Покана за 80 седница на совет

Утре /30.06.2017 година, петок/ во 13 часот, Советот на Град Скопје ќе ја одржи својата 80-та седница. На седницата Советот на Град Скопје ќе работи п следниот предложен дневен ред: - Усвојување на записникот од седумдесет и деветтата седница на Советот на Град Скопје 1. Констатитање престанок на мандат на член на Советот на Град Скопје; 2. Предлог-Одлука за одобрување набавка на дизел генератор за електрична енергија; 3. Предлог-Одлука за ослободување на инвеститорот од плаќање на надоместок за уредување на градежно земјиште за доградба на О.У. “Гоце Делчев“; 4. Предлог-Одлука за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу Град Скопје и Општина Аеродром за реконструкција на сервисните улици Тодор Чангов 20 и Ѓорѓи Капчев 9; 5. Предлог-Програма за изменување и дополнување на Програмата за изработување на урбанистички планови на Град Скопје во 2017 година; 6. Предлог-одлуки за давање согласност на ценовниците за отстранување на оштетените возила и возила во дефект од општинските и локалните патишта на ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и Луиза Винтон, која е постојан претставник на УНДП во Република Македонија свечено го отворија Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје лаб Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и Луиза Винтон, која е постојан претставник на УНДП во Република Македонија свечено го отворија Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје лаб. На покана на м-р Софија Богева, координатор на Скопје Лаб, на отворањето присуствуваа проф. д-р Гордана Вренцоска и студентите Снежана Давиткова и Александар Танчовски од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ. Студентите го збогатија настанот со креирање на свои уметнички решенија на тема „Иновации". Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски им се приклучи на студентите во творечкиот чин и го покажа својот интерес за уметноста. Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ со години наназад ги поттикнува студентите на иновативни пристапи во процесот на дизајнирање, а соработката со новиот Центар е можен чекор поблиску кон реализација на ...
| | веќе видена | слични

Центарот е лоциран во објектот на влезот на градската администрација, во просториите на поранешниот Граѓански центар. – Со овој Центар за иновации ќе се подобри начинот на комуникација на Град Скопје со граѓаните и со бизнис заедницата. Со оглед на тоа што ќе се применуваат нови, современи алатки и методи, ќе се прават работилници, на интерактивен начин меѓу граѓаните, бизнис заедницата и вработените од Град Скопје ќе може да се видат нивните идеи, сугестии и иновативни предлози и тие да бидат преточени во план и реализација на Град Скопје, рече Трајановски. Тој истакна дека 20 луѓе од администрацијата на Град Скопје веќе се обучени преку овој Центар за иновации за подобра комуникација со граѓаните и за прибирање на нивните идеи. Винтон потенцира дека УНДП го поддржува создавањето на овој Центар за иновации, кој е четврти во регионот. Другите три се во Ерменија, Грузија и Молдавија. Таа упати благодарност до владите на Словачка и на Турција кои, како што рече, ги обезбедија средствата за спроведување на овој ...
| | веќе видена | слични

Утре /06.07.2017 година, четврток/ во 11 часот, во просториите на влезот на бараките на Град Скопје /бул. Илинден бр. 82/, свечено ќе биде пуштен во употреба Центарот за иновации на Град Скопје. На пуштењето во употреба на центарот за иноцавии ќе присуствуваат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и Луиза Витон, постојан претставник на УНДП во Република Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре /04.07.2017 година, вторник/ во 11:30 часот, на улица Козле, кај последната автобуска станица број 57, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на затворањето на отворениот канал во Нерези.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покана за 80 седница на совет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: