Македонија ги отвора вратите бесплатно на „Kале“ за мечот со Шведска

9 копии

Женската ракометна репрезентација на Македонија утре го игра првиот бараж дуел за пласман на Светското првенство во Германија против селекцијата на Шведска. Во рамките на подготовките македонските ракометарки одиграа три контролни дуели на турнир во Турција и постигнаа победа против Литванија, а загубија од Русија и од Турција. Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска изјави: - Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација. Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на подготовките македонските ракометарки одиграа три контролни дуели на турнир во Турција и постигнаа победа против Литванија, а загубија од Русија и од Турција. Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска во пресрет на дуелот со Шведска изјави дека натпреварите во Анталијља биле добредојдени. - Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација (Шведска). Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат, рече Ѓорѓиевска. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, Украина – Шпанија. Утре покрај натпреварот Македонија – ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска во пресрет на дуелот со Шведска изјави дека натпреварите во Анталијља биле добредојдени. – Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација (Шведска). Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат, рече Ѓорѓиевска. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, Украина – Шпанија. Утре покрај натпреварот Македонија – Шведска играат уште: Италија – Србија, Унгарија – Словачка, Хрватска – Словенија и Чешка – Турција. Пласман на шампионатот имаа обезбедено Германија како домаќин и Норвешка ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската женска сениорска репрезентација в сабота (10 јуни) од 20:30 часот во СРЦ „Кале“ ќе го одигра првиот натпревар од бараж-двомечот за пласман на СП 2017 против силната Шведска. Нашата селекција ќе ја има улогата на аутсајдер, на избраничките на селекторот Симовски ќе им биде нехопдна силна поддршка од трибините, па токму затоа раководството на РФМ донесе одлука влезот за натпреварот да биде бесплатен, се со цел да се создаде што подобра атмосфера во македонскиот ракометен храм. Македонската репрезентација до пласман во баражот стигна со успешниот настап на квалификацискиот турнир на Фарски Острови на кој покрај Македонија и домаќинот, настапија уште Исланд и Австрија. Реваншот од баражот за ракометниот мундијал ќе се игра во Шведска на 13 јуни.
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија во наредните денови игра бараж двомеч против селекцијата на Шведска за пласман на СП 2017.Македонските ракометарки по долго време дојдоа на чекор до голем настан, но до Мундијалот ги очекува тежок бараж двомеч против Шведска.Ракометната федерација на Македонија одлучи влезот за овој натпревар да биде слободен со цел девојките да добијат поголема поддршка.Првиот бараж натпревар се игра во СРЦ „Кале“ на 10. јуни со почеток од 20:30 часот. Реваншот е во Шведска на 13. јуни.Македонската женска сениорска репрезентација до пласман во баражот стигна со успешниот настап на Квалификацискиот турнир на Фарски Острови на кој покрај Македонија и домаќинот, настапија уште Исланд и Австрија.
| | веќе видена | слични

Со полна пареа работат и ракометарките на Македонија. Сениорките на Симе Симовски по пријателскиот турнир во Анталија, секојдневно во СЦ „Јане Сандански“ се подготвуваат за претстојниот бараж двомеч против Шведска. Ракометарките на контролниот турнир во Турција минатата недела одиграа три натпревари, со биланс од два порази и една победа. На стартот загубија од Русија, потоа ја декласираа Литванија и на крајот запишаа пораз од домаќинот Турција. Од понеделникот активно работат на последните подготовки во пресрет на двата натпревари против селекцијата на Шведска во баражот за пласман на СП. Првиот дуел го играат во Скопје оваа сабота во СРЦ Кале. Реваншот пак, се игра три дена подоцна во Иштад.
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија од настапот на подготвителниот турнир во Анталија се враќа со една победа и два порази, но и со многу појасна слика за предностите и за слабостите во играта што треба да се корегираат пред баражотза СП 2017 со Шведска. Ракометарките загубија од Русија и од Турција, а својот најдобар настап во Анталија го имаа во вториот дуел против Литванија. Селекторот Симе Симовски истакнува дека токму таквиот пристап и тој начин на игра е она што го бара од националниот тим „ Добро ни дојдоа овие три натпревари како увертира пред баражот со Шведска. Сите репрезентации на овој турнир беа во комплетен состав и беа квалитетни противници. Првиот натпревар со Русија во полн состав, беше добар старт. Влеговме малку со посилно темпо отколку што очекувавме и одигравме добро и покрај крајниот пораз. Со Литванија одигравме фуриозно едно полувреме, како што треба и како што доликува да игра една репрезентација. Таа е играта што ја барам и што сакам да ја градиме во репрезентацијата. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од Турција so 38:29 (20:16), во последниот трет натпревар на подготвителниот турнир во АнталијаОва е втор пораз за ракомератките на Македонија на турнирот. На стартот избраничките на селекторот Симе Симовски беа поразени од Русија (35:29), а единствената победа ја забележаа во вториот меч против Литванија (31:24).Во поголемиот дел од првото полувреме двете репрезентации беа изедначени, домашната репрезентација одржуваше минимална предност, но макеоднските ракометарки држеа чекор се до 22.минута, кога Турција постигна четири гола во серија и прв пат се одлепи поведувајќи со 17:14. „Црвено-жолтите" се обидуваа да се вратат во ритам, но не успеваа да ја анулираат негативата и на полувремето Турција имаше предност од 20:16.Офанзивата на турската репрезентација продолжи и на стартот од второто полувреме кога брзо постигнаа уште два гола и ја зголемија позитивата на +6 (22:16). И во продолжението домашната селекција ја задржа контролата на играта и на ...
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Турција со 38:29, во последниот натпревар на турнирот кој се играше во Анталија. За македонските ракометарки ова беше втор пораз на турнирот. На стартот избраничките на селекторот Симе Симовски беа поразени од Олимпискиот шампион Русија, а единствената победа ја забележаа во вториот меч против Литванија. Следен предизвик за црвено – жолтите е бараж двомечот против Шведска за пласман на Светското првенство во Германија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 416 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 159 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 201 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ги отвора вратите бесплатно на „Kале“ за мечот со Шведска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: