Отворен БИМАС 2012

Во просториите на Музејот на град Скопје, вчера со почеток во 20:00 часот се отвори свечено 16-тото издание на Биеналето на македонската архитектура (БИМАС). Програмата опфаќа секојдневни настани во периодот до 14 мај, кога БИМАС 2012 ќе биде затворен со доделување на наградите. Во рамки на манифестацијата, традиционално ќе се одржи и Биеналето на студентите по архитектура (БИСТА) чиe отворање ќе биде утре во 20:20 часот во галеријата „Остен“. Во продолжение ви ја презентираме и целокупната програма на БИМАС 2012 БИМАС 2012 П Р О Г Р А М А 04.05. петок 19:00 ч. - Комерцијална презентација на Генерален спонзор ПРОТОТИП [Музеј на град Скопје] 20:20 ч. - Отварање на БИСТА [Галерија ОСТЕН] - Отварање на изложба Reclaiming the City – Архитектонски факултет УКИМ - Отварање на изложба American college UACS - Отварање на изложба Државен универзитет во Тетово ДУТ 05.05. сабота 19:30 ч. - Отварање на изложба METAMAK ARCHITECTURE COLLECTIVE [Музеј на град Скопје] 20:00 ч. - Промоција на 2 книги од ...
| | веќе видена | слични

Сношти во Музејот на град Скопје беше отворено 16-тото Биенале на македонската архитектура (БИМАС). „Биеналето го означува растењето на македонската архитектура која во најновата историја започна од ништо и до денес достигна високи дострели какви што сепак, немало во минатите векови“ рече во своето обраќање претседателката на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, Даница Павловска Циги. На централната изложба во Музејот на град Скопје се презентирани вкупно 136 трудови во вообичаените категори: урбанистички планови и проекти, конкурсни трудови, архитектонски проекти, архитектонски реализации, проекти од областа на ентериер и дизајн, како и реализации од областа на ентериер и дизајн. Традиционално во рамките на БИМАС ќе се одржи и Биеналето на студентите по архитектура (БИСТА), чие отворање е вечерва во 20:20 часот во галеријата „Остен“. Во програмата на БИМАС оваа година е вклучен и Францускиот институт во Скопје. Под наслов „Франција во фокусот“ ќе гостуваат и предавања ќе одржат реномирани имиња од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен БИМАС 2012

Од:
До кого (е-маил):
Порака: