И џинот дојде на погребот на Ким Џонг-ил (фото)

Севернокорејските цензори се прославија со фотошопирање на деталите кои не им одговараат, ама оваа фотографија подолу е потврдена од повеќе извори како автентична. Имено, на вчерашниот погреб на „Милиот лидер“ Ким Џонг-ил во Пјонгјанг беше забележан и еден џин... За поголема резолуција кликнете на фотографијата Дали е ова првиот севернокорејски гентски модификуван џиновски супер војник? Или само се работи за најславниот кошаркар од Северна Кореа? Многумина на Интернет шпекулираат дека се работи за Ри Мјунг Хунг, висок 235 сантиметри. „На времето“ тој бил прогласен за највисок човек на светот од страна на Гинисовата книга на рекорди, а кон крајот на `90 години имал обид да заигра и во НБА, но Стејт Департментот не му го дозволи тоа. Секако ова изгледа многу поверојатно отколку она што прво си помисливме.. дека се работи за двајца Севернокорејци еден врз друг под навистина долг мантил...
| | веќе видена | слични

Се верува дека тоа е Ри Минг Хун, со прекар Мајкл според Мајкл Џордан! Минг Хун со своите 2.35 метри еден од највисоките луѓе на светот. Ри Минг Хун наводно во 1990 те се обидел да влезе во НБА, но останал во Северна Кореjа. Ри Минг Хун (45) е познат и како Мајкл Ри поради Мајкл Џордан кој бил негов идол. Во 1990те размена на играчи од Северна Кореа со САД била невозможна поради непријателството меѓу земјите. Според АП тој тогаш бил највисокиот кошаркар на светот. Во 2000 година Стејт Департментот ја условил дозволата на Минг Хун да игра во НБА лигата само ако парите што ќе ги заработи не ги троши во Северна Кореа! Властите на Северна Кореа поради овој услов не го пуштија да оди.
| | веќе видена | слични
4 копии

Изгледа дека идентитетот на мистериозниот џин кој стои меѓу илјадниците војници на погребот на севернокорејскиот диктатор, Ким Јонг Ил, е разоткриен. Се сомнева дека војникот кој стои во последниот ред е Ри Минг Хун (45), несудена НБА ѕвезда. Минг Хун е еден од највисоките луѓе во светот со висина од 2,35 метри. Тој е познат по прекарот Мајкл Ри заради својот идол, кошаркарот Мајкл Џордан. Мајкл Ри планирал да гради кошаркарска кариера во најсилната кошаркарска лига на светот во 90-тите години. Меѓутоа, заради законите според кои на Американците им била забранета трговија со непријателската Северна Кореја била оневозможена дури и размена на спортисти. Сепак, во текот на 2000 година неговиот сон можел да се оствари. Стејт Департментот дозволил Мајкл Ри да заигра во НБА, но под услов парите што ќе ги заработи да не се испраќаат во Северна Кореја. Меѓутоа, неговата матична земја го одбила ваквото барање. “Висок сум и сакам да пробам што знам. Не ме интересираат ниту парите, ниту политиката, јас сум само ...
| | веќе видена | слични

Властите на Северна Кореја ја "разубавиле" сликата од погребот на нивниот лидер со тоа што ја испратиле вистинската фотографија, а "глупавите политичари" изјавиле дека нема да има промени по доаѓањето на новата власт. Десетици илјади граѓани на Северна Кореја два дена го следеа испраќањето на нивниот "драг водач", а властите се погрижија да не излезе ништо лошо во јавноста. Токму поради тоа, тие и "разубавиле" неколку фотографии од погребот на нивниот лидер. На една од фотографиите од страна била прикажана екипата од новинари која ја снимала поворката, а по обработката на фотографијата, новинарите биле тргнати од сликата, објави "Daily Mail". Покрај тоа, на една од фотографиите "чудесно" се појавил многу висок војник, кој судејќи според фотографијата бил висок 2,45 метри. Цензурираните фотографии главно ги објавила северно-корејската новинарска агенција.
| | веќе видена | слични
3 копии

На фотографиите од погребната церемонија на севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ил, во Пјонгјанг се појави еден крајно необичен детал - џиновски војник. На фотографијата се гледа дека џиновскиот војник е барем за 30 до 40 отсто повисок од неговите колеги. Ако се земе во предвид дека во последниот ред стојат највисоките војници, како што е вообичано, и дека тие се просечно високи 175 сантиметри, се доаѓа до заклучок дека мистериозниот џин" е висок 245 сантиметри. Со оваа висина тој би можел да им гледа во темето на некогашниот играч во НБА, романскиот кошаркар Георг Мурешан, висок 231, и на два сантиметри понискиот Кинез, Јао Минг. Фотографијата ја пренесоа неколку светски агенции, заради што може да се заклучи дека не станува збор за фотомонтажа на еден медиум. Идентитетот и точната висина на овој џиновски војник за сега ќе останат тајна. Она, пак, што никого нема да зачуди е официјалното соопштение дека Северна Кореја нема да ја промени политиката под власта на новиот лидер Ким Џонг Ун.
| | веќе видена | слични

Џин на погребот на Ким Јонг Ил Властите во Северна Кореја „разубавеа“ некои од фотографиите направени на погребот на големиот водач Ким Јонг Ил и истовремено им порачаа на „глупавите политичари“ дека нема да има промени по доаѓањето на новата власт. Една од работите што го привлече вниманието на светската јавност е чудното појавување на многу висок војник на погребот на Ким Јонг Ил, кој судејќи по фотографијата е висок 2,45 метри. Најголемиот дел од овие цензурирани фотографии ги објави севернокорејската новинска агенција. Десетици илјади граѓани на Северна Кореја два дена го следеа погребот на нивниот претседател, а властите се погрижија се што ќе излезе во јавност да биде „под конец“ и строго контролирано. Поради тоа, како што јавуваат агенциите, „разубавеле“ некои од фотографиите од погребот на својот лидер. Една од интервенциите, пишува Дејли Меил, е кога од една фотографија со фото шоп се избришани новинари кои ја снимале поворката. Истовремено, официјален Пјонгјанг соопшти дека луѓето не треба да ...
| | веќе видена | слични

"Идентитетот на мистериозниот висок војник, кој стоеше во последниот ред меѓу илјадниците војници на погребот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ил е откриен. Според странските медиуми војникот, всушност е несудената НБА ѕвезда, 45-годишниот Ри Мунг Хун, кој спаѓа меѓу највисоките жители на планетата со 235 сантиметри. Ри Минг Хун, кој поради својот идол Мајкл Џордан е познат и под псевдонимот Мајкл Ри планирал да гради кариера во најсилната светска кошаркарска лига во текот на 90-тите години. Во тоа време важел за највисокиот кошаркар на светот.Сепак, поради законот со кој Американците забраниле трговија со непријателската Северна Кореја, оневозможена била дури и размена на кошаркари.Можност за остварување на неговиот сон се појавила во 2000 година, кога Стејт Департментот дозволил Мајкл Ри да заигра во НБА лигата, но под услов парите кои ќе ги заработи да не одат во Северна Кореја. Сепак, неговата матична земја го одбила тоа.Просечната висина на луѓето во Северна Кореја е 166 сантиметри. "
| | веќе видена | слични

Џиновски војник се појави на погребот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ил. Огромниот војник, кој е повисок за околу 30-40 проценти од останатите војници, е обележан со црвен круг на фотографиите како стои во последниот ред на почесниот строј за време на погребната церемонија на лидерот на Северна Кореја. Ако се земе во предвид дека во последниот ред стојат највисоките војници, според обичајот и дека тие се просечно високи 175-180 сантиметри, може да се заклучи дека мистериозниот џин е висок 245 сантиметри. Фотографиите ги пренесоа неколку светски агенции, поради што се претпоставува дека не станува збор за фотомонтажа. Идентитетот и точната висина на војникот засега ќе останат тајна.
| | веќе видена | слични

Покрај фотографиите на кои се гледаат граѓаните на Северна Кореја кои хистерично плачат на погребот на драгиот водач, се појавија и такви на кои се гледа и еден необичен детаљ - џиновски војник. Со црвен круг е означен џиновскиот војник кој стои во последниот ред од почесниот строј на погребот на Ким Џонг Ил. На фотографијата може да се забележи дека овој човек е барем за 30 до 40 проценти повисок од своите соборци. Ако се земе предвид дека во последниот ред стојат највисоките војници, како што е обичај, и дека тие просечно се високи по 180 сантиметри, со споредба во Фотошоп се доаѓа до заклучокот дека мистериозниот гигант е висок барем 245 сантиметри. Со оваа висина, тој би можел да им гледа во темето на НБА ѕвездите Мурешано и Јао Минг, високи по 231 цм. Фотографиите ги пренесоа неколку светски агенции, поради што се претпоставува дека не станува збор за фотомонтажа. Идентитетот и точната висина на овој човек засега остануваат тајна. (Крај)
| | веќе видена | слични

Илијадници луѓе два дена го следеа последното испраќање на “Драгиот водач“ Ким Јонг Ил, а владата се погрижи се да помине во најдобар ред и ништо несакано да не излезе во јавност. За таа цел ги “разубавија“ некои фотографии од погребната царемонија на нивниот водач, пренесува Daily Mail. На фотографиите од погребната церемонија на севернокорејскиот лидер, Ким Јонг Ил, во Пјонгјанг се појави еден необичен детал – џиновски војник. На фотографиите се гледа дека џиновскиот војник е барем за 30 до 40 отсто повисок од неговите колеги. Ако земеме во предвид дека во последниот ред стојат највисоките војници, како што е обичај и дека тие се просечно високи 175 сантиметри, се доаѓа до заклучок дека мистериозниот џин е висок 245 сантиметри. Со оваа висина, тој би можел да им гледа во темето на некогашниот играч во НБА, романскиот кошаркар Георг Мурешан висок 231 и на два сантиметри понискиот Кинез, Јао Минг. Фотографијата ја пренесоа неколку светски агенции, заради што може да се заклучи дека не станува збор за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 160 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 73 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И џинот дојде на погребот на Ким Џонг-ил (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: