СИМОВСКИ ГО СООПШТИ СОСТАВОТ: Бајрамоска се враќа во репрезентацијата

За двомечот против Шведска селекторот на ракометарките ќе ја има на располагање и членката на Крим Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, ги соопшти имињата на ракометарките на кои ќе смета во баражот за Светското првенство против Шведска. Дуелите се играат на 10 и 13 јуни, а Симовски на располагање ќе има 23 ракометарки. Одлуката на Симовски е во тимот да ја има и Мирјета Бајрамоска која некое време ја немаше во националниот тим. Таа ќе треба со своето искуство да биде засилување на бековските позиции и да придонесе за подобар резултат во Скопје каде што ќе се игра првиот меч. Во тимот се наоѓаат уште неколку други поискусни ракометарки, така што Симовски ќе има комбинација меѓу младоста и искуството. Ова даде резултат на Фарски Острови, па се очекува и сега да придонесе за добар резултат. Подготовките почнуваат в понеделник, а првиот собир е во 10 часот во СЦ „Јане Сандански“. СОСТАВ ГОЛМАНИ : Наташа Антиќ (Дунареа Браила, Романија), Матеја Серафимова (Металург), ...
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија денеска стартува со настапот на Меѓународнит турнир во Анталија. Во првиот натпревар (17 ч.), избраничките на селекторот Симе Симовски за противник ја имаат селекцијата на Русија. Покрај овие две репрезентации, на турнирот во Анталија учестуваат и репрезентацијата на Литванија и на домаќинот Турција. Трите контролни натпревари на овој турнир се во склоп на подготовките на македонската репрезентација за претстојниот бараж против Шведска за пласман на СП 2017 во Германија што ќе се одигра на 10 и на 13 јуни. Селекторот Симовски за овие три контролни натпревари на располагање има 17 ракометарки меѓу кои е и повратничката во националниот состав, Мирјета Бајрамовска. Во поширокиот состав за овој собир беа повикани 23 репрезентативки. Зоре Десподовска откажа уште пред стартот на подготовките поради повреда, а потоа за настапот во Турција отпаднаа уште пет ракометарки. Во последната селекција, место во репрезентативниот состав го загуби и Сара Митова. Левото крило на ...
| | веќе видена | слични

Македонската женска ракометна репрезентација вчера ги почна подготовките за бараж-дуелите со Шведска за пласман на Светското првенство (СП) во Германија во декември годинава. Селекторот Симе Симевски на вчерашниот прв тренинг во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје имаше 18 од вкупно 22 ракометарки, колку што се наоѓаат на неговиот список. Оправдано отсутни беа Мирјета Бајрамоска (Крим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МКС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ (Данубиус Галаци, Романија), а на селекцијата требаше да ѝ се приклучат синоќа.Позитивна вибрација во македонскиот состав е враќањето на најдобриот македонски бек, Бајрамоска, која по неколкугодишна пауза од репрезентативните настапи ќе ѝ помогне на Македонија по десетгодишна пауза да заигра на СП.- Свесни сме дека Шведска е фаворит, но можам да ветам дека ќе го дадеме максимумот и ќе направиме сѐ ако имаме и најмала шанса да се пласираме на долго посакуваното СП. Исклучително позитивно е враќањето на ...
| | веќе видена | слични

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција вчера почна со подготовките за баражот против Шведска за пласман на Мундијалот во декември. Селекторот Симе Симовски на првиот тренинг во салата во СЦ „Јане Сандански“ имаше 18 ракометарки од вкупно 22, колку што се на списокот. Оправдано отсутни беа четири ракометарки што настапуваат надвор од Македонија, а сите треба да бидат на вечерниот тренинг. Доцнат Мирјета Бајрамоска (Kрим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МKС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ (Данубиус Галаци, Романија). Сите требаше да бидат на вечерниот тренинг, така што ќе може да се работи во комплетен состав и ќе нема никаков проблем да се одработи со максимален ритам. Инаку, првиот меч против Шведска се игра на 10 јуни од 20:30 часот во СРЦ „Kале“, додека реваншот е три дена подоцна во Иштад, од 19:15 часот.
| | веќе видена | слични

На првиот тренинг на женската ракометна репрезентација селекторот Симе Симовски имаше 18 ракометарки и четири оправдано отсутни Сениорската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција почна со подготовките за баражот против Шведска за пласман на Мундијалот во декември. Селекторот Симе Симовски на денешниот прв тренинг во салата во СЦ „Јане Сандански“ имаше 18 ракометарки од вкупно 22, колку што се наоѓаат на списокот. Оправдано отсутни беа четири ракометарки кои настапуваат надвор од Македонија, а сите треба да бидат на вечерниот тренинг. Доцнат Мирјета Бајрамоска (Крим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МКС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ
| | веќе видена | слични

Handball-Planet.com организира гласање за тимот на најдобрите млади ракометарки за 2016/2017. Направени се номинации од 28 играчи (четири на позиција), нашата Сара Ристовска од шампионот Вардар е номинирана за десната крилна позиција. Може да гласате овде
| | веќе видена | слични

Македонскиот вицепрвак во женска конкуренција Вардар СЦЈС од наредната сезона ќе има поинакви амбиции стратегија и состав, и ќе се потпре на уште помлади ракометарки кои немаа големо или пак се без суперлигашко искуство. Втората екипа на Вардар и досега настапуваше со млади ракометарки, кои се македонски репрезентативки, сениорски или младински и со кои успешно настапуваше и во Челинџ Купот. Раководството на клубот реши од наредната натпреварувачка сезона да направат комлетна реконструкција во тимот и да отворат ново поглавје во клубот. Дека ќе има промени најави и Сара Митова пред некој ден на својот фејсбук профил, иако не докрај отворено околу целата ситуација. Но, во ракометните кулоари веќе се зборува дека најголемиот дел од ракометарките добиле слобода да заминат. 11 Ракометарки на Вардар СЦЈС се слободни по завршувањето на сезоната и дел од нив веќе се во потрага по нов клуб. Најголемиот дел се македонски репрезентативки: пикерите Нина Бојаџиска и Стефанија Мишевска, бековите Симона Стојановска, Маја ...
| | веќе видена | слични

Порталот ќе ја избере најдобрата постава на млади ракометарки кои сезонава настапуваа за своите екипи. Во изборот има 28 ракометарки кои се родени 1995 или помлади. На позицијата десно крило каде е номинирана македонската репрезентативка и членка на Вардар, се и Викторија Лукач (ФТЦ Будимпешта, Унгарија), Ема Екенман (Савехоф, Шведска) и Малин Ауне (Опсал, Норвешка). Ристовска сезонава ја освои двојната круна во првенството на Македонија, титулата во Регионалната ВРХЛ лига и стана вицешампион во Лигата на шампионите. Со репрезентацијата на Македонија ги мина квалификациите и се пласираше во баражот за СП 2017. Гласањето е отворено до 31 мај. 
| | веќе видена | слични

Сара Ристовска од редовите на македонскиот женски првак Вардар се најде во изборот за најдобро десно крило во светот меѓу младите ракометарки. Овој избор го прави познатиот ракометен портал хандбал-планет. Порталот ќе ја избере најдобрата постава на млади ракометарки кои сезонава настапуваа за своите клубови. Во изборот има 28 ракометарки кои се родени во 1995 и помлади. На позицијата десно крило каде што е номинирана Сара Ристовска се уште и Викторија Лукач (ФТЦ Будимпешта, Унгарија), Ема Екенман (Савехоф, Шведска) и Малин Ауне (Опсал, Норвешка). Сара Ристовска сезонава ја освои двојната круна во првенството на Македонија, титулата во Регионалната ВРХЛ-лига и стана вицешампион во Лигата на шампионите. Со репрезентацијата на Македонија ги мина квалификациите и се пласираше во баражот за СП 2017.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарката на македонскиот шампион Вардар, Сара Ристовска е номинирана за најдобро десно крило во светот, меѓу младите ракометарки, во изборот на ракометниот портал www.handball-planet.com . Порталот ќе ја избере најдобрата постава на млади ракометарки кои сезонава настапуваа за своите екипи. Во изборот има 28 ракометарки кои се родени 1995 или помлади. На позицијата десно крило каде е номинирана македонската репрезентативка и членка на Вардар, се и Викторија Лукач (ФТЦ Будимпешта, Унгарија), Ема Екенман (Савехоф, Шведска) и Малин Ауне (Опсал, Норвешка). Ристовска сезонава ја освои двојната круна во првенството на Македонија, титулата во Регионалната ВРХЛ лига и стана вицешампион во Лигата на шампионите. Со репрезентацијата на Македонија ги мина квалификациите и се пласираше во баражот за СП 2017. Гласањето е отворено до 31 мај.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИМОВСКИ ГО СООПШТИ СОСТАВОТ: Бајрамоска се враќа во репрезентацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: