Бактерии затворија кујни во две скопски основни училишта

Бактерии затворија кујни во две скопски основни училишта Градоначалникот на општина „Центар“ Андреј Жерновски побара денеска од директорите на двескопски основни училишта под итно да ги затворат кујните поради присуство набактерии се додека тие не станат безбедни за учениците. При последниот увид,направен последната недела од месец декември, како што сенаведува во соопштението на цантралната скопска општина, воосновното училиште „Кочо Рацин” било утврдено присуство на бактеријата Ешерихиа-коли на машинатаза сечење леб, додека во основното училиште„Св.Кирил и Методиј” имало наод од Цитробактер на штипката за служење риба како и колиформни бактерии. Во двете училишта, како штоп стои во соопштението, со кујните стопанисува фирмата „СараТренд “ од Скопје. Со оглед на фактот декасе работи за деца од најмала училишна возраст, веднаш по добивањето на резултатите од бактериолошките испитувања направени од Центарот за јавно здравје-Скопје,градоначалникот на општина Центар побара од директорите надвете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По тридневен застој, двете кујни во основните училишта „Kочо Рацин“ и „Свети Kирил и Методиј“ од денеска се повторно отворени за исхрана на над 400 ученици , откако контролните брисови покажаа дека нема бактерии. Инспекторите за храна по контролите утврдиле дека во кујните на двете основни училишта е извршено чистење и дезинфицирање на површините. Алармот беше вклучен, иако, за среќа, нема затруени ученици, откако првите брисови, земени пред Нова година, покажале дека во „Kочо Рацин” има ешерихија коли на машината за сечење леб, а во „Св. Kирил и Методиј” има цитробактер на штипка за служење риба, како и колиформни бактерии, кои се од фекално потекло. Една вработена во кујната на „Kочо Рацин“ добила отказ од фирмата „Сара тренд“, која е концесионер
| | веќе видена | слични

Агенцијата за храна и ветеринарство вчера информира дека кујните во основните училишта „Кочо Рацин“ и „Свети Кирил и Методиј“ се дезинфицирани и дека во нив нема бактерии. Инспекциските служби на АХВ изминатите денови направиле контрола во кујните на двете училишта откако Општина Центар ги информирала дека се пронајдени бактерии и дека просториите не се во употреба. Инспекторите констатирале дека со резултатите од земените брисеви во повторниот контролен преглед на објектите не се најдени бактерии, односно дека во кујните на овие основни училишта од Општина Центар веќе е извршено чистење и дезинфицирање на површините. (С.Н.)
| | веќе видена | слични

Врз основа на добиеното известување од Општина Центар од 22.01.2014 година, дека во кујните на основните училишта “Кочо Рацин” и “Свети Кирил и Методиј” во Скопје, се пронајдени бактерии со извршените интерни контроли и направените лабораториски анализи во ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство направија контрола на лице место. Од страна на инспекторите за храна, констатирано е дека со резултатите од земените брисеви во повторниот контролен преглед на кујните не се најдени бактерии, односно од страна на одговорните лица во посочените објекти се преземени сите потребни активности во рамки на интерните контроли на училишните кујни, за надминување на пропустите кои се констатирани од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје- Скопје. При извршената контрола од страна на инспекторите за храна, констатирано е дека во кујните на овие основни училишта од Општина Центар веќе е извршено чистење и дезинфицирање на површините.
| | веќе видена | слични
10 копии

Нема бактерии во кујните на скопските основни училишта „Кочо Рацин” и „Св. Кирил и Методиј”, покажуваат резултатите од земените брисеви во повторниот контролен преглед. Како што соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), одговорните лица ги презеле сите потребни активности во рамки на интерните контроли за надминување на пропустите констатирани од Центарот за јавно здравје. Инспекторите за храна по спроведените контроли констатирале дека во кујните на двете основни училишта е извршено чистење и дезинфицирање на површините.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), одговорните лица ги презеле сите потребни активности во рамки на интерните контроли за надминување  на пропустите констатирани од Центарот за јавно здравје. Инспекторите за храна по спроведените контроли констатирале дека во кујните на двете основни училишта е извршено чистење и дезинфицирање на површините. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични
3 копии

Анализите направени на брисевите земени од инспекторите од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) покажале дека нема присуство на бактерии во кујните на основните училишта "Кочо Рацин" и "Св. Кирил и Методиј" во Центар, информираат од Агенцијата. „Од страна на инспекторите за храна констатирано е дека со резултатите од земените брисеви во повторниот контролен преглед на објектите не се најдени бактерии, односно од страна на одговорните лица во посочените објекти се преземени сите потребни активности во рамки на интерните контроли на училишните кујни, за надминување на пропустите кои се констатирани од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје- Скопје“, се вели во информацијата од АХВ. При извршената контрола од страна на инспекторите за храна, констатирано е и дека во кујните на овие основни училишта од Општина Центар веќе е извршено чистење и дезинфицирање на површините.
| | веќе видена | слични

Нема потреба за паника околу присуство на бактерии во кујните на основните училишта „Кочо Рацин“ и „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Последните податоци од контролата на Центарот за јавно здравје и Агенцијата за храна и ветеринарство покажале дека нема присуство на бактерии во кујните. Од Центарот за јавно здравје за Телеграф.мк ги потврдуваат овие информации и наведуваат дека повторената контрола спроведена пред два дена покажала дека е отстрането присуството на ешерихија коли на машина за сечење леб во училиштето „Кочо Рацин“ и цитробактер на штипка за служење риба во „Св. Кирил и Методиј“. - По добиените резултати од контролата спроведена во декември, во кои беа констатирани овие наоди, дадени се препораки како да се постапи и извештајот ѝ е предаден на Општина Центар, која нè ангажира. При повторената контрола пред два дена земени се брисеви од повеќе предмети и наодите добиени од нив ги задоволуваат сите здравствени и санитарни стандарди – појаснува д-р Љупчо Костадиновски, специјалист по хигиена од ...
| | веќе видена | слични

„Од страна на инспекторите за храна констатирано е дека со резултатите од земените брисеви во повторниот контролен преглед на објектите не се најдени бактерии, односно од страна на одговорните лица во посочените објекти се преземени сите потребни активности во рамки на интерните контроли на училишните кујни, за надминување на пропустите кои се констатирани од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје- Скопје", се вели во соопштението. Од АХВ додаваат дека во кујните на овие основни училишта од Општина Центар веќе е извршено чистење и дезинфицирање на површините.
| | веќе видена | слични

Поради појава на бактерии, затворени се кујните во две основни училишта во општина Центар, во ОУ „Кочо Рацин“ и ОУ „Св.Кирил и Методиј“. Во првото училиште има наод од ешерихија-коли на машината за сечење леб, а во „Св.Кирил и Методиј“ има наод од цитробактер на штипка за служење риба, како и колиформни бактерии. Во двете училишта со кујните стопанисува фирмата „Сара Тренд“ од Скопје. Во дописот до директорите на училиштата, како што се наведува во соопштението, беше побарано да свикаат итни средби на Советот на родители и Училишниот одбор во двете училишта, со цел запознавање на родителите со настанатата состојба и понатамошно постапување. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 274 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 219 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 235 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 360 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бактерии затворија кујни во две скопски основни училишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: