Се тргаат таблите на кои пишува аеродром “Александар Велики”


Почна симнувањето на таблите и патоказите на кои пишува аеродром “Александар Велики”. Почна симнувањето на таблите и патоказите на кои пишува аеродром “Александар Велики”. Таблите се симнуваат откако и во службен весник беше објавено дека ќе се преименува Аеродромот, како и автопатот во Скопје.Остана само железната рамка на која треба да се стави новиот патоказ за скопскиот аеродром, кој по преименувањето се вика Меѓународен аеродром “Скопје”.Има 19 табли кои треба да се променат.Ознаките на новите табли ќе бидат испишани на македонски и англиски јазик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Александар Велики денеска официјално замина во историјата од скопскиот аеродром. Со помош на кран од утрово се отстрануваа буквите од досегашното име. Ќе се вадат и таблите на англиски од страната на аеродромската писта. Овие активности ги презема концесионерот на аеродромот. – Почнавме да ја имплементираме Одлуката на Владата. Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, додека процеси за промена на името исто така, согласно инструкциите на Владата, се спроведуваат, и за сите предмети и содржини на аеродромот. Новите табли што ќе бидат поставени го носат името МЕЃУНАРОДЕН АЕРОДРОМ СКОПЈЕ. Согласно договорот Заев – Ципрас во Давос и автопатот се преименува во пријателство. Грција пак се обврзува да го поддржи членството на Македонија во Јадранско – Јонската спогодба, што грчкото МНР веќе објави да ја отвори втората фаза од договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ и да го изгради и пушти во употреба граничниот премин „ Маркова Нога“ во Преспа. Долж целиот коридор 10 од граничниот премин ...
| | веќе видена | слични

Службите денеска започнаа да ги отстрануваат буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на скопскиот аеродром. Со тоа почна да се спроведува одлуката на Владата за преименување на аеродромот во Скопје. „Почнавме да ја имплементираме владината одлука. Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, додека процеси за промена на името исто така, согласно инструкциите на Владата, се спроведуваат и за сите предмети и содржини на аеродромот“, велат од ТАВ Македонија, концесионерот на македонските аеродроми. Деновиве започна и остранувањето на таблите со името на автопатот „Александар Велики“ долж Коридорот 10 кој исто така со одука на Владата беше преименуван и го носи името „Пријателство“.
| | веќе видена | слични

Името на „Александар Велики“ кој десет години ја красеше терминалната зграда на скопскиот аеродром од денеска се отстрани. Службите од утринава внимателно една по една ги симнуваа буквите од терминалната зграда. Засега не се знае кога ќе се постави новото име „ Меѓународен аеродром Скопје“. Од турскиот концесионер ТАВ Македонија велат дека постапуваат по инструкциите што им ги дала Владата. ,,Почнавме да ја имплементираме Одлуката на Владата. Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, а се спроведуваат и процеси за промена на името согласно инструкциите на Владата..“, велат од „ТАВ Македонија.“ Неофицијално, извори од „ТАВ Македонија“ велат дека освен името на скопскиот аеродром, во иднина ќе се отстрани и споменикот на „Александар Велики“ кој со години стои во средината на терминалната зграда, а ќе следува и промена на веб страницата на аеродромот. Засега не откриваат кога точно би се спровеле и овие промени. Немаат информација ниту кога на местото на старото име ќе биде ставено новото. За ...
| | веќе видена | слични

Почна отстранувањето на натписите од Меѓународниот аеродром Скопје како што е новото официјално име на овој значаен инфраструктурен објект. Почна отстранувањето на натписите од Меѓународниот аеродром Скопје како што е новото официјално име на овој значаен инфраструктурен објект. Александар Велики ќе биде тргнат од терминалната зграда, но и од сите табли, патокази, информативни пунктови, брошури. Од ТАВ Македонија за Алфа само кусо одговорија дека почнале со спроведување на одлуката на Владата. - „Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, додека процеси за промена на името исто така, согласно инструкциите на Владата, се спроведуваат, и за сите предмети и содржини на аеродромот“ велат од ТАВ. Концесионерот не коментира колку ќе чини целиот процес. Само велат дека новиот натпис е веќе нарачан, но ќе помине извесно време додека биде изработен и монтиран. Во меѓувреме зградата ќе остане без испишано име. Дополнително, ќе треба да се сменат и сите патокази и ...
| | веќе видена | слични

Називот „Аеродром Александар Велики“ заминува во историјата. Утрово почна процесот на демонтирање на сега веќе поранешното име од аеродромската зграда, над која деновиве ќе светнат нови зборови, „Меѓународен Аеродром Скопје“. Зборот „Велики“ и дел од буквите на Александар веќе не стојат скопскиот аеродром. Утринава почна акцијата за отстранување на поранешниот назив „Аеродром Александар Велики“ и поставување на новото име. Дека името на скопскиот аеродром а воедно и автопатот кој води кон Грција ќе биде променето најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со грчкиот колега Алексис Ципрас во Давос. Неколку недели подоцна владата на прес конференција ја потврди одлуката. „Автопатот кој што не поврзува од северната до јужната граница, го именувавме како автопат пријателство. Донесовме и одлука за меѓународниот аеродром, името на скопскиот аеродромот, ќе биде „Меѓународен Аеродром Скопје“, рече Заев. И додека надвор се отстранува старото име внатре се уште стои статуата на Александар Македонски ...
| | веќе видена | слични

Рано утрината започна отстранувањето на името Александар Велики на терминалната зграда на скопскиот аеродром. Работниците ангажирани од концесионерот ТАВ Македонија една по една ги размонтираа кириличните букви кои се наоѓаат од страната на аеродоромскиот паркинг. Од ТАВ Македонија во изјава за ТВ 24 велат дека постапиле според владината одлука за менување на името на аеродоромот донесена на 4 февруари годинава. „Почнавме да ја спроведуваме одлуката на Владата.“ - велат кусо од концесионерот на аерородомот. Не сакат да открија колку чини операција за отстранување на буквите и поставуавње на ново име. По демонтирање на кириличкиот назив, на ред ќе биде и отстрнување на агнглискиот, од стараната на аеродромскара писта. Оваа опрација, како што објаснувата познавачите, ќе биде посложена, поради тоа што не смее да предзвика каково било нарушување на авио сообраќајот. Новото официјално име на аеродоромот е Меѓународен аеродорм Скопје испишано и англиски јазик, но ТВ 24 дознава дека извесен период аеродормската ...
| | веќе видена | слични

На скопскиот аеродром почна отстранувањето на буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на терминалот на аеродромот. Со тоа, како што велат од ТАВ Македонија, концесионерот на македонските аеродроми, почна да се спроведува одлуката на Владата за преименување на аеродромот во Скопје. Пред неколку дена почна остранувањето и на таблите со името на автопатот Александар Велики долж Коридорот 10 коj исто така со владината одука беше преименуван и го носи името пријателство.
| | веќе видена | слични

ТАВ Македонија го отпочна процесот за отстранување на буквите од името на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Концесионерот ТАВ Македонија со соопштение информира дека започна со отстранување на буквите од името „Александар Велики“ на аеродромот во Скопје. Потврдуваат дека постапката е веќе отпочната и е во согласност со инструкциите на Владата. -Почнавме да ја имплементираме Одлуката на Владата. Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, додека процеси за промена на името исто така, согласно инструкциите на Владата, се спроведуваат, и за сите предмети и содржини на аеродромот, соопштуваат од ТАВ Македонија. Инаку, на неодамнешната седница на Вчадата, усвоена е одлуката за преименување на аеродромот „Александар Велики“ во Меѓународен аеродром „Скопје“, што е всушност дел од сет мерките за градење доверба со Грција и решавање на деценискиот спор со името на нашата земја.
| | веќе видена | слични

Започна отстранувањето на буквите од името „Александар Велики“ на аеродромот во Скопје. Инаформацијата ја потврди концесионерот ТАВ Македонија, од каде информираат дека тоа се прави согласно инструкциите на Владата. - Почнавме да ја имплементираме Одлуката на Владата. Знакот со името на терминалната зграда се отстранува, додека процеси за промена на името исто така, согласно инструкциите на Владата, се спроведуваат, и за сите предмети и содржини на аеродромот. - соопшти ТАВ Македонија. Владата неодамна на седница усвои ослука за преименување на аеродромот „Александар Велики“ во Меѓународен аеродром Скопје, како дел од мерките за градење доверба со јужниот сосед Грција, a во насока на решавање на спорот со името на Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се тргаат таблите на кои пишува аеродром “Александар Велики”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: