Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата


Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата. Во постојан контакт сме со Министерството за образование, ќе ги усогласиме ставовите. Не е точно дека работиме на тоа дека децата нема да се запишуваат во градинка или во училиште ако не бидат вакцинирани. Ќе работиме на тоа на родителите кои се скептични да им укажеме дека кај нив не треба да постои страв дека вакцините се небезбедни. Ова денеска го истакна заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски, кој рече дека индивидуално право е на секој родител да одлучи дали ќе го вакцинира своето дете, меѓутоа како Министерство за здравство мора да водат сметка за колективната безбедност, бидејќи, како што посочи, едно невакцинирано дете, а инфицирано може да биде причина за инфективно заболување кај многу дечиња. – Колективната безбедност не само на децата, туку општо во државата е многу важна работа. Министерството за здравство во изминатиот период ниту работело, ниту ќе работи во скратување на правата, а посебно на ...
| | веќе видена | слични

Антивакциналните кампањи го намалија процентот на вакцинирани деца во гостиварско. Изминатите години, значителен дел од родителите носат одлука да ги избегнат задолжителните вакцини од календарот за имунизација. Лекарите потврдуваат дека се јавува отпор кон вакцинацијата и потенцираат дека тоа доаѓа под влијание на кампањите кои се особено актуелни по социјалните мрежи. Предупредуваат дека таквиот тренд носи висок ризик за појава на епидемии на заразни болести кај децата. Точните податоците се уште се обработуваат, но од епидемиолошкото одделение во Гостивар велат дека најголем отпор има кон вакцините против МРП (морбили, рубеола,заушки) и ХПВ (хуманопапилома вирус). По повод Европската недела на имунизација, медицинските лица испраќаат апел до родителите редовно да ги вакцинираат децата. „Вакцините се сигурни, безбедни и ефикасни и обезбедуваат заштита на детето против болеста за која се вакцинира. Спречуваат заболување, инвалидност, па во некои случаи и смртност. Со оглед на антивакциналните кампањи, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десеттина деца фантоми без никакви документи и без примени вакцини биле регистрирани во месноста Кванташка Депонија во Гази Баба од страна на лекари од Здравствен дом кои ги проверуваат вакциналните картони на терен. Децата биле имунизирани а во ова подрачје лани имаше епидемија на морбили со неколку заразени случаи. Според податоците, критична општина во Скопје е и Центар каде опфатот со МРП вакцината е околу 60 проценти. ХПВ, пак, примиле помалку од 50 проценти од девојчињата во главниот град. Откако опфатот на имунизација во земјата опадна и веќе не гарантира колективен имунитет од опасни заразни болести, лекарски тимови изминатата недела ги бараа невакцинираните. - Триесет тимови се на терен од здравствен дом Скопје. Покрај пребарување на вакциналните картони, истите разговараат и со родителите и имаме информации дека на едукации што ги прават нашите лекари по градинки и училишта доаѓаат родители на невакцинирани деца, вели др.Бурак Шабани од Здравствен дом Скопје За министерот за здравство ...
| | веќе видена | слични

Негативната кампања која се води извесен период придонела опфатот за одредени вакцини во струмичкиот регион да падне под задоволителното ниво од 95%. Посебно бил опаднат процентот кај ревакцинацијата. Докторите од Центарот за јавно здравје и здравствен дом - Струмица велат до пред неколку години таков проблем немале. Анти кампањата за вакцините може да направи повторно да се вратат дел од заразните болести кои со години се искоренети. Затоа е потребно да се подигне свеста кај граѓаните од потребата за вакцинација и јакнење не само на поединечниот туку и на колективниот имунитет, велат здравствените работници. - Вакцинацијата е една најголема придобивка што може да ја има здравството. Значи против одредени заразни заболувања против кои се врши вакцинација веќе и не постојат кај нас, веќе се искоренети. Но, тоа не значи дека ако трае оваа анти кампања и ако се прошири и понатаму тоа не значи дека и нашиот регион ќе остане изолиран, односно нема да ни се повторат некои искоренети заразни ...
| | веќе видена | слични

Дебар се на врвот со опфатеност на децата со вакцинација, според најновата евиденција, а тоа го потврдуваат од службата за имунизација при здравствен дом, Малиот град од реканскиот крај може да се земе како пример и за поголемите градови,како што се Скопје, Тетово, Гостивар. - Високиот процент на реализација на задолжителната вакцинација не е само последица на ангажираноста на вработените во нашата служба, туку и на високото ниво на здравствена култура кај граѓаните, кои навистина се грижат за здравјето на своите деца. Тие секогаш навремено, што се гледа и од процентот, се јавуваат за вакцинација на нивните деца, додаваат од таму. Проблеми нема и кога станува збор за ХПВ вакцината што ги заштитува од канцер на грлото на матката.
| | веќе видена | слични

Дебар на врвот со опфатеност на децата со вакцинација Од службата за имунизација при здравствен дом, службата со која тој раководи може да се земе како пример и за поголемите градови,како што се Скопје, Тетово, Гостивар. Дебар на врвот со опфатеност на децата со вакцинација Од службата за имунизација при здравствен дом, службата со која тој раководи може да се земе како пример и за поголемите градови,како што се Скопје, Тетово, Гостивар. - Високиот процент на реализација на задолжителната вакцинација не е само последица на ангажираноста на вработените во нашата служба, туку и на високото ниво на здравствена култура кај граѓаните, кои навистина се грижат за здравјето на своите деца. Тие секогаш навремено, што се гледа и од процентот, се јавуваат за вакцинација на нивните деца, додаваат од таму. Проблеми нема и кога станува збор за ХПВ вакцината што ги заштитува од канцер на грлото на матката.
| | веќе видена | слични

27.04.2018 Со предавање и средба со учениците од кочанските училишта и со едукативни совети за тоа колку е од голема важност да се вакцинираат децата и од што штитат вакцините, Центарот за јавно здравје Кочани ја одбележа Неделата на имунизација. На предавањето пред учениците беше истакнато дека секој човек заслужува да биде заштитен од болести што може да се спречат со вакцинација и да игра клучна улога во заштитата на другите со тоа што ќе одбере да се вакцинира. Имунизацијата спасува милиони животи и е широко признаена како една од најуспешните и најекономични здравствени интервенции во светот.
| | веќе видена | слични

Лекарски тимови од здравствен дом Скопје на терен ги чешлаат вакциналните картони за да се провери колкав е опфатот на имунизација и кои деца не се вакцинирани. Следната недела ќе излезат со точни податоци. Засега ги советуваат родителите да ги вакцинираат децата, а следна фаза ќе бидат паричните казни.
| | веќе видена | слични

Центарот за јавно здравје и Општината Штип вчера и денеска организираа автобуски превоз за децата кои треба да се вакцинираат. Биле опфатени деца од претшколска и школска возраст кои досега не примиле одредени вакцини. Превозот бил организиран претежно за децата од ромската популација кои живеат во населбите Каваклија, Сењак и 8 Ноември. „Општината Штип обезбеди бесплатен автобуски превоз и по повод европската недела на имунизација реализиравме систематски прегледи и вакцинирање за 80 дечиња кои досега од различни причини не ги примиле потребни вакцини. На наше големо изненадување и децата и нивните родители масовно ја прифатија оваа хумана и солидарна акција која е за нивно здравје“ вели Беами Шакиров референт за односи со заедниците во Општината Штип. Општината и Центарот за јавно здравје најавуваат дека вакви активности ќе има и во наредните денови со што ќе бидат опфатени и децата од другите населби. Истовремено се спроведувале и едукативни разговори со нивните родители со цел да се упати порака до ...
| | веќе видена | слични

Замислете, влеговме во осумнаесеттата година на третиот милениум со чист преплет на мислите во однос на цивилизциска придобивка која изминатиов век спаси стотици милиони животи. Овие денови јавноста е во една многу конфузна фаза по прашање за кое Светот, науката и се она кон кое што се стремиме и со кое се споредуваме, воопшто нема дилеми. Воедно јас пак ризикувам да бидам критикуван на тема која апсолутно заслужува такво и секакво внимание. Затоа без голема задршка продолжувам и моите информации (и размислувања) без автоцензура ги преточувам на хартија. Во Февруари истава година Директорот на Светската здравствена организација, Д-р Тедрос Адханом изјави дека Светот е на прагот на нова пандемија! Причинителот кој ќе ја предизвика сеуште е непознат, но инструментите за справување со неа се знаат. Еден од нив, ако не и најефикасниот, е од нас се повеќе потценетата и отфрлувана вакцинација. Кога веќе ја споменавме ајде малку да го погледнеме дизајнот на епидемијата, кој денес со татистичко-математички модели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета, попладнево испрати писмо до Канцеларијата на ОБСЕ-ОДИХР во Албанија, во кое информира за уредбата за одложување на датум на ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: