Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон. „Причината поради која ја откажав посетата во Лондон е дека јас не го поддржувам решението на администрацијата на Барак Обама да ја продаде за „ситни пари“ една од најдобрите амбасади, која веројатно е на најдобра локација, само за да се изгради нова во Лондон, во оддалечен реон за 1,2 милијарди долари. Лоша зделка. Нема да ја пресечам лентата“, коментираше Трамп на Твитер. Според „Гардијан“, Трамп ја откажал посетата поради стравување од масовни протести. Британскиот премиер Тереза Меј го покани Трамп во државна посета при средбата во Белата куќа минатата година. Активисти се заканија дека ќе организираат масовни протести, а пратеници бараа да не се дозволи Трамп да зборува во парламентот. Според „Дејли меил“, британската Влада не определила датум за државна посета на американскиот преседател, но ...
| | веќе видена | слични

Денеска беше отворена новата американска амбасада во Лондон, која што претседателот Доналд Трамп минатата недела ја критикуваше како премногу скапа и на лоша локација. Амбасадата е отворена во поранешната индустриска населба „Најн Елмс“ во јужен Лондон и ја заменува амбасадата на плоштадот Гросвенор, која што функционираше неколку децении. Таа зграда е продадена на владата на Катар, која планира да ја претвори во хотел. Американските власти известија дека унапредување на безбедноста на старата зграда би чинело стотици милиони долари. Новата зграда беше критикувана од Трамп минатата недела, за која што рече дека е лоша инвестиција. Амбасадата чини 1 милијарда долари, пари собрани од продажба на американски владини недвижнини во Лондон. На отворањето на амбасадата немаше формална церемонија.
| | веќе видена | слични

Италијанско-американскиот производител на автомобили „Фиат-Крајслер“ (ФЦА) ќе потроши милијарда американски долари за да го префрли производството на теренски возила од Мексико во Мичиген. Со ова фабриката ќе отвори нови 2.500 работни места. ФЦА исто така ќе исплати бонуси од по 2.000 долари за 60 илјади вработени во САД, кои ќе бидат исплатени во вториот квартал од годинава. Американскиот претседател Доналд Трамп веднаш ја поздрави одлуката на ФЦА. „Му благодарам на ‘Крајслер’. Многу мудра одлука. Гласачите во Мичиген се многу среќни што гласаа за дуото Трамп/Пенс“, напишал Трамп на „Твитер“.
| | веќе видена | слични

„Крајслер ги сели плановите од Мексико во Мичиген. Фала Крајслеру, многу мудра одлука“, порача Доналд Трамп на Твитер. Тој се огласи по повод вестите дека италијанско-американскиот произведувач на автомобили Фијат Крајслер го претставил планот од вложување на милијарда долари во монтажен погон во сојузната американската држава Мичиген и бонуси за илјадници работници благодарение на даночната реформа во САД. Инвестицијата ќе помогне да се модернизира погонот во северниот дел на Мичиген за потребите на производството на новата генерација камиони Рам Хеви Дути во склоп на префрлување на производството на возила од Мексико во САД до 2020 година соопштуваат од Фијат. Како би се прилагодиле на зголемениот обем, ќе вработат и 2 500 нови работници, што е значајно повеќе отколку што најавија пред година дена. Компанијата исто така ќе исплати бонуси од 2000 долари за сите 60 000 работници во САД. Американскиот претседател Трамп изрази задоволство со тој потег: „Фала Крајслер. Многу мудра одлука. Избирачите во Мичиген ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, каде требаше да ја отвори новата американска амбасада во Британија, која како што процени тој е уште една лоша одлука на неговиот претходник Барак Обама. „Патувањето во Лондон го откажувам бидејќи не сум голем обожавател на администрацијата на Обама која ја продаде најубавата амбасада на најдобрата локација во Лондон за „кикири“ и тоа за да изгради нова на одалечена локација за 1,2 милијарди долари“, напиша Трамп на Твитер. Трамп кратко рече: „Лоша зделка. Сакаат да ја пресечам лентата. Не!“
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја откажа посетата на Лондон најавена за следниот месец, а како причина за откажувањето навел дека тој не е голем фан на новата амбасада на САД, која би требало да ја отвори во британската престолнина. Трамп ја објави својата одлука на „Твитер“ нагласувајќи дека е разочаран што администрацијата на неговиот претходник Барак Обама ја продала американската амбасада во Лондон. „Причината за откажувањето на мојата посета на Лондон е тоа што не сум голем фан на администрацијата на Обама, која ја продаде најдобро лоцираната и најубава амбасада во Лондон само за да изгради нова на полоша локација за 1,2 милијарди долари. Лоша работа. Сега сакате јас да ја пресечам лентата? Нема“, порача Трамп. На сајтот на Амбасадата стои дека одлуката за промена на локацијата на зградата е донесена неколку месеци пред Барак Обама да стапи на функцијата претседател во јануари 2009 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 217 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 291 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: