Отворен почесен конзулат на БиХ во Битола

Од синоќа Битола е побогата за уште еден почесен конзулат, 12 –ти по ред, на Босна и Херцеговина . З а почесен конзул е избрана нашата сограѓанка Билјана Дамјановска Јанчевска, која р аѓањето и дел од детството поминати во Мостар ја поврзуваат со Босна и Херцеговина . Почесниот конзулат го отворија замениците министри за надворешни работи на двете држави, во присуство на босанскиот амбасадор во земјава, битолскиот градоначалник и претставници на дипломатскиот кор. Добрите традиционални пријателски односи меѓу Македонија и Босна и Херцеговина се потврдија и со отворањето на почесниот конзулат на оваа земја во Битола. Огромниот потенцијал за јакнење на соработката може да се насочи кон повеќе сфери, како економијата, културата и политиката, но во исто време и да ги зајакне вековните врски и традицијата помеѓу народите на двете земји,посочија меѓу другото двете заменички министерки за надворешни работи на Македонија и БиХ. Драгана Кипријановска и Ана Тришиќ Бабиќ . „ Меѓу нашите две држави постои простор и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Босна и Херцеговина отвори почесен конзулат во Битола, а за прв почесен конзул е избрана познатата македонска пејачка Билјана Дамјановска Јанчевска, родена во Мостар, а живее и работи како нотар во Битола. Почесниот конзулат го отворија замениците министри во министерствата за надворешни работи на двете држави, Драгана Кипријановска од Република Македонија и Ана Тришиќ Бабиќ од Босна и Херцеговина. „Отворањето на почесниот конзулат во Битола претставува еминентна потврда за добрите, традиционално пријателски односи меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина. Меѓу нашите две држави постои простор и огромен потенцијал за јакнење на соработката не само во политички контекст, туку и на економски и културен план. Верувам дека наскоро и двете држави ќе бидеме полноправни членки на големото европско семејство“, посочи Кипријановска. Според заменик министерката за надворешни работи во Владата на Босна и Херцеговина Ана Тришиќ Бабиќ, отворањето на почесниот конзулат во Битола е придонес на традицијата и ...
| | веќе видена | слични

Во општина Битола вчера беше отворен нов конзулат на Босна и Херцеговина, а за почесен конзул е назначена Билјана Дамјановска Јанчевска.Конзулатот за отворен го прогласија градоначалникот на Битола Владимир Талески и замениците министри за надворешни работи на Босна и Херцеговина и Македонија, јави ТВ Тера.
| | веќе видена | слични
4 копии

Амбасадорот на БиХ Беговиќ со јавна благодарност за хуманата помош од Македонија Амбасадорот на Босна и Херцеговина во Република Македонија Здравко Беговиќ, вечерва учествуваше на свеченостите по повод отворањето на почесниот конзулат на БиХ во Битола, и јавно се заблагодари на граѓаните на Македонија за хуманата помош испратена до настраданото население по неодамнешните катастрофални поплави во повеќе тамошни градови.- Најтопло се заблагодарувам на институциите, граѓаните на Република Македонија кои после поплавите, во тие тешки моменти за мојата земја, сесрдно помогнаа и искажаа големо чувство на хуманост, помош и поддршка, посочи Беговиќ.Беговиќ потсети дека Босна и Херцеговина и Република Македонија освен што заеднички се движат на патот кон евроатлантските интеграции и интензивно соработуваат на економски, културен и спортски план.- По неодамнешниот „Берлински Состанок“, на кој беше мотивирана регионалната соработка, ние почнавме да ја интезивираме и динимизираме секторската соработка меѓу Босна ...
| | веќе видена | слични

- Најтопло се заблагодарувам на институциите, граѓаните на Република Македонија кои после поплавите, во тие тешки моменти за мојата земја, сесрдно помогнаа и искажаа големо чувство на хуманост, помош и поддршка, посочи Беговиќ. Беговиќ потсети дека Босна и Херцеговина и Република Македонија освен што заеднички се движат на патот кон евроатлантските интеграции и интензивно соработуваат на економски, културен и спортски план. - По неодамнешниот „Берлински Состанок“, на кој беше мотивирана регионалната соработка, ние почнавме да ја интезивираме и динимизираме секторската соработка меѓу Босна и Херцеговина и Република Македонија. Во оваа прилика сакам со примери да ја нагласам успешната економска соработка меѓу двете држави која се одвива токму оваа година. Имено, македонската компанија „Гранит“ го гради автопатот Бања Лука-Добој на кој само една делница е вредна 380 милиони евра, а нашиот „Енергоинвест“ заврши проект вреден 7 милиони евра со кој се реши проблемот со пепелта во термоелектраната „Осломеј“-Кичево. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнс на утринската средба со претседателот на Собранието Талат Џафери се интересирала дали до 15 септември предлог законот ...
сите 449 | | | веќе видена

* СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: Вториот телефон кој се водеше како изгубен, бил подарен Обезбеден е и вториот мобилен телефон во истрагата за противзаконито влијание и ...
сите 103 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 52 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој ...
сите 72 | | | веќе видена

Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска е негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, ...
сите 25 | | | веќе видена

Пожар на инсталациските кабли предизвика доцнење и хаос на главната железница во Италија, објавија италијанските медиуми. – Сообраќајот на брзата железничката ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен почесен конзулат на БиХ во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: