Почина малолетникот кој беше прегазен кај Католичка


Шеснаесет годишниот И.Б. е малолетникот кој денес беше удрен од автомобил во близина на Католичката црква. Момчето по ударот итно беше пренесено во Ургентниот центар каде за жал им подлегнало на повредите. Несреќата се случи кога во 16-годишниот скопјанец удри џип Туарег управуван од скопјанецот Д.М. (20). Очевидци за Курир раскажаа дека И.Б. го поминувал пешачкиот премин во моментот на ударот. Од силината на истиот малолетникот беше отфрлен неколку метри, а за несреќата при полицискиот увид, останаа да сведочат неговите две патики.
| | веќе видена | слични
16 копии

Џипот „фолксваген туарег“ со кој дваесетгодишниот Џенис Мекиќ од село Батинци го усмрти средношколецот Иван Белински (16) во саботата, кај Kатоличката црква во Скопје, не бил сопственост на возачот, пишува „Дневник“. Возилото не е сопственост ниту на неговата фамилија. Полицијата, по наредба на Јавното обвинителство, не дава информации чиј е џипот, односно кој му го дал на неискусниот возач да го управува. Од Јавното обвинителство не добивме одговор до каде е истрагата, односно првични информации со која брзина се движел „туарегот“ и дали малолетникот бил на пешачкиот премин во моментот кога бил удрен. - Во врска со немилиот настан во кој што беше прегазен малолетник ве известуваме дека Обвинителството продолжува со активности за прибирање на докази и утврдување на причините на несреќата. Во интерес на истрагата ОЈО не може да споделува детали за настанот – велат од Обвинителството. Четири дена по трагичната сообраќајната несреќа Обвинителството се уште не поднело кривична пријава против возачот, иако ...
| | веќе видена | слични
3 копии

20-годишниот Џенис Мeкиќ од скопското село Батинци, кој пред три дена го усмрти средношколецот Иван Билински (16) не бил возач-почетник, иако имал возачка дозвола само два месеци повеќе од предвидениот законски рок, во кој не би смеел да го управува џипот "фолксваген таурег". Пред последните измени на Законот за безбедноста во сообраќајот на патиштата, возач-почетник беше секој возач до 21 година. Обвинителството ги утврдува причините за сообраќајната несреќа и велат дека за истраги од ваков вид е потребен подолг временски период. - Секое наведување на непоткрепени информации за несреќата би претставувало шпекулација, а треба да се изврши сообраќајно-техничко вештачење на џипот – велат од Обвинителството. Од Обвинителството не откриваат дали возачот кривично ќе одговара ниту, пак, со која брзина се движел и дали малолетникот бил на пешачкиот премин во моментот кога бил удрен. Според законот, возач-почетник е секој возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола, независно ...
| | веќе видена | слични

На скопските гробишта Бутел роднините и другарите за последен пат се простија со 16 годишниот Иван Билински, кој во саботата трагично загина во сообраќајната несреќа во близина на Католичката црква, откако во него со голема брзина удрил џип кој го возел 20 годишник од Батинци, скопско. По апелите за парична помош на семејството, што се појавија на социјалните мрежи, стотици граѓани се солидаризираа и донираа за организирање на достоен погреб на Иван, а дел од трошоците за погреб ги покрила скопската Епархија. Во меѓувреме, не е познато што се случува со младиот возач на џипот, кој веднаш по настанот бил примен во Градската болница „8-ми септември“, каде му бил констатиран акутен стрес. Според информациите од надлежните, во тек се истражни дејствија за причините за несреќата. Од МВР велат дека за истрагата е надлежно Јавното Обвинителство. Оттаму велат дека бил направен увид на лице место, но нема информации дали е поднесена кривична пријава. Според законот, на младите под 21 година забрането им е да ...
| | веќе видена | слични

Уште не стивна вознемиреноста за смртта на 16-годишното момче од Скопје, кое беше прегазено во близина на Католичката црква, вчераутро стигна веста дека во близина на Штип се случила нова сообраќајна несреќа во која загинале две лица. За само два дена, четворица граѓани настрадаа на македонските патишта. Иако податоците на полицијата укажуваат дека во првите десет месеци годинава, бројот на сообраќајќи е за триесетина отсто помал од лани, тажните судбини на загинатите секојдневно допираат до јавноста. Сто и десет жртви во 304 дена даваат поразителен заклучок дека на секои три дена некој гине на улица. И тоа само доколку се има предвид оваа година, бидејќи лани за 12 месеци загинаа 198 лица. И покрај сите кампањи за безбедно возење, како и високите казни за сторен прекршок, несреќите постојано се случуваат околу нас. Во Кривичниот законик, кога се во прашање делата против безбедноста во јавниот сообраќај, се наведува дека доколку некое лице е тешко повредено или настапи имотна штета од големи размери - ...
| | веќе видена | слични

Неколку дена по сообраќајката кај Католичката црква во Скопје, во која животот го изгуби 16 годишно момче, јавното обвинителство работи на утрвдување на причините за сообраќајката. Оттаму велат дека за истраги од ваков вид е потребен подолг временски период и секое наведување на непоткрепени информации околу несреќата би претставувало шпекулација. Јавниот обвинител кој раководел со увидот на лице место издал наредба за обдукција на жртвата, како и наредба за сообраќајно-техничко вештачење. Засега не откриваат дали ќе има кривична одговорност за возачот на џипот „туарег“, со каква брзина се движел и дали малолетникот бил на пешачки премин кога се случила несреќата. Малолетникот загина во саботата попладне кога џипот удри во него. Средношколецот со возило на итна медицинска помош бил пренесено во Ургентниот центар во Скопје, а потоа бил префрлен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, каде им подлегна на повредите. И возачот на „туарегот“ со возило на итна помош беше префрлен во ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Обвинителството работи на утврдување на причините за сообраќајната несреќа што се случи во саботата попладне кај Католичката црква во Скопје во којашто загина малолетник на возраст од 16 години од Скопје. Оттаму велат дека за истраги од ваков вид е потребен подолг временски период и секое наведување на непоткрепени информации околу несреќата би претставувало шпекулација. Јавниот обвинител кој раководел со увидот на лице место издал наредба за обдукција на жртвата, како и наредба за сообраќајно-техничко вештачење. Засега не откриваат дали ќе има кривична одговорност за возачот на џипот „туарег“, со каква брзина се движел и дали малолетникот бил на пешачки премин кога се случила несреќата. Малолетникот загина во саботата попладне кога џипот удри во него. Средношколецот со возило на итна медицинска помош бил пренесено во Ургентниот центар во Скопје, а потоа бил префрлен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, каде им подлегна на повредите. И возачот на „туарегот“ со возило на итна помош ...
| | веќе видена | слични

Дваесет годишниот Џ.М. од скопско Батинци кој вчера со џип Туаренг усмрти 16 годишно момче претрпел акутен стрес, јавува Курир. Како што пишува порталот, оваа констатација била изнесена од доктор, откако возачот на Туарегот бил пренесен во ГОБ-„8-ми Септември“ по несреќата. Како што веќе е познато, вчера околу 16:20 часот на ул.„Метрополит Теодосиј Гологанов“ Џ.М. со своето возило удрил во 16-годишниот скопјанец И.Б., кој поради сериозноста на повредите беше пренесен во Ургентниот центар каде подоцна и почина. Очевидци за Курир вчера изјавија дека возачот возел брзо и удрил во детето кое во моментот на поминувало улицата на пешачкиот премин. Полицискиот увид траеше неколку часа, а за несреќата на лице место сведочеа двете патики на малолетникот, кој од ударот на автомобилот беше отфрлен неколку метри. Полицијата превзема мерки за целосно расчистување на несреќата.
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител што извршил увид на местото на несреќата во која загина 16-годишно момче од Скопје издал наредба за обдукција на починатиот и наредба за сообраќајно-техничко вештачење на возилото, информираат од Јавното обвинителство. Оттаму наведуваат дека сè уште се работи на утврдување на причините за сообраќајната несреќа и дека за истраги од ваков вид е потребен подолг временски период и секое наведување на непоткрепени информации околу несреќата би претставувало шпекулација. Несреќата се случи во саботата во 16.20 часот на раскрсницата во близина на Католичката црква во Скопје, при што возило „фолксваген туарег“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Џ.М.(20) од село Батинци, удри во пешакот И.Б.(16) од Скопје. Малолетниот И.Б. беше пренесен во Ургентниот центар во Скопје каде што од страна на доктор му биле констатирани тешки телесни повреди, а поради сериозноста на истите бил пренесен на КАРИЛ каде што им подлегнал на повредите. Со возило на Итната медицинска помош возачот Џ.М. бил пренесен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шеснаесетгодишно момче загина во сообраќајна несреќа што се случи во саботата околу 16,20 часот во центарот на Скопје. Според информациите од полицијата, тинејџерот настрадал околу 16,20 часот на раскрсницата од улиците „Метрополит Теодосиј Гологанов“ и „9 Мај“, кога во него удрил „фолксваген туарег“ со скопски регистарски таблички, управуван од Џ.М. (20) од село Батинци. По ударот, момчето покажувало знаци на живот, итно било пренесено во Ургентниот центар, а потоа и во КАРИЛ, но, за жал, немало спас за него. Возачот, велат од МВР, со возило на Итна помош, бил пренесен во Градската општа болница „8 Септември“, каде што му бил констатиран акутен стрес. „Извршен е увид на местото на настанот и се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот“, соопшти МВР. Очевидци раскажуваат дека судирот бил катастрофален. Тинејџерот, тврдат тие, минувал на пешачки премин, а возилото се движело со голема брзина. Од ударот, момчето било отфрлено петнаесетина метри. Шестнаесетгодишникот бил ученик во втора година ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 439 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 138 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина малолетникот кој беше прегазен кај Католичка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: