Рецепт: Крцкави чоколадни колачиња


Вкусен чокаден десерт во кој ќе ужива целото семејство. Потребни состојки: 50 гр. путер 2 чаши шеќер 2 големи јајца 3 лажици ванила 2 чаши брашно ¾ чаша какао 1 и ½ лажичка сода 1 лажичка сол 1 и ¼ чаша парчиња чоколадо Начин на приготвување: Започнете со путерот и шеќерот. Измешајте ги заедно, додека не добиете хомогена смеса. Додаде едно јајце кон готовата смеса. Продолжете да мешате, додека собирате добро од сите страни на чинијата, за да не останат неизмешани делови. Ставете го вториот јајце и продолжете да мешате. Додајте ванила и оставете настрана. За да креирате од смесата вистинско чоколадно чудо, истурете во друг сад на едно место одбрашното, какаото, сода бикарбона и сол. Сувата смеса додавајте ја кон првата, но имајте на ум дека спојувањето помеѓу двете е подобро да се случува на мали порции и со продолжено мешање. Кога веќе сè е во еден сад, доаѓа време за додавање на чоколадните парченца. Со помош на лажица направете мали топченца и ставајте ги врз хартија за печење. Откако ќе ги наредите, ...
| | веќе видена | слични

Многу често сме во потрага по средство за отстранување дамки од облека, не знаејќи дека можеме да го направиме со свои раце. Овој домашен препарат отстранува дамки од различно потекло и може да се врсти со најскапите средства со иста цел. Она што е најважно е дека средството се прави без никаква хемија, која често предизвикува алергиски реакции на кожата. За подготовка на домашниот отстранувач на дамки ќе ви бидат потребни само три состојки: вода, сода бикарбона и хидроген 3%. Состојки: 1 чаша врела (зовриена) вода; пола чаша сода бикарбона; пола чаша хидроген 3% Подготовка: Сода бикарбоната прелијте ја со заовриената вода. Почекајте да се олади и содата да се раствори, па додадете го хидрогенот. Измешајте ги добро состојките и претурете ги во распрскувач. Вашиот отстранувач на дамки е готов! Употреба: Добро испрскајте ги дамките на сува облека и оставете средството да делува околу 5 минути. Уште подобро е дамките да ги изрибате со сува четка за заби која ќе ја потопите во отстранувачот. Ако дамките се стари ...
| | веќе видена | слични

Колку често поради невнимание ќе го извалкаме нашето најдраго парче облека? Потоа користиме разни хемикалии кои, освен што не се ефикасни, се и штетни по здравјето. Со овој генијалент домашен отстранувач на флеки повеќе не морате да размислувате за тврдокорните дамки! Состојки: 1/2 чаша сода бикарбона, 1 чаша врела вода, 1/2 чаша 3% хидроген Подготовка: Содата ставете ја во малку поголем сад, а потоа прелијте ја со врела вода, добро измешајте за целата сода бикарбона да се раствори, а потоа оставете ја смесата да се излади. Во изладената смеса додајте хидроген, и сè заедно ставете во празно шише со распрскувач. Земете парче облека на кое има флека и добро натопете го со добиената смеса и оставете неколку часа да делува. Потоа исперете на вообичаен начин. Дамките ќе исчезнат!
| | веќе видена | слични

За секој проблем постои решение – велат многумина. И навистина е така, барем кога варените јајца се во прашање. Се работи за фантастичен трик кој ќе ви го олесни животот! Стручњаците велат дека јајцата стари помеѓу 7 и 10 дена се идеални за варење и најлесно се лупат. Сигурно сте забележале како некои јајца ги лупите без проблем, а други, иако биле во истата кутија, ви задаваат вистинска мака. За да ги избегнете таквите непријатни изненадувања, додека јајцата се варат во вода додајте лажичка сода бикарбона. Со овој трик варените јајца ќе се лупат многу лесно.
| | веќе видена | слични

Со цел да не ги фрлите парите во ветер барајжи го совршениот шампон за вашата коса, сега може да го направите дома. Нејговата тајна состојка нема да ја остави вашата коса мрсна или заплеткана. Се што треба да имате за да го подоготвите шампонот во домшани услови е следново: Кокосово млеко – една четвртина чаша Течен сапун – една четвртина чаша Етерични масла (на пр. Нане, лаванда, рузмарин и портокал) – 20 капки Ако косата е сува, можете да додадете половина лажичка маслиново или бадемово масло. Измешајте ги сите состојки во шише од стар шампон или друг сад. Додадете една четвртина чаша дестилирана вода, затворете го шишето и добро го промешајте – шампонот е подготвен. За поголем сјај на косата во шампонот можете да додадете јаболков оцет разреден со вода во сооднос 50:50. Loading… Previous article (ФОТО) Бизнисменот Сефер Цаноски се ожени по вторпат
| | веќе видена | слични

Пред да решите да облечете сандали оваа сезона, направете педикир на стапалата. Доколку не можете да си дозволите третман кај стручно лице, педикир можете да направите и самите дома. Измешајте сода бикарбона со лимонов сок и паста за заби. Смесата нанесете ја на ноктите на нозете, па нежно тријте со стара четкичка за заби. На овој начин ќе ги отстраните заноктиците и ќе им ја вратите свежата боја на вашите нокти. Потоа можете да направите пилинг на целите стапала и да ги потопите во топла вода со сол. Употребете турпија за најгрубите делови. Овој третман може да се повторува на седум дена.
| | веќе видена | слични

Освен што на пазарот можете да најдете голем број препарати кои се осмислени со цел да ја намалите никотинската зависност, решение често можете да пронајдете и во природата. Во продолжение ви откриваме домашен рецепт кој се користи за одвикнување од пушење. Станува збор за препарат на база на сода бикарбона, кој на многумина им помогнал да ги остават цигарите. Земете една лажица сода бикарбона и ставете ја во чаша вода. Измешајте, така што содата целосно ќе се раствори. Овој коктел пијте го 2 пати дневно првата недела, а ако веќе не престанете да пушите во првата недела – наредната недела пијте го овој коктел еднаш дневно. Исто така, можете само да ја измиете устата со ова секогаш кога ќе почувствувате потреба за цигара.
| | веќе видена | слични

Многу жени зборуваат за корисните својства на сода бикарбона. Ја користат за разубавување, кога ја чистат куќата, кога готват. Меѓутоа, жените најмногу сакаат кога ја гледаат како делува во служба на убавината. Најефикасните маски за лице содржат сода бикарбона, пренесе српски Курир. Рецептот кој ви го пренесуваме, ќе ги отстрани подочниците од вашето лице. Направете раствор: На чаша топла вода или чај од камилица додајте една лажичка сода бикарбона, измешајте. Потоа земете памук, натопете го во растворот и ставете под очите. Оставете да делува неколку минути. Измијте се, нанесете хидратантна крема и гледајте ги резултатите.
| | веќе видена | слични

Се користи за разубавување, за чистење, готвење, но и за убавина. Најефикасните маски за лице содржат сода бикарбона. Овој рецепт ќе ги отстрани подочниците така брзо, што ќе заборавите дека воопшто ги имавте. Еве го рецептот: Во чаша топла вода или чај од камилица додајте една лажичка сода бикарбона и измешајте. Потоа земете туфери, натопете ги со растворот и ставете да делуваат 10-15 минути под очите. Измијте се, нанесете хидрантна крема и уживајте во резултатите.
| | веќе видена | слични

Кој не сака добра миризба? Нашите домови мирисаат специфично, но бидејќи живееме во нив, се навикнуваме на миризбата и често не забележуваме дека воопшто ја имаат. Во маркетите се продаваат различни освежувачи за воздух, некои во вид на спреј, други во вид на миризливи свеќи, некогаш се со свежи, пријатни мириси, други пак имаат јаки, па дури и задушливи мирисни нијанси. Згора на сè, не се евтини. Но, добра вест е што вакви освежувачи можете да си направите дома, многу лесно, по ваш вкус и со малку пари. 1. Освежувач за воздух во тегла Потребно ви е: Тегла Тенџере Вода Овошје, тревки и зачини по избор Начин на подготовка: Исечете го саканото овошје и ставете го во тегла со вода. Додадете ги и зачините и тревките што ги избравте. Вака подготвената тегла чувајте ја во фрижидер или во замрзнувач максимум 2 недели. Пред употреба, префрлете ја смесата во тенџерче и оставете ја да зоврие. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата и оставете ја да вари на тивко. Миризбата ќе се рашири насекаде низ вашиот дом. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рецепт: Крцкави чоколадни колачиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: