Тутунарите презадоволни од откупната цена (ВИДЕО)


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој воедно е и носител на кандидатската листа во четвртата изборна едница вчера оствари посета на Кривогаштани и Прилеп. Во рамки на своите посети, Груевски оствари средба со голем број на граѓани пред кои ги промовираше новите проекти од програмата „Реално“ кои се во насока на подобрување на животот на граѓаните. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го посети и прилепскиот тутунски комбинат каде во тек е откупот на тутунот. Во разговорите со него, тутунарите посочија дека се презадоволни од постигнатата откупна цена, како и од субвенциите кои Владата ги дава во висина од 60 денари за килограм.  
| | веќе видена | слични

Засега нема неправилности при откупот на тутун. Како што информираат надлежните за нецели три недели откупени над 30 отсто од годинашната реколта. Во игра се 8 откупувачи а деветото претпријатие наскоро ќе се приклучи. Тутунарите задоволни од просечната откупна цена која се движи околу 190 ден по килограм, а со субвенциите едно евро по килограм производителите добиваат 250 денари. Годинашниот род е со висок квалитет. Очекувањата се дека ќе бидат откупени околу 20 000 тони. Крајниот рок за откуп е 15ти декември. Со новиот софтвер на министерството ќе се знае точно, колку предал секој тутунар на откупувачите, и согласно податоците ќе му бидат исплатени субвенциите. Исплатата се очекува да биде веднаш по формирањето на новата Влада. За споредба лани просечната откупна цена за тутунот беше 184 денари а во 2014та кога имаше послаб квалитет околу 120 денари.
| | веќе видена | слични
10 копии

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска заедно со градоначалникот Иван Франгов, го посетија местото во близина на селото Конско, каде ќе се гради Конска брана, инвестиција вредна 40 милиони евра. Турскиот изведувач на работите, компанијата Адалихолдинг, една од најголемите компании во Турција со 50 годишно искуство во конструкција и градба на енергетски објект, избрана на меѓународен тендер, за некој ден ќе биде воведена во почетокот на работите за изградба на оваа брана. Костадиновски при тоа изјави дека браната Конско, која ќе биде мултинаменска, ќе служи за водоснабдување, наводнување, дотур на вода по природен пад до Дојранското езеро, како и развој на локалната туристичка понуда. Тоа е една од трите брани кои во наредниот период ќе почнат да се градат во Република Македонија и чие завршување се очекува во 2021 година. Градоначалникот на општина Гевгелија истакна дека изградбата на браната била, како што рече, дамнешна желба и барање на граѓаните на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилепските тутунари задоволни од откупната цена постигната за оваа година и од субвенциите од 60 денари за килограм обезбедени од Владата. Просечната цена за откуп на тутунот во земјава во моментов изнесува 188,5 денари, но дел од тутунарите рекоа дека постигнале цена од 196 денари и оти очекуваат таа да достигне и над 200 денари Тутунарите годинава задоволни од цената и од текот на откупот на тутунот. Вкупно 6.040 тони тутун или над 30 отсто од очекувањата за годинашната реколта се откупени заклучно со 3 декември или за неполни три недели од почетокот на откупот на 15 ноември. Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, МЗШВ, просечната цена е 190,15 денари за килограм, количините ги преземаат осум откупувачи, а исплатата е реализирана 46,44 отсто со префрлени 533 милиони денари. - Субвенциите за тутунот изнесуваат 60 денари за килограм, што значи дека во моментов производителите просечно добиваат по 250 денари за килограм тутун, наведува МЗШВ. Како што се оценува, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот изведувач на работите, компанијата Адалихолдинг, една од најголемите компании во Турција со 50 годишно искуство во конструкција и градба на енергетски објект, избрана на меѓународен тендер, за некој ден ќе биде воведена во почетокот на работите за изградба на оваа брана. Костадиновски при тоа изјави дека браната Конско, која ќе биде мултинаменска, ќе служи за водоснабдување, наводнување, дотур на вода по природен пад до Дојранското езеро, како и развој на локалната туристичка понуда. Тоа е една од трите брани кои во наредниот период ќе почнат да се градат во Република Македонија и чие завршување се очекува во 2021 година. Градоначалникот на општина Гевгелија истакна дека изградбата на браната била, како што рече, дамнешна желба и барање на граѓаните на општината од далечната 1978 година.
| | веќе видена | слични
14 копии

Вкупно 6.040 тони тутун или преку 30 отсто од очекувањата за годинашната реколта се откупени заклучно со 3 декември или за неполни три недели од почетокот на откупот, 15 ноември. Kако што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), просечната цена е 190,15 денари за килограм, количествата ги преземаат осум откупувачи, а исплатата е реализирана 46,44 отсто со префрлени 533 милиони денари. - Субвенциите за тутунот изнесуваат 60 денари за килограм, што значи дека во моментов производителите просечно добиваат по 250 денари за килограм тутун, наведува МЗШВ. Според првичните процени, во реколта 2016 се очекува да бидат откупени околу 20.000 тони тутун. Договор за откуп потпишале 10 претпријатија, а крајниот рок за почеток на откупот е 15 декември. - Право на откуп има секое претпријатие кое претходно обезбедило средства за таа намена, стои во соопштението од Министерството за земјоделство.
| | веќе видена | слични

6.040 тони тутун односно 30% од очекувањата за годинашната реколта се откупени заклучно со завчера. Тоа е за неполни три седмици од почетокот на откупот. Просечната цена е 190,15 денари по килограм. „Субвенциите за тутунот изнесуваат 60 денари за килограм, што значи дека во моментов производителите просечно добиваат по 250 денари за килограм тутун. Право на откуп има секое претпријатие кое претходно обезбедило средства за таа намена, а имајќи го предвид високиот квалитет на годинашниот род, интересот за откуп на „жолтото злато“ е многу голем“ - се наведува во соопштението од Министерството за земјоделство. Во реколтата од 2016 година се очекува да бидат откупени околу 20.000 тони тутун. Договор за откуп потпишале 10 претпријатија, а крајниот рок за почеток на откупот е 15 декември. Ова е според првичните проценки.
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), просечната цена е 190,15 денари по килограм, количините ги преземаат осум откупувачи (3. Декември) откупија, а исплатата е реализирана 46,44 отсто со префрлени 533 милиони денари. - Субвенциите за тутунот изнесуваат 60 денари за килограм, што значи дека во моментов производителите просечно добиваат по 250 денари за килограм тутун, наведува МЗШВ. Според првичните проценки, во реколта 2016 се очекува да бидат откупени околу 20.000 тони тутун. Договор за откуп потпишале 10 претпријатија, а крајниот рок за почеток на откупот е 15 декември. - Право на откуп има секое претпријатие кое претходно обезбедило средства за таа намена, а имајќи го предвид високиот квалитет на годинашниот род, интересот за откуп на „жолтото злато“ е многу голем, стои во соопштението од Министерството за земјоделство. /МИА
| | веќе видена | слични

Покраинскиот секретаријат за земјоделство, водостопанство и шумарство даде согласност да во Долов се реши проблемот со големиот број на лисици кои веќе некое време ги има и вон населените места и во селските дворови. Како што тврди Зоран Павловиќ, од шумарскиот ловен инспекторат, следен чекор е на ловечкото друштво кое е корисник на ловиштето на оваа територија. „Ловците треба да излезат на терен и да го одредат начинот на кој ќе се изврши одстрелот. Теренската обиколка ќе биде готова до крајот на неделата, по што ќе се превземат адекватни мерки“, изјави Павловиќ. Да потсетиме дека ваква компликувана ситуација, кога се врши одтстрел во населено место, обврзувачки е и одобрението и присуството на органите на Министерството за внатрешни работи. Процедурата не ја решава Шумарско ловната инспекција, туку се врши во координација со сите учесници во процесот. Како што беше објаснето и претходниот пат, тешкотиите околу решавањето на ситуацијата со Доловот претставени се во зараснатите површини, како околу селото, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за развој на Југоисточниот плански регион попладнево во Гевгелија ги утврди приоритетните проекти за 2017 годинаСо седницата раководеше претседателот на Советот, градоначалникот Иван Франгов, кој истакна дека на утврдената листа со која ќе се аплицира пред Бирото за регионален развој се наоѓаат претежно проекти од чија реализација бенефит ќе имаат граѓаните од три општини на регионот.Во тек е, додаде Франгов, јавниот повик за прибирање предлог-проекти со специфични развојни потреби за кои ќе се инвестираат повеќе од 17 милиони денари, како и за развој на селата во 2017 година за што се планирани 8,5 милиони денари.-Општините апликанти ќе добијат кофинансирање од Бирото до 50 отсто што е навистина голема поволност и можнот за реализација на проекти со специфични развојни потреби, истакна градоначалникот и ги повика општините од регионот навреме да поднесат проектни апликации, согласно пропишаните услови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 373 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 380 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 410 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тутунарите презадоволни од откупната цена (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: