Археолошки предмети откриени на трасата за транспорт на руда кон Боров Дол


Археолози од Штип, Струмица и Скопје интензивно работат на откривање на рударска населба од железното време, а која се наоѓа на просторот каде што ќе поминува транспортната траса по која ке се носи рудата од новиот рудник Боров Дол до радовишки „Бучим“. На овој локалитет пронајдени се две печки за топење на руда, монети од 3 и 4век ,како и керамика карактеристична од пред осум илјади години. Археолошките истражувања финансиски ги поддржува рудникот за бакар и злато Бучим, а кој доколку до 2020 година не го отвори Боров дол ќе мора да стави клуч на врата. Ова е втора архелошка акција, пред околу седум месеци во месноста Боров Дол откриена е рударска населба која датира од 5 и 6 век пред новата ера. Археолошките истражувања ке завршат до крајот на мај. Викторија Јованова
| | веќе видена | слични

Археолозите пронајдоа остатоци од стара рударска населба на место каде што ќе се отвора нов рудник во Радовиш. На локалитетот Боров Дол пронајдени се две печки за топење на руда, монети од 3 и 4век ,како и керамика карактеристична од пред осум илјади години. Археолози од Штип, Струмица и Скопје интензивно работат на откривање на рударска населба од железното време, а која се наоѓа на просторот каде што ќе поминува транспортната траса по која ке се носи рудата од новиот рудник Боров Дол до радовишки „Бучим“. Археолошките истражувања финансиски ги поддржува рудникот за бакар и злато Бучим, а кој доколку до 2020 година не го отвори Боров дол ќе мора да стави клуч на врата. Ова е втора архелошка акција, откако пред околу седум месеци во месноста Боров Дол откриена е рударска населба која датира од 5 и 6 век пред новата ера. Археолошките истражувања ке завршат до крајот на мај.
| | веќе видена | слични

Интензивни археолошки ископувања на локалитетот Тополничка река и Бојковци, место каде што ќе минува транспортната трака за пренос на руда од новиот рудник за бакар „Боров дол“. Се работи за извонредно богато наоѓалиште на артефакти, кои датираат од неолитот, па се до 3 и 4 век од нашата ера. - Овде пронајдовме рударска населба, која датира од бронзеното, поточно од преодот на брензоното во железното време, со многу карактеристични наоди кои досега во поширокио регион не се најдени- изјави Мите Николов, директор на завод музеј - Штип. Пронајдените печки за топење на руда и садовата керамика, укажуваат дека во околината на денешните рудници „Бучим“ и „Дамјан“ населението кое егзистирало на овие простори со оваа дејност се занимавало од праисторијата до денес. - Мене ми е многу мило што се потврдува дека, во овој регион има со илјада години нананзад рударска традиција-изјави Николајчо Николов, заменик менаџер во рудникот Бучим. Средствата за археолошките ископувања се обезбедени од концесионерот на „Боров ...
| | веќе видена | слични

Рударска населба од железн време откриена на местото каде што ке се простира транспортната траса по која ке се транспортира рудата од новиот рудник Боров Дол до бУчим. Рударска населба од железн време откриена на местото каде што ке се простира транспортната траса по која ке се транспортира рудата од новиот рудник Боров Дол до бУчим. Пронајдени се две печки за топење на руда, монети од 3 и 4век ,како и керамика карактеристична за период од пред 8000години. Откривањето на рударската населба од железно време е дел од заштитните археолошки истражувања под покровителство на рудникот за бакар Бучим, што е и услов за добивање на дозвола за експлотација на Боров Дол. Пред околу седум месеци во месностА Боров Дол археолози пронајдоа рударска населба која датира од 5 и 6 век пред новата ера. Археолошките истражувања ке завршат кон крајот на мај,по што откако ке бидат документирани,повторно ке бидат затрупани. Aлександра Ристевска
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Археолошки предмети откриени на трасата за транспорт на руда кон Боров Дол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: