Фестивалот ќе биде отворен ...
| | веќе видена | слични

Со спектакуларен настап на “Трилогија Романа” од Оторино Респиги во изведба на македонската филхармонија под диригентската палка на Андреас Вејзер на шпанската компанија Ла фура дел Баус се крена завесата на 51. издание на фестивалот “Охридско лето”. Претседателот Иванов кој го прогласи за отворен фестивалот истакна дека оваа манифестација која континуирано ја промовира врвната Европска и светска уметност во древниот Охрид истовремено ја афирмира и македонската култура и уметност насекаде во светот. Присутните на Античкиот театар меѓу кои и видни имиња како и претседателите на Црна Гора и Албанија имаа можност да уживаат во звучните бранови произведени од симфонискиот оркестар . Како од музичкиот дел кој за ова издание нуди нови познати имиња така и од драмскиот дел со најави за интересна, примамлива понуда за посетителите. Овогодинешната поддршка на најголемата културна манифестација е продолжување на традицијата која компаниите Т- Мобиле и Македонски Телеком настојуваат да ја негуваат, па оттаму ...
| | веќе видена | слични

Култура Тина Иванова После долго време, Македонија, Охрид и "Охридско лето" доживеаја спектакуларен културен настан. Но, не спектакл во смисла на гравитациони, акробатски или огнометски атракции, туку спектакл во смисла на техничко-технолошка иновација, на прогресивно, современо видување на едно уметничко дело, нешто што и во светот е раритет и ексклузивитет и се исполнува претежно на големите, престижни сцени. Познатата шпанска компанија "Ла Фура делс Баус", својот најнов концепт, својата најнова визуелизација на прекрасното дело "Трилогија Романа" го претстави и на прексиноќешното отворање на 51. издание на "Охридско лето". Така и Македонија стана дел од светската премиера што оваа компанија од Барселона ја прави врз најпознатата творба од италијанскиот современик Оторино Респиги, заедно со Валенсија и Рим. Под диригентство на маестро Андреас Вајзер од Германија, "Римска Трилогија" доживеа свечена и извонредна изведба од страна на оркестарот на Македонската филхармонија, пред многубројната публика во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со проектот „Трилогија Романа“ синоќа во Античкиот театар беше отворено 51-то издание на „Охридско лето“. Фестивалот „Охридско лето“ секоја година се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија. Во својство на покровител, но и на домаќин на претседателите на Република Албанија и Република Црна Гора, Бамир Топи и Филип Вујановиќ, кои беа присутни на отворањето, македонскиот претседател Ѓорге Иванов се обрати пред присутната публика. „Вистинска чест и задоволство е да се биде покровител на Фестивалот кој континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во древниот Охрид, истовремено, афирмирајќи ја македонската култура и македонските уметници во Европа и во светот. - Задоволството е дотолку поголемо, бидејќи годинава токму во Охрид сум домаќин на третиот Регионален претседателски самит кој ги потврдува нашите заложби за споделување, соработка и заедништво на патот кон нашата европска иднина. Верувам дека во таа решителност имаме и верен сојузник - културата, уметноста ...
| | веќе видена | слични

Перформансите на шпанската театарска компанија имаат огромно влијание на меѓународната сцена. Се сметаат за култна групација со сопствен јазик, стил и естетика. Сепак, да се донесат во Македонија за отворањето на „Охридско лето“ не било прескап потфат, тврдат од Министерството за култура Како најголема ѕвезда на годинашното издание на фестивалот се најавува виолинистот Најџел Кенеди од Велика Британија, кој се очекува во Охрид да пристигне в петок Стариот дел на Охрид, поточно околината на Античкиот театар, синоќа беше во комплетен мрак за да се постигне поголем визуелен ефект на атрактивната продукција на оркестарското дело „Трилогија Романа“ на шпанската компанија „Ла фура делс баус“ за отворањето на „Охридско лето“. Во договор со градот Охрид организаторите на фестивалот издејствувале исклучување на сите улични светилки во стариот дел, но и на светлата од околните куќи. - Двете проби на Македонската филхармонија поминаа одлично, втората беше комплетна со визуелниот дел од проектот. Само се доработуваа ...
| | веќе видена | слични

"Пред исполнетиот Антички театар, вчера вечерта започна 51. издание на „Охридско лето“. „Охридско Лето“ континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во древниот Охрид, истовремено афирмирајќи ја македонската култура и нејзините уметници во Европа и светот. Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност водат во Охрид. Во овие 40 дена, Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги обединува луѓето и народите, нивното наследство, но и нивната иднина, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов на отворањето на најпознатата музичко-сценска манифестација во земјата. Годинешното фестивалско издание беше отворено со грандиозниот мултимедијален проект „Трилогија Романа“, во изведба на Македонската филхармонија. Во наредните 40 дена уметност што ќе ги преживува Охрид ќе продефилирааат бројни светски познати имиња од музичката, драмската и ликовната уметност, со повеќе од четириесет содржини. На 51-то „Охридско лето“ ќе има и три премиери - „Свадбата на Фигаро“ на Македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со мултимедијалниот спектакл „Трилогија Романа“ од Оторино Респиги, во изведба на Македонската филхармонија под диригентската палка на Себастијан Вејзер и специјалниот аудио визуелен перформанс што го подготви шпанската компанија „Ла фура дел Баус“, синоќа на Античкиот театар во Охрид, започна 51 издание на фестивалот „Охридско лето“. Отворањето на фестивалот го проследија многу видни личности, како и учесниците на регионалниот претседателски самит чиј домаќин деновиве во Охрид беше претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој го означи официјалниот почеток на најзначајната културна манифестација во земјата. - Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност денес водат во Охрид. Во овие 40 дена, Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги обединува луѓето и народите, нивното наследство, но и нивната иднина. Ова лето ќе биде во знакот на безвременото творештво на великаните како Бетовен, Моцарт и Бах. Ова лето публиката ќе има можност одново да ги доживее еврипидовите Електра и ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 12 јули 2011 (МИА) – Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност водат во Охрид. Во овие 40 дена, Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги обединува луѓето и народите, нивното наследство, но и нивната иднина. Ова лето ќе биде во знакот на безвременото творештво на великаните како Бетовен, Моцарт и Бах, публиката ќе има можност одново да ги доживее еврипидовите Електра и Медеја, да се соживее со Шекспировите ликови, но и врвните современи драмски остварувања, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов вечерва на отворањето на најпознатата музичко-сценска манифестација во земјата, фестивалот „Охридско Лето“. Прогласувајќи го отворено 51-то фестивалско издание Иванов пред исполнетиот Антички театар, каде негови гости беа и неговите колеги од Албанија и Црна Гора и Косово, Бамир Топи и Филип Вујановиќ рече дека му претставува вистинско задоволство што е покровител на фестивалот. „Охридско Лето“, истакна шефот на државата, континуирано ја промовира врвната европска и светска ...
| | веќе видена | слични

Вечера вечерта во исполнетиот Антички театар започна 51. издание на „Охридско лето“. Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност водат во Охрид. Во овие 40 дена, Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги обединува луѓето и народите, нивното наследство, но и нивната иднина. Ова лето ќе биде во знакот на безвременото творештво на великаните како Бетовен, Моцарт и Бах, публиката ќе има можност одново да ги доживее еврипидовите Електра и Медеја, да се соживее со шекспировите ликови, но и врвните современи драмски остварувања, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов на отворањето на најпознатата музичко-сценска манифестација во земјата. Прогласувајќи го отворено 51-то фестивалско издание Иванов, каде негови гости беа и неговите колеги од Албанија и Црна Гора и Косово, Бамир Топи и Филип Вујановиќ рече дека му претставува вистинско задоволство што е покровител на фестивалот. „Охридско Лето“, истакна шефот на државата, континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во ...
| | веќе видена | слични

Со мултимедијалниот спектакл „Трилогија Романа“од Оторино Респиги и спектакуларен огномет, на преполниот Антички театар во Охрид свечено беше отворено 51 издание на фестивалот „Охридско лето“. „Трилогија Романа“е во продукција на шпанската компанија „Ла фура дел Баус“, а го изведе Македонската филхармонија под диригентската палка а познатиот Андреас Вајзер од Германија. Составено од три дела Римските свечености, Фонтаните на Рим и Боровите на Рим. Музиката на Респиги дозволи музичарите со своите инструменти да бидат големите протагонисти, со своја кореографија која произлегува од велелепноста на партитурата. За многубројната публика особено атрактивни беа и проекциите на сликите околу музичарите. Посебно монтираните екрани ја примаа светлината од видео проекторите и произведуваа слики на оган, човечки ликови, вода, скулптури, борови, фигури и сенки во постојано движење. Целиот проект е реализиран на таков начин да публиката има можност да си ги визуелизира светлосните линии кои доаѓаат од звучните бранови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 490 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов се сретна со организаторите на Охридско лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: