Факултетот за физичко образование ги отвори вратите за матурантите на „Спортска академија“

3 копии

На иницијатива на директорот на „Спортска академија“, Дејан Јовановски, првата генерација матуранти од оваа образовна институција денеска присуствуваше на „Отворениот ден“ и запознавање со програмите за студирање на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОЗС). Оваа можност беше искористена за обраќање на првите луѓе на ФФОЗС кон актуелните млади спортисти кои се пред голема одлука за сопствената академска кариера. Деканот Вујица Живковиќ ја поздрави иницијативноста и залагањата на Јовановски, посочувајќи ја нашата кошаркарска легенда како пример за идните генерации. Тој ја потенцираше улогата на ФФОСЗ како нивна матична средина, каде што секогаш имаат отворени врати за едукација, но и за совети околу сопствените кариери, тренинг и исхрана. -Најбитна е нашата двојна улога, од една страна како место за секој спортист кој сака да напредува во кариерата, но од друга страна да биде подготвен за она што го очекува натаму во животот откако ќе заврши со активното бавење со спорт. Оние спортисти кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Првата генерација матуранти од оваа образовна институција пред два дена присуствуваше на „Отворениот ден“ и запознавање со програмите за студирање на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОЗС),овој настан се одржа по иницијатива на на директорот на „Спортска академија“, Дејан Јовановски. Целта на самиот настан е промоцијата на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје и презентирање на истиот како место кое може да му помогне во развојот на секој спортист. Покрај тоа што нуди програма за едукација и стручно усовршување на спортистите во дисциплините со кои тие се занимаваат, можат да се стекнат со разни менаџерски вештини кои би им помогнале откако ќе пестанат активно да се занимаваат со спорт. Вујица Живковиќ кој е Декан на овој факултет кажа дека е најбитна нивната двојна улога од една страна како место за секој спортист кој сака да напредува во кариерата, но од друга страна да биде подготвен за она што го очекува натаму во животот откако ќе заврши со активното бавење со спорт. ...
| | веќе видена | слични

Оваа можност беше искористена за обраќање на првите луѓе на ФФОЗС кон актуелните млади спортисти кои се пред голема одлука за сопствената академска кариера. Деканот Вујица Живковиќ ја поздрави иницијативноста и залагањата на Јовановски, посочувајќи ја нашата кошаркарска легенда како пример за идните генерации. Тој ја потенцираше улогата на ФФОСЗ како нивна матична средина, каде што секогаш имаат отворени врати за едукација, но и за совети околу сопствените кариери, тренинг и исхрана. -Најбитна е нашата двојна улога, од една страна како место за секој спортист кој сака да напредува во кариерата, но од друга страна да биде подготвен за она што го очекува натаму во животот откако ќе заврши со активното бавење со спорт. Оние спортисти кои ќе се определат за ФФОСЗ ќе можат да останат во контакт со спортот целиот свој живот,- рече Живковиќ. Од продеканите Ленче Здравковска Величковска и Мирослав Наумовски, матурантите од „Спортската академија“ можеа да слушнат повеќе детали за организациската поставеност на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 403 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 68 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Факултетот за физичко образование ги отвори вратите за матурантите на „Спортска академија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: