Во училиштето во Лески се адаптира училница за ран детски развој


22.03.2018 Во подрачното училиште во село Лески, Виничко, се адаптира училница за ран детски развој. Таа ќе работи на принципот на градинка, според националната Програма за рано учење и развој. Финансиската поддршка за реновирање на просторот и за опремување со мебел и дидактички средства е добиена по повик од УНИЦЕФ, а обврска на општина Виница е од својот буџет да обезбеди пари за лицето што ќе работи како едукатор. Лески е меѓу поголемите населени места во општина Виница кое нема градинка и реализацијата на проектот за ран детски развој ќе биде добредојден за родителите. Градоначалникот Ивица Димитров, истакнува дека според анкетите што ги нправиле службите во Општина Виница, се очекува околу 25 деца да бидат згрижени во објектот.
| | веќе видена | слични
2 копии

На овој начин, не само што се овозможува подобар раст и развој на децата, туку се поддржуваат и родителите, особено жените од овие средини, кои многу често се ...
| | веќе видена | слични

Владата на СДСМ минатата година вети дека ќе отвори 13 градинки, но според неофицијални информации, 2017 година од ветените ја завршија само со шест градинки. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во училиштето во Лески се адаптира училница за ран детски развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: